Futbalisti Talianska oslavujú zisk európskeho titulu, Anglicko porazili po penaltách

Foto - AP/TASR
Foto – AP/TASR

Titul európskych šampiónov získali futbalisti Talianska, ktorí vo finálovom zápase zvíťazili proti Anglicku 2:1 po pokutových kopoch. Rozhodujúcu penaltu premenil Federico Bernardeschi. Talianski futbalisti vyhrali európsky šampionát po druhýkrát vo svojej histórii.

Brankár Gianluigi Donnarumma sa stal najlepším hráčom turnaja. Ocenenie si prebral po finálovom zápase od prezidenta Európskej futbalovej únie Aleksandra Čeferina. Dvadsaťdvaročný Donnarumma v penaltovej lotérii zneškodnil anglické strely vo štvrtej i piatej sérii a stal sa hrdinom Talianska.

Taliansky tréner Roberto Mancini postavil do finále rovnakú zostavu ako v semifinále proti Španielsku. V bráne stál Donnarumma, obranu tvorili Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini a Emerson. Pred nimi hrali Barella, Jorginho a Verratti. Vpredu boli Chiesa, Immobile a Insigne.

Gareth Southgate na lavičke Anglicka urobil jednu zmenu oproti semifinálovému zápasu. Rovnako ako proti Dánsku v bráne Anglicka začal Pickford. V obrane nastúpili Walker, Stones, Maguire, v zálohe hrali Trippier, Phillips, Rice a Shaw. V útoku nechýbali Mount, Kane a Sterling. Do základnej zostavy sa nedostal Saka.

Angličania otvorili skóre zápasu hneď na začiatku

Hneď v druhej minúte urobil chybu pri rozohrávke Maguire a talianski futbalisti mohli zahrávať rohový kop. K lopte sa postavil Insigne, ale jeho center nenašiel nikoho. Domáci hráči sa dostali do protiútoku. Loptu dostal Trippier, ktorý z hranice šestnástky poslal center na vzdialenú žrď, kde stál Shaw. Obranca z Manchesteru United vystrelil bez spracovania a poslal Anglicko do vedenia. Brankár Donnarumma na jeho strelu nereagoval.

Foto – TASR/AP

Šancu vyrovnať dostali Taliani o päť minút neskôr. Shaw fauloval a z priameho kopu mohol zrovnať stav zápasu Insigne, ale jeho strela z hranice pokutového územia letela ponad bránu. Na začiatku 13. minúty sa k rohovej zástavke postavil Trippier, ktorý zahrával prvý rohový kop Anglicka vo finálovom zápase. Jeho center skončil v náručí brankára Donnarummu. O minútu neskôr obranca Atlética Madrid zahrával ďalší rohový kop, opäť neúspešne.

Oba tímy hrali prevažne v strede ihriska a postupnou kombináciou sa snažili prekonať defenzívne rozostavenie súpera. V 24. minúte loptu dostal Chiesa, ktorý sa rozbehol a dobehol až na hranicu pokutového územia, odkiaľ poslal strieľanú prihrávku bez bránu Pickford, ale anglická defenzíva loptu odkopla. O tri minúty skúsil prekonať brankára Pickforda Insigne strelou spoza šestnástky, netrafil bránu.

Po polhodine hry sa Insigne dostal až do pokutového územia, kde narazil na Ricea, k odrazenej lopte sa dostal Verratti, ale ani on neprešiel cez anglickú defenzívu. Ďalší postupný útok predviedli hráči Talianska o dve minúty neskôr, s rovnakým výsledkom. Angličania hrozili z brejkov. Blízko k druhému gólu bol Sterling v 34. minúte, ale Mount mu neposlal presnú prihrávku a následne talianska obrana loptu poslala do bezpečia.

