Denník N

Na hraniciach sú kontroly, tvoria pruhy pre očkovaných, tridsiatku priechodov zatvorili (+ mapa)

Hraničný priechod Buzica - Szemere zatarasili štrkom a dali tam značku zákazu vjazdu. Foto - Lukáš Macák
Hraničný priechod Buzica – Szemere zatarasili štrkom a dali tam značku zákazu vjazdu. Foto – Lukáš Macák

Od pondelka je Slovensko v II. stupni alert systému na hraniciach. Znamená to väčšie kontroly, s ktorými polícii pomáha aj armáda. Protest na slovensko-českej hranici ukázal, ako uzávery niektorým ľuďom skomplikovali cestu do práce. Pravidlá sa menia aj pre pendlerov.

Od pondelka je na hraniciach prísnejší režim. Na hraničných priechodoch robia policajti s armádou kontroly pri vstupe na Slovensko. Tri desiatky menej využívaných hraničných priechodov zatvorili.

Od 5. júla totiž Slovensko zaviedlo nový alert systém na hraniciach, od pondelka je Slovensko v druhom, teda oranžovom stupni. „Sú zavedené náhodné, avšak intenzívne kontroly dodržiavania povinností osôb vstupujúcich na územie Slovenskej republiky cez jej vnútorné a vonkajšie hranice vrátane letísk,“ vysvetľuje hovorkyňa polície Denisa Bárdyová.

Pruhy pre očkovaných

Na hraniciach polícia a armáda kontrolujú, či ľudia vstupujúci na Slovensko splnili pravidlá. Všetci, aj očkovaní, musia byť registrovaní vo formulári eHranica. Nezaočkovaní, ktorí prichádzajú z červených krajín, musia ísť do karantény. Od piatka 9. júla sa pravidlá sprísnia a do karantény pôjdu všetci nezaočkovaní bez ohľadu na krajinu, odkiaľ prichádzajú.

Karanténu si môžu ľudia skrátiť. Do 9. júla môžu po príchode z červených krajín ísť na 8. deň na PCR test, ak bude výsledok negatívny, môžu karanténu opustiť. Ak prišli z čiernej krajiny, musia byť v karanténe 14 dní. Po 9. júli môžu ísť na test po piatich dňoch.

Pre očkovaných na väčších priechodoch už teraz vytvárajú samostatné pruhy. „Tam, kde je to možné, najmä na veľkých cestných priechodoch bude vytvorený čo najväčší možný počet jazdných pruhov, pričom jeden jazdný pruh bude určený pre očkované osoby,“ vraví policajná hovorkyňa.

Kontroly robia aj vo vlakoch, výnimku z kontrol má nákladná doprava.

Ak prejdeme do III. stupňa alert systému, otvorených zostane už len pár hraničných priechodov.

Mapa: Uzavreli 30 priechodov

Na mape sme zobrazili všetky hraničné priechody aj tridsiatku menších, menej využívaných, ktoré uzavreli. Mapu si môžete približovať. Kliknutím na ikonu sa vám zobrazia podrobnejšie informácie.

Hraničné priechody a možnosť cez ne prejsť sme na mape vyznačili podľa oficiálnych pravidiel alert systému. Nie je však vylúčené, že prax môže byť na niektorých miestach odlišná.

Zaujímavosťou je, že kým na hraniciach s Poľskom, Českom a Rakúskom sa majú zatvárať aj turistické chodníky, pešie či cyklistické lávky, niektoré malé cestné priechody na hranici s Maďarskom alert systém vôbec nereguluje. Takým priechodom je napríklad Bratislava-Čunovo – Rajka.

Cestný priechod Buzica – Szemere na juhovýchode Slovenska sa takisto nenachádza v zozname tých, ktoré majú byť zatvorené či kontrolované. Ako však Denník N upozornil starosta Čečejoviec Lukáš Macák, priechod je napriek tomu od utorka zatvorený. Na ceste je vysypaný štrk a v ňom bola zapichnutá značka zákaz vjazdu.

V utorok popoludní už značka zmizla a kopec štrku bol nižší so stopami po kolesách.

Priechod využívajú miestni pri cestách do maďarského Miškovca.

Uzavretý hraničný priechod Buzica – Szemere už bez dopravnej značky. Foto – Lukáš Macák

Ako sa vrátiť z dovolenky: eHranica, očkovanie, test

Všetci, aj očkovaní, musia byť registrovaní vo formulári eHranica. Registráciu do eHranice si môžu ľudia urobiť už 30 dní pred návratom, teda ešte aj pred odchodom na dovolenku zo Slovenska.

Na hraniciach kontrolujú aj doklady, či má prichádzajúci nárok na výnimku z karantény. Teda konkrétne GreenPass alebo iné potvrdenie o očkovaní.

Do piatka ešte zohráva úlohu, či prichádzate zo zelenej krajiny (voľnejšie pravidlá) alebo z červených a čiernych.

Od 9. júla budú pravidlá prísnejšie a pri nezaočkovaných sa už nehľadí na farbu krajiny – musia sa zaregistrovať do eHranice a všetci nezaočkovaní budú musieť ísť bez ohľadu na krajinu do povinnej 14-dňovej karantény. Tú si môžu skrátiť po negatívnom PCR teste najskôr 5. deň od príchodu.

Aj zaočkovaní sa zahlásia do eHranice, ukážu GreenPass či iné potvrdenia a potom môžu ísť rovno na Slovensko.

„Z dôvodu zabezpečenia plynulosti premávky žiadame občanov, aby si pred príchodom na miesta kontroly pripravili všetky potrebné doklady, potvrdenia alebo mobilné zariadenia s digitálnymi formami potvrdení,“ prosí polícia.

Špeciálny režim bude na letiskách, po prílete sa treba zaregistrovať na webe ministerstva dopravy a všetci prichádzajúci z iných ako zelených krajín musia ukázať negatívny výsledok PCR testu nie staršieho ako 72 hodín.

Protest na slovensko-českej hranici: Vopred nás nevarovali

Napätá situácia je po uzavretí jedného z menších priechodov vo Vrbovciach v okrese Myjava, kde dala polícia na hranici na cestu betónové zátarasy. Neprejdú tadiaľ autá. Výsledkom však je aj to, že aj miestna železničná stanica je dostupná už len chodcom, cyklistom a motocyklistom, píše z miesta agentúra TASR.

V pondelok sa na proteste na hranici zišlo asi tristo ľudí. Starosta Vrboviec Dušan Eliáš vysvetľuje, že zatvorenie hranice komplikuje bežný život a viacerým aj cestu do práce v Česku.

Protest na uzavretej hranici s Českom. Foto – TASR
Protest na uzavretej hranici s Českom. Foto – TASR

Ľudia z regiónu by za prácou museli cestovať 80 kilometrov cez hraničný priechod Holíč – Hodonín a rovnakú vzdialenosť naspäť. Riešenie zatiaľ zväčša našli v rozdelení cesty po hranicu, ktorú prejdú peši, a následne odvozom vozidlami moravských zamestnávateľov.

Starosta Eliáš upozornil, že so samosprávami nikto vopred zámer uzavretia menších priechodov nekomunikoval. „Náš protest nebol proti opatreniam vlády, ale vyjadrili sme názor na to, ako sme informovaní,“ povedal. Doplnil, že pri riešení situácie nechcú hľadať únikové cesty. „Samozrejme, vieme o nich, ale to nie je riešenie, vieme, ako sa cez hranicu dostať, lebo tu žijeme. Riešenie je komunikovať. Keby sme boli vopred oslovení, mohli sme ho nájsť,“ povedal.

Výpravca Viliam Matuška zasa hovorí, že v prípade akejkoľvek havárie alebo zdravotného problému vozidlá záchranných zložiek budú musieť zostať stáť pred zátarasmi.

Čo bude s pendlermi

Zásadne sa po 9. júli mení aj režim pre pendlerov – aj v ich prípade majú výhody očkovaní. Neočkovaní sa musia preukazovať PCR testom, ktorý nie je starší ako sedem dní.

Detailne to vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva:

„Pohyb pre ľudí bývajúcich za hranicami sa od 9. júla vďaka novej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva práve zjednodušuje. Očkovaní nemajú povinnosť testovania. Zároveň po novom podľa stanovenej vyhlášky sa za zaočkovanú osobu považuje aj človek, ktorý je očkovaný prvou dávkou očkovacej látky, pričom táto definícia s platnosťou do 9. augusta platí okamžite po zaočkovaní,“ vraví Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

„Očkovaným s platnosťou od 9. júla zároveň postačuje zaregistrovať sa v e-hranici raz za pol roka.“

„Nezaočkovaní občania Slovenska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt do 100 kilometrov v prihraničných oblastiach susedného štátu od otvoreného hraničného priechodu, musia predložiť podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva platnej od 9. júla negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní,“ vraví Eliášová.

„Okrem covid preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je zároveň možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku.“

Čo by sa dialo v treťom stupni

Druhý alebo oranžový stupeň je stredný. Ak by sa epidemická situácia zhoršila, najmä vinou mutácií, tak by Slovensko prešlo do tretieho, čierneho stupňa. Vtedy budú kontrolovať každého, kto na Slovensko vstupuje. Kontroly by boli 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Výnimka by ostala pre nákladnú dopravu.

Špeciálny režim je na vonkajšej hranici, teda na hranici s Ukrajinou, či na letiskách v prípade príletov z krajín mimo Únie, aj tam treba ukázať negatívny test.

V čiernom režime už uzavrú väčšinu priechodov a určia tie, ktoré bude možné použiť.

Ako funguje tranzit

Pre tranzit cez Slovensko platí, že treba prejsť bez zastavenia s výnimkou čerpania pohonných látok. Prejazd môže trvať do osem hodín a netreba sa pred ním vopred registrovať. Na tranzit sú určené koridory, ktorými je možné prechádzať.

Ukrajina – Česká republika

 • Trasa Ukrajina – Česká republika je stanovená v smere hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod, Sobrance, Michalovce, Prešov, Poprad, Ružomberok, Žilina, cez hraničný priechod Makov – Bílá-Bumbálka/Starý Hrozenkov – Drietoma.

Česká republika – Ukrajina

 • Trasa Česká republika – Ukrajina je stanovená v smere hraničný priechod Makov – Bílá-Bumbálka/Starý Hrozenkov – Drietoma, Žilina, Ružomberok, Poprad, Prešov, Michalovce, Sobrance, hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod.

Poľsko – Rakúsko/Maďarsko

 • Trasa Poľsko – Rakúsko/Maďarsko je stanovená v smere hraničný priechod Trstená – Chyžné, Dolný Kubín, Martin, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava hraničný priechod (Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka).
 • Trasa Poľsko – Maďarsko je stanovená v smere hraničný priechod Trstená – Chyžné, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, hraničný priechod Šahy – Parassapuszta.
 • Trasa Poľsko – Rakúsko/Maďarsko je stanovená v smere hraničný priechod Skalité – Zwardoň, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava hraničný priechod (Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka).
 • Trasa Poľsko – Maďarsko je stanovená v smere hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek – Svidník, Giraltovce, Prešov, Košice, hraničný priechod Milhosť – Tornyosnémeti.

Rakúsko/Maďarsko – Poľsko

 • Trasa Rakúsko/Maďarsko – Poľsko je stanovená v smere hraničný priechod Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka, Bratislava, Nové Mesto nad Váhom, Žilina, Martin, Dolný Kubín, hraničný priechod Trstená – Chyžné.
 • Trasa Maďarsko – Poľsko je stanovená v smere hraničný priechod Šahy – Parassapuszta, Zvolen, Banská Bystrica, Ružomberok, Dolný Kubín, hraničný priechod Trstená – Chyžné.
 • Trasa Rakúsko/Maďarsko – Poľsko je stanovená v smere hraničný priechod Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka, Bratislava, Nové Mesto nad Váhom, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Čadca, hraničný priechod Skalité – Zwardoň.
 • Trasa Maďarsko – Poľsko je stanovená v smere hraničný priechod Milhosť – Tornyosnémeti, Košice, Prešov, Giraltovce, Svidník, hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek.

Česká republika – Rakúsko/Maďarsko

 • Trasa po D2 v smere hraničný priechod Břeclav – Brodské, Bratislava, hraničný priechod Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka.

Rakúsko/Maďarsko – Česká republika

 • Trasa po D2 v smere hraničný priechod Bratislava-Jarovce – Kittsee/Čunovo – Rajka, Bratislava, hraničný priechod Břeclav – Brodské.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dovolenka 2022

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Slovensko, Svet

  Teraz najčítanejšie