Denník N

Majú len sedem a ich život už smeruje na úrad práce. Ako to vyzerá v okrese, kde prepadáva najviac detí

Nina a Timea. Foto N - Tomáš Hrivňák
Nina a Timea. Foto N – Tomáš Hrivňák

V Michalovskom okrese prepadávali deti najčastejšie na Slovensku. Budúci rok ich bude ešte viac.

Tento text je súčasťou regionálneho projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Michalovciach a na dolnom Zemplíne.

Ninke sa vôbec nepáči, že sa s ňou chce niekto cudzí rozprávať. Len čo zbadá veľký fotoaparát, usedavo sa rozplače. Hneď k nej pribehne jej sestra Timea a chytí ju za ruku. Keď sú spolu, zvládajú to ľahšie.

Ninka a Timea sú dvojčatá, vraj sú to najmilšie dievčatá v celej Vrbnici, v dedinke pri Michalovciach. Majú ešte len sedem rokov a aj keď to ešte nevedia, už zlyhali. Obe v prvom ročníku prepadli.

Ustráchanej a nedôverčivej Nine ide učivo pomalšie a škola ju nechala prepadnúť. Timejka je šikovnejšia, ale ročník si zopakuje aj ona. Sestry nechceli rozdeliť. Ninka by bez Timey prestala chodiť do školy.

V Michalovskom okrese minulý rok prepadlo najviac detí na Slovensku, až takmer päť percent detí. Výrazne predbehli ostatné okresy – na druhom mieste je Spišská Nová Ves, kde prepadli tri percentá detí.

Michalovský okres už desaťročie patrí medzi tie, kde prepadáva najviac prvákov. Tak tomu bolo aj minulý rok. Sú medzi nimi nielen dvojčatá Ninka a Timea, ale aj ďalšie deti z Vrbnice – Alex, Dávid, Jazmínka či Erik. Spolu s nimi ďalších 120 detí v celom okrese.

Dvojčatá Ninka a Timea stoja vedľa svojej babky. Sú vo svojej izbe, v ktorej spia s rodičmi a ďalšími súrodencami. Foto N – Tomáš Hrivňák

Leto pod prístreškom

Vrbnickým deťom je zatiaľ úplne jedno, že už na prvom vysvedčení si našli slovo nedostatočný. Začínajú sa im prázdniny, pobehujú po horúcich uliciach a najradšej sa chodia schladiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Gröhling

Denník N v Michalovciach

Od 28. júna do 11. júla bola časť redakcie Denníka N presťahovaná do Michaloviec. Zemplín sa tak stal hlavným regiónom nášho novinárskeho záujmu. Naši reportéri tu pracovali na reportážach, robili rozhovory, organizovali diskusie a stretávali sa s občanmi.

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie