Denník N

Dánov na zlaté Euro stiahli z pláží? Mýtus. Pravdou však je, že prvý zápas odohrali v cudzích dresoch

Dánsko v roku 1992 šokujúco zvíťazilo na Eure. Bola to ukážka, že aj v dobe, keď čoraz viac dominovali veľké tímy, môže veľkú trofej získať aj outsider.

Po troch desaťročiach sa scenár začína opakovať – Cristiano Ronaldo či Kylian Mbappé už na turnaji skončili, ale o zlato teraz bojuje Dánsko, tím bez superhviezd aj bez svojej najväčšej opory.

Je to opäť príbeh s emóciami: tentoraz Dánsko boduje iba pár týždňov po tom, čo Christian Eriksen v prvom zápase Dánska na Eure proti Fínsku skolaboval na ihrisku.

A Dáni majú aj teraz v bráne Schmeichela. Nie legendárneho Petra, ale jeho syna Kaspera. „Teraz už veľa mladých pozná Petra Schmeichela ako Kasperovho otca,“ povedal dánsky novinár Carsten Fog Hansen pre portál Athletic.

„Až donedávna mali v Dánsku ľudia s národným tímom iný vzťah. Možno podobný ako v Anglicku, kde tiež ľudia nedrukovali reprezentácii tak veľmi ako svojim obľúbeným klubom,“ doplnil.

Teraz Dánsku znova drží palce celá krajina. Futbalistom na ihrisku nepomáha len motivácia z úspešného boja spoluhráča Eriksena, ale aj skvele vychádzajúci herný systém a hráčska kvalita.

Platilo to aj v roku 1992. Dánsko nemalo najlepšie individuality a ani veľké skúsenosti z ťažkých zápasov, ale napriek tomu vo finále porazilo Nemecko, vtedajšieho majstra sveta s hráčmi ako Jürgen Klinsmann, Matthias Sammer či Stefan Effenberg.

Dánsko na turnaji pritom ani nemalo nastúpiť. Na Eure vtedy hralo len osem tímov – sedem z nich postúpilo z kvalifikácie a ôsmy bolo domáce Švédsko.

Dánsko skončilo v kvalifikácii za Juhosláviou. V lete 1992 sa však na Balkáne rozpútala vojna a Juhosláviu, vtedy jeden z najsilnejších tímov sveta, zo šampionátu vylúčili na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

Namiesto Juhoslávie teda nastúpilo Dánsko, a to iba desať dní pred štartom turnaja. Dánsko však nebolo iba do počtu a celý šampionát vyhralo.

Dodnes sa hovorí, že Dáni svojich hráčov zavolali na turnaj z pláží, kde už trávili letné dovolenky. Nie je to pravda: väčšina z nich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie