Denník N

Ústavný súd pozastavil prísnejšie pravidlá pre neočkovaných pri príchode zo zahraničia. Obnoví sa cestovateľský semafor (mapa)

Foto – TASR
Foto – TASR

Ústavný súd sa bude zaoberať podnetom poslancov Smeru o tom, či je vyhláška hlavného hygienika o vstupe na Slovensko v súlade s ústavou. Dovtedy pozastavuje jej platnosť a platí starší cestovateľský semafor.

Ústavný súd pozastavil vyhlášku úradu verejného zdravotníctva o režime na hraniciach. Slovensko by sa tak malo vrátiť k pravidlám z cestovateľského semafora, ktorý určuje pravidlá pri návrate na Slovensko podľa rizikovosti jednotlivých krajín.

Rozhodnutie Ústavného súdu bude účinné až po zverejnení v zbierke zákonov. Malo by sa tak stať v nasledujúcich dňoch. Dovtedy platí prísnejšia vyhláška s povinnou karanténou pre neočkovaných. Pozastavená bude až zverejnením rozhodnutia Ústavného súdu v zbierke zákonov.

Ústavný súd v stredu poobede zverejnil tlačovú správu a uznesenie, že prijíma podnet poslancov na ďalšie konanie a pozastavuje účinnosť predmetnej vyhlášky.

Znamená to, že sa po zverejnení rozhodnutia v zbierke zákonov zruší povinná karanténa pre neočkovaných po návrate na Slovensko.

Podľa pravidiel platných od 9. júla musel každý, kto nebol očkovaný, nastúpiť po návrate zo zahraničia do povinnej 14-dňovej karantény. Tá sa dala skrátiť po piatich dňoch, ak mal človek negatívny výsledok PCR testu. Toto pravidlo platilo bez ohľadu na krajinu, z ktorej sa ľudia vracali.

Pôvodný cestovateľský semafor, ktorý teraz začal opäť platiť, bol menej prísny ako vyhláška o povinnej karanténe. Podľa semafora stačí, aby sa neočkovaní preukázali testom pri návrate

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dovolenka 2021

Koronavírus

  • začala sa tretia vlna epidémie, zasiahne najmä neočkovaných
  • rozdelenie okresov: všetky okresy budú zelené aj od 2. augusta, nemenia sa ani pravidlá na hraniciach
  • Ústavný súd zrušil výnimku pre ľudí s jednou dávkou po návrate zo zahraničia, budú musieť do karantény
  • parlament schválil zvýhodnenie očkovaných
  • pravidlá na hranici: ľudia zaočkovaní po 9. júli idú do karantény na 5 dní, pre deti a pendlerov sa nič nemení
  • prieskum: rastie počet ľudí, ktorí odmietajú očkovanie
  • grafy a mapy o stave očkovania na Slovensku
  • mapa: kde očkujú všeobecní lekári

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie