Prekoučované, rovnaká šablóna neúspechu ako Mourinhov Tottenham. Kocian, Borbély a Lukáč hodnotia finále Eura

Zľava: Ladislav Borbély, Ján Kocian a Matúš Lukáč. Foto - TASR, Jana Červená, archív M. L.
Zľava: Ladislav Borbély, Ján Kocian a Matúš Lukáč. Foto – TASR, Jana Červená, archív M. L.

Text pripravili Michal Červený a Tomáš Čorej.

Novými futbalovými majstrami Európy sú Taliani, ktorí po penaltách zdolali v domácom finále Talianov 2:1. Denník N sa troch expertov spýtal päť otázok:

1. Spravil anglický tréner Gareth Southgate chybu pri výbere hráčov na penalty?

2. Ako je možné, že Angličanom okolo 20. minúty prestala fungovať taktika s wingbackmi?

3. Uškodil Angličanom rýchlo strelený gól?

4. Zaslúžili si Taliani víťazstvo za to, ako hrali na celom turnaji?

5. Kto bol najlepším hráčom zápasu?

Ján Kocian,

tréner slovenskej reprezentácie v rokoch 2007 a 2008, momentálne bez angažmánu

Áno, prekoučoval to. Neviem si to vysvetliť inak ako tým, že chcel zaujať niečím výnimočným; a otočilo sa to proti nemu. Vystriedal dvoch hráčov v 120. minúte, o ktorých neviem, či sa vôbec na ihrisku dotkli lopty, a potom išli kopať penalty. Southgate si strelil do vlastného kolena. Rovnako to mohol dobre kopnúť Henderson, ktorý sa síce dostal na ihrisko ako striedajúci hráč, ale napokon nedohral práve preto, aby mohol kopnúť penaltu Rashford.

Ladislav Borbély,

bývalý tréner, televízny expert

V mojom ponímaní išlo o druhú zásadnú chybu, ktorú vo finále urobil. Tomu sa hovorí prekoučovaný zápas, Angličania ho pritom mali po prvom polčase jasne vyhratý.