Talianska odpoveď bola rýchla, v nasledujúcej minúte Chiesa prevzal loptu v strede ihriska a zamieril na útočnú polovicu. Rice sa ho snažil zastaviť, ale nepodarilo sa mu to ani na trikrát. Útočník Juventusu sa dostal k zakončeniu ľavou nohou, lopta letela tesne vedľa. Bola to zatiaľ najväčšia šanca Talianska vo finálovom zápase. Pickford v bráne strelu kontroloval iba očami.

Záverečné minúty prvého polčasu už žiadnu gólovú šancu nepriniesli. Do šatní odchádzali spokojnejší anglickí futbalisti, ktorí otvorili skóre už v druhej minúte. Odvtedy hru kontrolovali Taliani, ale nevedeli prekonať anglický múr v defenzíve.

Taliani vyrovnali po veľkom tlaku, gólovo sa presadil Bonucci

Na druhý polčas nastúpili oba tímy v rovnakých zostavách, ani jeden tréner neurobil žiadnu zmenu. Hneď na začiatku druhej časti mohli Angličania streliť druhý gól. Sterling vbehol do pokutového územia a pýtal si od rozhodcu penaltu, ale rozhodca Björn Kuipers neukázal na biely bod.

Skórovať mohli aj zverenci Roberta Manciniho. Po faule Sterlinga priamy kop zahrával Insigne, ale opäť netrafil bránu. Lopta tesne preletela okolo pravej tyčky. O minútu neskôr Chiesa centrom skúšal nájsť hlavu spoluhráčov, ale na jeho výzvu odpovedala anglická defenzíva odkopom lopty do bezpečia.

Ešte väčšiu šancu na vyrovnanie skóre mali Taliani v 57. minúte. Chiesa vbehol do šestnástky a skúsil zakončiť, ale jeho strela bola iba zblokovaná. K odrazenej lopte sa dostal Insigne, ktorý vyskúšal pozornosť Pickforda. Brankár Evertonu loptu vytlačil vedľa brány a zachránil Anglicko pred inkasovaním.

Tlak Talianov sa zväčšoval. V 62. minúte sa k strele z dobrej pozície dostal Chiesa, mieril k pravej tyčke a Pickford sa musel natiahnuť, aby na loptu dosiahol a nepustil ju do brány. Angličania sa v tejto časti hry dostávali dopredu len ojedinele. Na začiatku 64. minúty zahrávali rohový kop. Po centri Trippiera sa dostal k hlavičke Stones, Donnarumma musel predviesť zákrok na bránkovej čiare.

O tri minúty neskôr zahrávali rohový kop futbalisti Talianska. Center do šestnástky poslal Berardi, Verratti sa dostal do zakončenia. Jeho pokus Pickford ešte vyrazil, ale k lopte sa dostal Bonucci, ktorý vyrovnal skóre finálového zápasu. Angličanom sa nevyplatilo brániť jednogólové vedenie.

Na začiatku 72. minúty mohli talianski futbalisti vyhrávať. Prihrávku za obranu dostal Berardi, ktorý sa dostal až k zakončeniu, ale loptu poslal tesne ponad bránu. Pickford nemusel zasahovať. Tréner Gareth Southgate reagoval na dianie na ihrisku dvomi striedaniami. Na ihrisko prišli Saka a Henderson.

Nové tváre priniesli oživenie do anglickej hry, ale ani zvýšená ofenzívna snaha nepriniesla Anglicku rozhodujúci gól. Taliani v záverečných minútach držali loptu, posúvali si ju medzi sebou, do šance sa nedostali. Vo finále sa muselo predlžovať.

Predĺženie víťaza neprinieslo, v penaltách rozhodol Bernardeschi

Na začiatku predĺženia urobil Roberto Mancini jednu zmenu. Z ihriska odišiel Insigne, nahradil ho Belotti. Oba tímy vstúpili do predĺženia opatrne, hrali pozorne v obrane a čakali na chybu súpera. Ako prví ju urobili Taliani, ktorí v 96. minúte nechali Sterlinga pribehnúť až pred Donnarummu, taliansky brankár zasahovať nemusel, pretože obrana napravila svoju chybu. Po nasledujúcom rohu sa k strele dostal Phillips, mieril vedľa.

Najväčšiu šancu prvého predĺženia mali Taliani, v 103. minúte Emerson poslal loptu z ľavého rohu šestnástky pred brankára Pickforda, ktorý vybehol a vyrazil ju tesne pred nabiehajúcimi hráčmi v modrých dresoch. V úplnom závere prvého predĺženia mali príležitosť aj domáci futbalisti. Shaw posielal center do pokutového územia, ale hlavu spoluhráčov nenašiel. Rozhodca následne odpískal koniec prvého predĺženia.

Druhé predĺženie otvorili šancou talianski futbalisti. Bernardeschi z priameho kopu trafil iba brankára Pickforda, ktorému lopta vypadla z rúk. V 108. minúte mohli streliť gól domáci hráči. Kane poslal center do šestnástky, vyskakoval naň Maguire, ale Donnarumma ho predbehol a loptu poslal preč z pokutového územia. Viac sa v predĺžení neodohralo, o víťazovi museli rozhodnúť penalty.

Žreb určil, že ako prví začnú zahrávať pokutové kopy Taliani. Rozhodujúcu penaltu premenil Bernardeschi. Okrem neho brankára Pickforda prekonali Berardi a Bonucci. Anglické penalty premenili Kane a Maguire.

Talianski futbalisti na európskom šampionáte ani raz nezaváhali. Bez straty bodu prešli skupinou a následne sa dostali až do finále, v ktorom opäť zvíťazili. Natiahli tak sériu bez prehry na 34 zápasov. Taliansko čakalo na titul z kontinentálneho šampionátu od roku 1968, pred tromi rokmi na svetovom šampionáte nehrali .

„Rýchly gól nám narobil problémy. Potom sme však začali dominovať. Moji hráči hrali fantasticky, boli úžasní. Titul je významný pre celú našu krajinu,“ povedal Roberto Mancini, tréner Talianska.

Anglicko dnes hralo o prvý európsky titul, ale nezískalo ho. Ich jediným úspechom na záverečnom turnaji zostáva titul svetových šampiónov z roku 1966. Rovnako ako dnes, aj vtedy odohrali finále vo Wembley, v ktorom porazili západné Nemecko 4:2 po predĺžení.

„Som neskutočne sklamaný z prehry. Chýbal nám posledný krok. Vyhrávame aj prehrávame spolu ako tím. Jedenástky sme trénovali, ale sú lotéria. Poslať Saku na piatu penaltu bolo moje rozhodnutie,“ povedal po zápase Gareth Southgate, tréner anglickej reprezentácie.

Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca šampionátu si vybojoval Portugalčan Cristiano Ronaldo. Strelil päť gólov rovnako ako Čech Patrik Schick, v jeho prospech rozhodlo, že si na turnaji pripísal aj jednu asistenciu.

Finále: Londýn
Taliansko – Anglicko 1:1 pp (1:1, 0:1), 3:2 v jedenástkovom rozstrele
Góly: 67. Bonucci – 2. Shaw. Rozhodovali: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.), ŽK: Barella, Bonucci, Insigne, Chiellini, Jorginho – Maguire
Rozstrel z 11 m: Berardi 1:0, Kane 1:1, Belotti nedal, Maguire 1:2, Bonucci 2:2, Rashford nedal, Bernardeschi 3:2, Sancho nedal, Jorginho nedal, Saka nedal
Taliansko: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardeschi), Immobile (55. Berardi), Insigne (91. Belotti)
Anglicko: Pickford – Walker (120. Sancho), Stones, Maguire – Trippier (70. Saka), Phillips, Rice (74. Henderson, 120. Rashford), Shaw – Mount (99. Grealish), Kane, Sterling