Denník N

Let na hranicu vesmíru za cenu bytu v Bratislave. Preteky miliardárov môžu naštartovať vesmírny turizmus

VSS Unity po návrate z letu. Foto - TASR/AP
VSS Unity po návrate z letu. Foto – TASR/AP

Nie je to skutočná cesta do vesmíru, no môže to fungovať: civilisti nemusia prejsť výcvikom ani mať skafander, myslí si o letoch spoločnosti Virgin Galactic slovenský astronóm Peter Vereš.

Celý let trval menej ako hodinu. Posádka počas neho dosiahla maximálnu rýchlosť Mach tri a dostala sa do výšky 86 kilometrov nad povrchom Zeme.

Na štyri minúty sa štyria pasažieri mohli odpásať a užiť si beztiažový stav. Okrem toho mohli z okna obdivovať planétu.

Spoločnosť Virgin Galactic uskutočnila v nedeľu svoj prvý plne obsadený let s civilistami na hranicu vesmíru. Bol medzi nimi aj zakladateľ a šéf spoločnosti, britský miliardár Richard Branson, ktorý firmu s víziou ciest do vesmíru pre turistov v roku 2004 zakladal.

„Celé to bolo kúzelné,“ povedal Branson po návrate. „Očarili ma farby a to, ako sa zdá byť Zem ďaleko,“ opísal pohľad na planétu z výšky 86 kilometrov.

Vereš: Zvládol to bravúrne

Technicky pritom Branson nedosiahol hranicu vesmíru. Za tú väčšina medzinárodných organizácií považuje vzdialenosť 100 kilometrov od povrchu Zeme.

NASA má však voľnejšie kritéria, stačí vzdialenosť 50 míľ (asi 80 kilometrov ). „Piloti, špecialisti počas misie a civilisti, ktorí prekročia túto hranicu, sú oficiálne považovaní za astronautov,“ píše Národný úrad pre oceány a atmosféru.

Let Virgin Galactic sledoval z Bostonu aj slovenský astronóm pôsobiaci na Harvardovej univerzite Peter Vereš.

„Prezentačne a reklamne to Branson zvládol bravúrne a let riskol osobne. Let som sledoval trochu s obavou, lebo mám v pamäti tragický pokus z roku 2014, pri ktorom zahynul pilot Michael Alsbury,“ hovorí pre Denník N. Naráža na tragédiu počas testovacieho letu spoločnosti.

Podľa Vereša let prebehol zrejme bez problémov, ak si odmyslíme zlý signál z kokpitu.

„Prelomový bol asi v tom, že ponúka

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Peter Vereš je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Vesmír

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie