Denník N

Nie na všetko treba mať odpovede, niekedy je dobré nechať priestor fantázii, ukazuje výstava Martina Piačeka

Pohľad do výstavy Martina Piačeka Metaforum v košickej ortodoxnej synagóge na Zvonárskej ulici. Foto - Tibor Czitó
Pohľad do výstavy Martina Piačeka Metaforum v košickej ortodoxnej synagóge na Zvonárskej ulici. Foto – Tibor Czitó

Výtvarník Martin Piaček pracuje v košickej ortodoxnej synagóge so spomienkami a s emóciami z detstva. Výstavou vytvoril silný zážitok, ktorý stojí za to vidieť naživo.

Už v detstve ho zaujímali veci, ktoré boli iným ľahostajné. Keď bol v múzeu, namiesto diorámy so zvieratami si všímal hríby alebo roháče a v knižkách ho zasa viac ako samotné príbehy fascinovali detailné ilustrácie. „Vždy ma bavilo vo veciach objavovať nejaké skryté subtílne obsahy. A keď sa mi ich podarilo nájsť, vnímal som to ako odmenu,“ hovorí výtvarník Martin Piaček.

Vášeň pre detaily a zvedavosť z detstva tentoraz prenáša aj na diváka, a to prostredníctvom výstavy v ortodoxnej synagóge v Košiciach. V spolupráci s kolektívom galérie VUNU v nej vytvoril inštaláciu, ktorá ponúka silný zážitok. No kým u autora ide o zážitok, ktorým sa vracia do osobnej minulosti, v divákovi vznikajú emócie spojené s neistotou a napätím.

„V poslednom čase sa mi tieto zážitky akoby znovu vracali. S tým súvisí, že sa pre mňa stal dôležitý pocit nesamozrejmosti, akási trhlina vnímania či moment vyostrenia. Nesnažím sa už ukazovať všetko hneď a naraz, ale viac ma zaujíma, keď si divák motívy nájde sám a pospája si ich,“ vraví Martin Piaček.

Ortodoxná synagóga sa nachádza na Zvonárskej ulici, výstava vznikala v spolupráci s galériou VUNU. Foto – Tibor Czitó
Martin Piaček počas inštalovania. Kovové schody slúžia pre divákov, sú miestom, z ktorého sa človek dostane do výšky poschodia a priam fyzicky sa stane súčasťou inštalácie. Foto – Tibor Czitó
V nedeľu 11. júla sa uskutoční finisáž výstavy so špeciálnym programom. Začne sa o 19.00 h prehliadkou synagógy a okolia židovskej náboženskej obce s výkladom v podaní miestneho historika a sprievodcu Milana Kolcuna, pokračovať bude Martin Piaček komentovanou prehliadkou samotnej výstavy. O 20.30 h odohrá svoj hudobný a zvukový performance výtvarník András Cséfalvay. Foto – Tibor Czitó

Zmiznutý svet znova ožíva

Fakt, že sa tieto podnety stali pre Martina Piačeka dôležitými, dokazujú aj jeho debaty so študentmi, ktorých vedie v Ateliéri vvv na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

„Debatujeme spolu o tom, čo by malo obsahovať „ideálne“ umelecké dielo, aj keď, samozrejme, je to neuchopiteľná a zradná kategória a ide tak skôr o akýsi manifest. Dospeli sme k tomu, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie