Jedna z najlepších škôl: angličtinu majú už prváci, robia veľa pokusov a učitelia zostávajú aj po vyučovaní

Špičkové zemplínske vzdelanie – deti si nevyberajú a dlhodobo lepšia ako oni je v celej krajine len jedna výberová škola.
Tento text je súčasťou regionálneho projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Michalovciach a na dolnom Zemplíne.
Pri hodnotení kvality v rebríčku INEKO sa michalovská Základná škola J. T. Moussona umiestnila v posledných šiestich rokoch trikrát na druhom mieste, raz bola piata, raz siedma a iba jediný raz sa nedostala do prvej desiatky. V covidom ovplyvnenom školskom roku 2019 až 2020 bola štrnásta. V dlhodobom hodnotení základných škôl je od nej lepšia iba košická výberová základná škola z Krosnianskej ulice.
Michalovská škola nazvaná podľa zemplínskeho maliara Jozefa Teodora Moussona je v celonárodných hodnoteniach veľmi vysoko, aj keď prijíma všetky deti a nevyberá si iba talentovanejších žiakov.
Ako sa to škole darí a ako prešla zložitým obdobím pandemických karantén, rozpráva riaditeľka Valéria Kocúrová.
Vďaka čomu ste dlhodobo na najvyšších priečkach slovenských rebríčkov najkvalitnejších škôl?
V škole máme hlavne veľmi dobrých učiteľov, ktorí sa venujú žiakom nielen počas vyučovania, ale ak niektoré deti potrebujú, tak aj po ňom. Dnešná doba je totiž taká, že žiakov treba k aktivite motivovať. Ak žiak sám nezíska pocit, že sa chce vzdelávať, tak sa nedostavia ani lepšie výsledky. Nemáme napríklad nejaké špecializované výberové triedy pre nadané deti, ale viac sa venujeme u všetkých detí cudzím jazykom, a to dlhodobo už od roku 1975.
Ako prví v Michalovciach sme začali učiť angličtinu. Dnes učíme angličtinu od prvého ročníka a nemčinu a ruštinu k tomu alternatívne pridávame od tretieho ročníka. Druhý cudzí jazyk nemajú iba tie deti, ktorých rodičia si namiesto toho na prvom stupni vyberú výchovu k zdraviu a na druhom environmentálnu výchovu. Ministerstvo školstva totiž už pred niekoľkými rokmi zrušilo povinné vyučovanie druhého cudzieho jazyka. Ak ale u nás žiak i rodič chcú aj druhý jazyk, tak dieťa školu končí s tým, že vie hovoriť dvoma cudzími jazykmi. Túto možnosť u nás majú všetci žiaci.

Aké deti k vám chodia?
Deti si nevyberáme, berieme všetky. A to nielen z našich najbližších mestských obvodov, ale svoje deti sem vozia rodičia z celého okresu. Lákajú ich k nám hlavne naše výsledky v cudzích jazykoch. Naše deti vynikajú hlavne v ruskom jazyku. Zopár žiakov vyhralo aj medzinárodnú olympiádu v Moskve. Pekné výsledky máme aj v matematike, fyzike, biológii a v technike. Naši žiaci sa v nej umiestňujú vysoko na súťažiach okresnej i krajskej úrovne.
Nemáte výberové triedy. Prispieva k vašim dobrým výsledkom aj to, že lepšie deti ťahajú v jednej triede k lepším výsledkom aj tie slabšie?
Neviem, či je to lepšie alebo horšie. V každom prípade viem povedať, že žiaci z výberových škôl by mali viac vynikať na súťažiach, no nie vždy to tak je. Podľa mňa nadanie a talent rozhoduje o úspechu žiaka stále iba asi päťdesiatimi percentami a rovnako je dôležitá aj tvrdá drina a práca nielen u žiaka a učiteľa, ale aj u rodiča, lebo aj spolupráca s ním je veľmi dôležitá.
Tu v Michalovciach veľa ľudí hovorí aj to, že by k nám dali dieťa, no radšej to neurobia, lebo sme až veľmi nároční. Moja odpoveď je, že nie sme nároční. Len učíme to, čo