Ako budú hlasovať v referende Jozef Banáš a mladý aktivista? (anketa)

Svoj postoj k referendu vysvetľujú spisovateľ a bývalý politik Jozef Banáš a Matej Farkalín, predseda OZ Mladí ľudia a život.

Jozef Banáš, spisovateľ, bývalý politik a diplomat

Jozef Banáš. Foto - TASR

Zúčastníte sa 7. februára referenda, ktoré zorganizovala Aliancia za rodinu?

Nezúčastním sa, pretože považujem za pokrytectvo, keď za referendom stoja predstavitelia inštitúcie, ktorá má za ideál slobodného muža žijúceho v celibáte, ktorá ponižuje ženy a ktorá svojimi dogmami úplne zdeformovala sexuálny vzťah muža a ženy. Myslím tým, prirodzene, katolícku cirkev.

Aké máte osobné vzťahy s homosexuálmi? Čo zvyknete hovoriť vašim dobrým známym, ktorí majú na konanie referenda a jeho otázky iný názor ako vy?

Nezaujíma ma, kto je katolík, evanjelik, žid, čierny, biely, homosexuál alebo heterosexuál. Zaujíma ma jedine to, či je niekto dobrý alebo zlý človek.
Mám množstvo známych, stovky tisíc čitateľov, ale zatiaľ sa ma ani na jednej z mojich besied nikto na môj názor na referendum nepýtal.

Matej Farkalín, predseda OZ Mladí ľudia a život, ktoré organizuje prednášky pre mladých aj o partnerských vzťahoch

fotka

Zúčastníte sa 7. februára referenda, ktoré zorganizovala Aliancia za rodinu?

Nezúčastním. Myslím, že o takýchto otázkach by nemalo byť referendum. Za oveľa rozumnejšie riešenie by som považoval napríklad diskusie o výučbe sexuálneho správania na školách. Vďaka skúsenostiam z našej činnosti si dovolím povedať, že ak by sa zástupcovia odborníkov, ľudí z praxe, rodičov a predstaviteľov cirkvi stretli so zámerom vytvoriť vyhovujúcu formu takejto výučby, určite by našli spoločnú cestu.

Aké máte osobné vzťahy s homosexuálmi? Čo zvyknete hovoriť vašim dobrým známym, ktorí majú na konanie referenda a jeho otázky iný názor ako vy?

Homosexuáli patria medzi mojich bližších priateľov. Sú to šikovní ľudia, ktorí už čo-to dokázali a pri našich vzťahoch vôbec nezohráva žiadnu rolu sexuálna orientácia. Väčšinou sa stýkam s ľuďmi, ktorí majú podobný názor ako ja a preto sa nedostávam do názorovej konfrontácie ohľadne referenda. Určite by som však nikoho nepresviedčal, aby sa referenda zúčastnil alebo nezúčastnil. Je to slobodné rozhodnutie každého z nás.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |