Denník N

Southgatova dilema: ak nastúpi Grealish, Kane hrá zrazu inak (taktická analýza)

Foto - TASR/AP/RTVS
Foto – TASR/AP/RTVS

Gareth Southgate proti Dánsku ukázal, že zrejme vie, čo robí. Futbalistov Anglicka priviedol do prvého finále od MS 1966 a podarilo sa mu to po dobrom výkone jeho tímu proti silnému Dánsku v semifinále Eura.

Anglicko nevyhralo v riadnom hracom čase, ale dokázalo svoj tlak udržať až do predĺženia a napokon zvíťazilo. Pomohla mu mimoriadne sporná penalta, ktorá podľa viacerých expertov nemala byť odpískaná. Southgatovi však zároveň nepochybne vyšiel herný plán, zatiaľ čo zverenci Kaspera Hjulmanda nevyrovnali ani pre nedostatok fyzických síl.

Kane dal svoj štvrtý gól na turnaji a aj zaujímavý taktický ťah s ním prispel k tomu, že Anglicko vyhralo.

Tomu, samozrejme, na turnaji pomáha aj domáce prostredie – v londýnskom Wembley odohralo všetky zápasy okrem štvrťfinále s Ukrajinou v Ríme. Anglicko si však zároveň poradilo v zlej situácii: po skvelom priamom kope Mikkela Damsgaarda prehrávalo 0:1 a prvý raz na Eure sa na svojho súpera doťahovalo.

V predĺžení rozhodla aj lepšia kondícia Anglicka, ktoré Dánov už nepúšťalo do rýchlych protiútokov. Dáni boli pritom nebezpeční v ofenzíve: v predchádzajúcich troch dueloch nastrieľali dokopy desať gólov.

Pomohol im k tomu systém 3-4-3 s dvoma mimoriadne útočnými krajnými obrancami: zvyčajne Jensom Strygerom na pravej strane a najmä pravákom Joakimom Maehlem na ľavej strane.

Maehle patril spolu s Leonardom Spinazzolom či Robinom Gosensom k najlepším hráčom na turnaji, hoci hrá na poste ľavého obrancu. Keďže Dánsko malo vo väčšine zápasov vzadu troch stopérov (s výnimkou zápasu s Walesom, keď sa Andreas Christensen vysunul na post defenzívneho štítu), krajní obrancovia sa vysúvali vyššie a podporovali ofenzívu. Z týchto priestorov vznikali nebezpečné príležitosti. A práve tie boli pred semifinále hlavným „strašiakom“ pre Southgata.

V britských médiách sa preto objavili názory, že Southgate by mal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie