Manažérska gymnastika, ktorej súčasťou bol aj nehrajúci Gáborík. Ako Černákova Tampa obhájila Stanleyho pohár

Dobrý deň,
Erik Černák bol na ľade v záverečných sekundách 5. zápasu finále proti Montrealu, keď Tampa bránila tesný náskok 1:0. To sa jej aj podarilo, čo znamená, že sériu vyhrala 4:1 na zápasy a obhájila Stanleyho pohár.
Černák ho ako prvý Slovák získal dvakrát po sebe.
Zostrih posledného zápasu nájdete tu.
Lightning dokázali vďaka priaznivým okolnostiam a šikovnosti manažmentu udržať pokope zostavu, ktorá trochu pripomína hviezdne tímy z čias, keď ešte neexistoval platový strop.
Príbeh Tampy je zároveň posledným z našich newslettrov, v ktorých sme sa snažili každý týždeň prinášať všetko podstatné o dianí v NHL.
Ďakujeme, že ste nás počas celého ročníka čítali.
Dočítate sa:
- ako sa Tampe podarilo udržať všetky hviezdy;
- prečo s Nikitom Kučerovom nepodvádzala;
- ako v klube pochopili, že vyhrávať stačí tesne;
- že Erik Černák je podľa bývalého hráča nedocenený;
- prečo už Tampu v takejto forme nemusíme vidieť.
„Na víťazstvo v Stanleyho pohári musia hráči odviesť veľa tvrdej práce a tréneri urobiť veľa ťažkých rozhodnutí. Teraz, keď ho chceme vyhrať znovu, čakajú nejaké ťažké rozhodnutia mňa,“ vravel v októbri generálny manažér Tampy Bay Lightning Julien BriseBois.
Tampa práve v Edmontone pred prázdnymi tribúnami získala Stanleyho pohár, no BriseBois sa už pozeral smerom k ďalšej sezóne. Očakávalo sa, že sa mu nepodarí udržať pokope rovnako silný tím, no Tampa teraz s takmer rovnakou zostavou obhájila titul.
V modernej ére ide o výnimočný úspech, pretože NHL zavedením platového stropu od roku 2005 silným klubom výrazne sťažila šancu udržať si hviezdy s rastúcimi platovými nárokmi. Bez platového stropu to bolo jednoduchšie, čoho dôkazom boli hviezdne tímy Detroitu či Colorada z 90. rokov a zo začiatku 21. storočia.
Zároveň však medzi klubmi vznikali veľké nerovnosti – napríklad majstrovský tím Detroitu z roku 2002 s Yzermanom, Shanahanom, Hullom, Fiodorovom, Lidströmom, Haškom a ďalšími hviezdami minul na platy vyše 66 miliónov dolárov, no v lige hrali aj kluby, ktoré na platy vyčleňovali približne 25 až 30 miliónov.
Platový strop umožnil férovejšiu súťaž a priniesol NHL ekonomickú stabilitu. Tampa však už druhý rok po sebe dominovala so zostavou, ktorá kvalitou pripomína niekdajšie tímy z finančne neregulovaných 90. rokov.
Vedeniu klubu sa po vlaňajšku podarilo hráčov udržať aj vďaka ťahom, ktoré ESPN nazvala „gymnastikou s platovým stropom“.
Manažérska šikovnosť
Hoci sa to na prvý pohľad zdá nepochopiteľné, Tampe v tejto sezóne čiastočne pomohol aj Marián Gáborík, ktorý už tri roky nehrá hokej. Klub totiž v decembri rozohral veľkú hru s číslami, ktorej cieľom bolo vtesnať sa do platového stropu 81,5 milióna.
Tampa na konci minulého roka potrebovala podpísať zmluvy s troma dôležitými hráčmi: obrancami Erikom Černákom a Janom Ruttom a útočníkom Anthonym Cirellim. Klub s nimi nové zmluvy aj podpísal, lenže to znamenalo, že sa s platmi dostal na viac než 93 miliónov.
Tu sa však začína spomenutá gymnastika s platovým stropom, v rámci ktorej Tampa využila listinu