Denník N

Prezident SFZ Kováčik: Aj po Eure si myslím, že Tarkovič vie o futbale takmer všetko (+ podcast)

Ján Kováčik. Foto - TASR/Pavel Neubauer
Ján Kováčik. Foto – TASR/Pavel Neubauer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Naše výkony na Eure hovoria, že nemáme na postup na budúcoročné MS do Kataru, myslí si Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu. „Ale môže sa to zmeniť. Septembrové zápasy nám ukážu, či môžeme uvažovať o postupe,“ hovorí.

Kováčik v rozhovore povedal, že tréner Štefan Tarkovič pokračuje vo svojej funkcii. „Samozrejme, že je náš tím pod ním schopný hrať ofenzívnejšie,“ hovorí.

Tarkovič sa v hodnotení Eura sťažoval na nedostatočné financovanie zo strany štátu v porovnaní s Maďarskom, Kováčik hovorí, že je to síce fakt, ale nie všetko je o peniazoch.

Autor prezidentskej kampane Ivety Radičovej spomína aj na obed podporovateľov Roberta Fica, na ktorom sa zúčastnil:

„Pán Robert Fico akceptoval náš projekt [financovanie výstavby a rekonštrukcie štadiónov]. Keď ma potom pozval na obed svojich podporovateľov, povedal som si, že mi slušnosť káže tam ísť. S Robertom Ficom nie sme kamaráti a vykáme si.“

V rozhovore sa dočítate:

  • koho okrem Tarkoviča na SFZ zvažovali po prepustení Pavla Hapala;
  • ako už na SFZ zaviedli nový systém výchovy hráčov, pri ktorom sa inšpirovali Belgičanmi;
  • či je SFZ ochotný obetovať Ligu národov na omladenie tímu.

Čo vám Euro ukázalo o slovenskom futbale?

To, čo ukázalo o tureckom, ruskom či poľskom – aktuálny stav a formu kádra. Náš výkon na Eure nerovná sa slovenský futbal. Použijem príklad z Česka. Futbalová asociácia Českej republiky je niekoľko rokov vyšetrovaná a dvoch najvyšších predstaviteľov zatkli na pôde asociácie. Keby sme si výkony českej reprezentácie mali porovnávať s tým, ako česká asociácia niekoľko rokov tlačí pred sebou problémy, asi by to takisto nebolo na mieste. Euro je jedna kapitola, o ktorej sa môžeme rozprávať a za ktorú nás môžete kritizovať, ale určite nevykresľuje obraz slovenského futbalu.

Reprezentačný tréner Štefan Tarkovič pri hodnotení slovenských výkonov argumentoval renkingom FIFA, v ktorom bolo Slovensko (36.) nižšie ako všetci súperi v skupine. Lenže Maďari (37.) a Česi (40.) sú v ňom ešte pod nami a na Eure ukázali lepší futbal. Obstojí renking FIFA ako argument?

Renking FIFA nehodnotí hru, ale výsledky. Futbal nie je krasokorčuľovanie. V poslednom období sme dvakrát zvíťazili nad Maďarskom. Česko skončilo na predošlom Eure 2016 posledné v skupine, zatiaľ čo my sme postúpili do osemfinále. Preto by som z tohto vystúpenia nerobil žiadnu tragédiu, hoci nás to mrzí a vážne sa ním zaoberáme.

Keďže takmer všetci boli v renkingu pred nami, mohlo to vyzerať ako alibi, na ktoré sa tréner za akýchkoľvek okolností mohol odvolať.

Nemôžem odpovedať za trénera Tarkoviča. Pozerám sa na zápas. Keď však dostaneme súpera z prvého koša, je v renkingu vyššie ako my. Keď sa nám s ním podarí uhrať dobrý výsledok, je to fajn. Keď zasa stratíme body so súpermi, ktorí sú pod nami, tak to, samozrejme, mrzí a snažíme sa z toho vyvodiť ponaučenie.

Verejnosť však zaujíma aj hra. Ako dobrý bol hodnotený najmä prvý polčas proti Poľsku, potom sa to zhoršovalo. Za hru nás zvozil aj britský Guardian. Ako ste ju vnímali vy?

Ak mám zhodnotiť komplexne všetky tri zápasy, tak to nebolo dobré. Ja by som to však rozdelil na dve časti – jedna sú zápasy s Poľskom a Švédskom a druhá zápas so Španielskom, ktorý bol čistou katastrofou. Nepáčil sa mi v ňom prístup, mentálne nasadenie, skrátka kompletne nič. V tom zápase ani nie je čo hodnotiť, pretože sa ničoho nevieme chytiť. Zápas s Poľskom však bol obstojný a aj prvý polčas so Švédskom ešte spĺňal nejaké kritériá. Vychádzam z toho, v akej kríze sa naša reprezentácia nachádza už jeden a pol roka. Spomenieme si, aké zápasy sme odohrali na jeseň. Aj preto sme pred majstrovstvami Európy hovorili, že chceme dôstojne reprezentovať, a nedávali sme si žiadne veľké ciele. V kontexte toho, čo bolo predtým, vnímam prvé dva zápasy ako nie úplne najhoršie.

Vyjadrili ste sa, že je ešte príliš skoro na posúdenie práce trénera Tarkoviča. Vráťme sa však k jeho výberu. Pôvodne bol angažovaný na jeden reprezentačný zraz a najmä na kľúčový zápas o Euro proti Severnému Írsku. Zvládol ho a vy ste v eufórii po postupe povedali, že Štefan Tarkovič vie o futbale takmer všetko. Stále si to myslíte?

To nebolo v eufórii. Ja

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Iné podcasty Denníka N

Rozhovory

Športové podcasty Denníka N

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie