Denník N

Športový newsfilter: Antirasisti dostali lekciu z naivity, Angličania stále nevedia kopať penalty

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v novom športovom newsfiltri sa dočítate aj o tom:

  • ako nám rastie výborná bežkyňa;
  • komu patrí príbeh Eura;
  • ako vo finále prehrali antirasisti;
  • prečo na Tour skončil Sagan
  • a ako dopadol Wimbledon.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Autorom prvého bodu je Michal Červený, druhého Tomáš Čorej, tretieho Peter Kováč, štvrtého Matej Ondrišek a piateho Štefan Bugan.


1. Noví Taliani

Taliansky stopér Leonardo Bonucci podišiel počas osláv ku kamere a zakričal: „It’s coming to Rome!“ Parafrázoval tým známu anglickú frázu „It’s coming home“. Titul majstrov Európy nezostal doma, ale prišiel do Ríma.

Experti v našom paneli sa zhodli, že Taliani vyhrali futbalové Euro zaslúžene. „Na šampionáte podávali vyrovnané výkony, mali vyváženú defenzívu a ofenzívu a boli najvýraznejším mužstvom. Mali svoju koncepciu a vedeli sa ňou aj presadiť na ihrisku,“ povedal Ján Kocian.

Včerajšie finále bolo už 34. zápasom za sebou, ktorý neprehrali. A boli aj tímom, ktorého herný štýl bol najvýraznejší. Mnohých možno prekvapilo, že sa presadili nie prepracovanou defenzívou, ale aktívnou modernou hrou, ktorú zaviedol tréner Roberto Mancini a dostala prezývku „Tikitalia“.

Naopak, Angličania zaujali skôr taktickou vyspelosťou a ochotou dodržiavať systém a podriadiť sa kolektívu, čo napríklad u rozhádaných hviezd z Francúzska absolútne chýbalo.

A aj keď až do finále zvládal tréner Gareth Southgate zápasy hlavne taktikou, aj podľa našich expertov to vo finále prekoučoval. Najprv vtedy, keď sa po strelenom góle jeho tím až príliš stiahol, a potom tým, keď na ihrisko poslal v poslednej minúte predĺženia Marcusa Rashforda a Jadona Sancha s jediným cieľom – aby kopli penalty. Obaja zlyhali.

Príbeh šampionátu patrí Dánom, ktorí hneď v prvom zápase proti Fínsku prišli o svoju najväčšiu hviezdu Christiana Eriksena. Ten priamo na ihrisku dostal infarkt a vďaka rýchlemu zásahu spoluhráča a kamaráta Simona Kjaera a lekárov prežil. Navždy si budeme pamätať, ako Eriksena, ktorého oživovali, obkolesili spoluhráči, aby nič nebolo vidno. A ako pomáhala zakryť výhľad aj vlajka od fínskeho fanúšika.

Zdecimovaní Dáni s Fínmi prehrali, nestačili ani na Belgičanov a zo skupiny postúpili len s tromi bodmi za víťazstvo nad Ruskom.

V osemfinále však prešli cez Wales, vo štvrťfinále cez Česko a v semifinále proti Anglicku ich zastavila až penalta po zákroku na Raheema Sterlinga, ktorá však zrejme nemala byť.

Fandenie proti Angličanom. Aspoň zo Slovenska to vyzeralo tak, že veľmi veľká časť ľudí titul nepraje „arogantným Angličanom“.

Angličania spomedzi všetkých tímov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Iné podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Športový newsfilter

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie