Denník N

Ústavný súd pozastavil prísnejšie pravidlá pre neočkovaných pri príchode zo zahraničia. Obnoví sa cestovateľský semafor (mapa)

Foto – TASR
Foto – TASR

Ústavný súd sa bude zaoberať podnetom poslancov Smeru o tom, či je vyhláška hlavného hygienika o vstupe na Slovensko v súlade s ústavou. Dovtedy pozastavuje jej platnosť a platí starší cestovateľský semafor.

Ústavný súd pozastavil vyhlášku úradu verejného zdravotníctva o režime na hraniciach. Slovensko by sa tak malo vrátiť k pravidlám z cestovateľského semafora, ktorý určuje pravidlá pri návrate na Slovensko podľa rizikovosti jednotlivých krajín.

Rozhodnutie Ústavného súdu bude účinné až po zverejnení v zbierke zákonov. Malo by sa tak stať v nasledujúcich dňoch. Dovtedy platí prísnejšia vyhláška s povinnou karanténou pre neočkovaných. Pozastavená bude až zverejnením rozhodnutia Ústavného súdu v zbierke zákonov.

Ústavný súd v stredu poobede zverejnil tlačovú správu a uznesenie, že prijíma podnet poslancov na ďalšie konanie a pozastavuje účinnosť predmetnej vyhlášky.

Znamená to, že sa po zverejnení rozhodnutia v zbierke zákonov zruší povinná karanténa pre neočkovaných po návrate na Slovensko.

Podľa pravidiel platných od 9. júla musel každý, kto nebol očkovaný, nastúpiť po návrate zo zahraničia do povinnej 14-dňovej karantény. Tá sa dala skrátiť po piatich dňoch, ak mal človek negatívny výsledok PCR testu. Toto pravidlo platilo bez ohľadu na krajinu, z ktorej sa ľudia vracali.

Pôvodný cestovateľský semafor, ktorý teraz začal opäť platiť, bol menej prísny ako vyhláška o povinnej karanténe. Podľa semafora stačí, aby sa neočkovaní preukázali testom pri návrate

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dovolenka 2022

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Slovensko, Svet

    Teraz najčítanejšie