Denník N

Vytváral nenávistné príspevky o Židoch, dnes je asistentom Milana Uhríka a členom jeho strany

Radovan Fašung a Milan Uhrík. Foto - Facebook/Radovan Fašung • Republika, TASR
Radovan Fašung a Milan Uhrík. Foto – Facebook/Radovan Fašung • Republika, TASR

„Dedinky, v ktorých niet Židov, sú bohatšie, gazdovia sú majetnejší a pitie pálenky je v nich skoro neznáme.“

„Od Židov trpíme veľmi, to cítime každodenne. Oni sú našimi najhlavnejšími nepriateľmi v politike a najnebezpečnejšími vo veciach hospodárskych.“

„Všetci Židia boli predtým v zajatí jedného národa, teraz sú všetky národy v zajatí Židov.“

Takéto a podobné citáty slovenských dejateľov – Jozefa Miloslava Hurbana, Milana Hodžu či Jonáša Záborského – zverejňovala na Facebooku stránka AntiSoros. Okrem príspevkov podporujúcich protižidovské predsudky zverejňovala množstvo dezinformácií a nenávistných príspevkov.

Stránka vznikla v marci 2017 a totožnosť jej autora bola dlho neznáma. V januári 2019 Denník N odhalil, že sa za ňou skrýva grafický dizajnér Radovan Fašung. Ten je dnes asistentom europoslanca Milana Uhríka (Republika, predtým ĽSNS).

Uhrík vo Fašungových aktivitách na stránke AntiSoros nevidí problém: „Je môj europarlamentný asistent, pomáha mi s prezentáciou výsledkov mojej europoslaneckej práce. Kde pracoval a pôsobil predtým, ma nezaujíma, každý človek má nejakú minulosť a prechádza názorovým aj osobným vývojom,“ reagoval na otázky Uhrík.

Podpredsedom strany Republika je Milan Mazurek, ktorého Najvyšší súd uznal za vinného v súvislosti s rasistickými vyjadreniami o Rómoch v Rádiu Frontinus.

Republika sa zlúčila s AntiSorosom

Stránka AntiSoros kritizovala miliardára Georgea Sorosa, jeho aktivity a mimovládne organizácie. V súvislosti s ním šírila aj mnohé konšpirácie. Tvrdila napríklad, že niekto zo Sorosových ľudí dal zabiť novinára Jána Kuciaka, aby na Slovensku vyvolal revolúciu.

„Prečo špionážny satelit USA sledoval v deň vraždy dom vo Veľkej Mači? Kuciakov dom?“ pýtala sa stránka. „Zabili ho, aby bola zámienka na štátny prevrat,“ vysvetlil AntiSoros svojím fanúšikom.

Fašung cez AntiSorosa zároveň tvrdil, že Československo bol „zločinecký projekt“, ktorý mal „vygumovať z mapy a z dejín“ slovenský národ.

AntiSoros vychvaľoval Vladimíra Mečiara a ĽSNS Mariana Kotlebu a novinárov označoval za „sionistickú spodinu“.

Prihláste sa na odber newslettra MediaBrífing a každý piatok dostanete súhrn všetkého dôležitého o médiách a internete.

Facebook stránku zablokoval v máji 2019, keď mala viac ako 8-tisíc fanúšikov. Nepatrila medzi najvplyvnejšie účty na dezinformačnej scéne, no niektoré jej príspevky mali veľkú popularitu.

Hneď po zablokovaní AntiSorosa vznikla na Facebooku nová stránka s názvom AntiSoros nezastavíš.

„Stránku AntiSoros som posunul ďalej a už sa v týchto veciach neangažujem a ani sa k nim nevyjadrujem. Sú minulosťou, dnes riešim úplne iné veci,“ vraví grafik Fašung.

Ten stránku skutočne „posunul ďalej“ – konkrétne k strane Republika, ktorá vznikla tento rok po odchode časti členov z Kotlebovej ĽSNS. Účet AntiSoros nezastavíš sa tento rok premenoval na Denník Republika, teda web strany Republika. Na Fašunga je registrovaná aj doména dennik-republika.sk a sám si vo svojom profile na Facebooku píše, že je riaditeľom tohto média.

Facebooková stránka AntiSoros nezastavíš sa tento rok premenovala na Denník Republika.

„Pán Fašung poskytol stránku AntiSoros našim sympatizantom, aby nemuseli začínať s novou stránkou,“ vysvetľuje europoslanec Uhrík. Jeho politická strana tak pre svoj projekt získala zhruba 2400 sledovateľov nového AntiSorosa.

Dnes má Denník Republika viac ako 3300 sledovateľov, hlavná facebooková stránka hnutia má 6700 sledovateľov.

Polícia nekonala

Denník N sa ešte v januári 2019 polície pýtal, či prešetruje Fašungove aktivity na stránke AntiSoros. Policajná hovorkyňa vtedy poskytla len všeobecné stanovisko, že preverujú všetky dostupné informácie, no „z taktického hľadiska“ sa nemôžu vyjadrovať k samotnému priebehu vyšetrovania.

Podobnú odpoveď poslal hovorca polície aj po viac ako dvoch rokoch: „Polícia sa zaoberá každým zisteným podozrením zo spáchania protiprávneho konania, ktoré by mohlo mať znaky niektorej zo skutkových podstát trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona, a o prípadoch, kde je to v rámci prípravného konania zo strany orgánov činných v trestnom konaní možné, podľa Trestného poriadku verejnosť informuje.“

Fašungove nenávistné príspevky na adresu Židov tak zostávajú bez obvinenia, hoci boli podrobne zaznamenané.

História nás učí, písal AntiSoros.

Keď robil niečo podobné šéfredaktor konšpiračného časopisu Zem a vek Tibor Eliot Rostas, skončil pred súdom, ktorý ho v decembri 2019 neprávoplatne odsúdil na peňažný trest štyritisíc eur za hanobenie rasy a národa.

Tak ako Fašung zverejňoval na stránke AntiSoros antisemitské citáty slovenských dejateľov, aby nimi živil protižidovské predsudky, tak si aj Rostas vybral dobové citácie (prevažne štúrovcov z 19. storočia) a uverejnil ich v máji 2017 v článku Klin Židov medzi Slovanmi. Rostas chcel týmto spôsobom čitateľov presvedčiť, že aj dnes židovská komunita rozvracia našu spoločnosť a je dôvodom zlej situácie Slovákov.

Šéfredaktor časopisu Zem a vek nebol odsúdený za zverejnenie citátov, ale za hanlivý článok o Židoch. Sudca Rastislav Stieranka v odôvodnení rozsudku vysvetlil, že ak by niekto prebral Hitlerove negatívne výroky o Židoch a prijal by ich za svoje, súd by ho takisto riešil. „Citované výroky považuje za správne a hlási sa k nim, teda ich preberá na seba,“ vysvetlil sudca.

Fašung neodpovedal na otázku, či sa neobáva, že by aj on mohol byť raz stíhaný za svoje antisemitské príspevky na sociálnej sieti.

Zdroj – Facebook/Radovan Fašung • Republika

Google odstránil článok z výsledkov vyhľadávania

Koncom mája 2021 bol Denník N informovaný, že článok o tom, že Fašung stál za stránkou AntiSoros, bol odstránený z výsledkov vyhľadávania. Dôvodom má byť ochrana osobných údajov. Článok pritom neobsahoval žiadne osobné údaje, ale len verejne dostupné informácie a printscreeny z Facebooku. Všetky boli zverejnené vo verejnom záujme.

K žiadosti o odstránenie článku z Googlu došlo v čase, keď sa Fašung začal viac aktivizovať v politike – okrem asistentskej práce pre europoslanca Uhríka sa stal aj členom strany Republika, premenoval svoju osobnú facebookovú stránku a do jej názvu vložil aj názov strany. Na otázku, či plánuje kandidovať v najbližších voľbách, priamo neodpovedal.

Keď si v minulosti niekto hľadal v Googli Fašungovo meno, dostal sa k článku o jeho antisemitských aktivitách na Facebooku. Článok sa nachádzal hneď na prvej stránke vo výsledkoch vyhľadávania. Dnes tam táto informácia chýba.

Denník N sa proti odstráneniu článku z výsledkov vyhľadávania u spoločnosti Google odvolal. Ani po šiestich týždňoch nebolo žiadosti vyhovené.

Redakcia kontaktovala aj hovorkyne spoločnosti Google so žiadosťou o vysvetlenie. Tie ani po 16 dňoch neposkytli odpovede a stanovisko.

[Pochopiť fenomén konšpiračných teórií znamená spoznať ich mechanizmus. Objednajte si knihu Falšovaná pravda z knižnej edície Denníka N.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hoaxy a propaganda

Milan Uhrík

Strana Republika

Slovensko

Teraz najčítanejšie