Denník N

Tipy na turistiku na hornej Nitre: Málo známy región s atraktívnymi skalami v lesoch

Hornonitrianska kotlina je zaujímavá oblasť na turistiku aj horolezectvo, zatiaľ z veľkej časti neobjavená. Je dostupná na jednodňový výlet takmer z polovice Slovenska a z viacerých krajských miest.

Text je súčasťou projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Prievidzi. Vznikol v spolupráci s Hiking.sk, ktorý môžete sledovať aj na InstagrameFacebooku.

Hornonitrianska kotlina je zaujímavá oblasť na turistiku aj horolezectvo. Jej výhodou je, že z veľkej časti je neobjavená. Ani na lukratívne lokality ešte nedorazil masový turizmus. Je dostupná na jednodňový výlet takmer z polovice Slovenska. Či ste z Bratislavy, z Nitry, alebo od Trenčína, nemáte to ďaleko.

Kotlinu obkolesuje Malá Fatra, Strážovské vrchy, Nitrické vrchy, Vtáčnik, Kremnické vrchy a pohorie Žiar. Nie je tu žiaden národný park, zväčša sa budeme pohybovať v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie alebo CHKO Strážovské vrchy. To je výhoda pre dobrodružnejších turistov, pretože mimo rezervácií je možný pohyb aj mimo turistických chodníkov.

Bralo na Veľkom Griči v pohorí Vtáčnik. Foto – Ľubomír Mäkký

Obzvlášť zaujímavé je sopečné pohorie Vtáčnik, ktorého lesy skrývajú veľké množstvo skalných útvarov. Je tu tiež horolezcami veľmi vyhľadávaná lezecká oblasť Hrádok. Trénujú na nej na tatranské lezenie, pretože na tzv. skalkárske lezenie ide o veľmi vysokú stenu, kde sa dajú trénovať viacdĺžkové lezecké túry.

Vybrali sme pre vás zaujímavé lokality, ktoré sú vhodné na jednodňovú turistiku. Na záver pripajáme v skratke aj tipy na viacdňové vandrovačky pre turistov, ktorí radi zmiznú z civilizácie na dlhší čas.

Vtáčnik a Kláštorská skala

Vtáčnik je najvyšší vrch rovnomenného pohoria. Výstup vedie od parkoviska pri Chate pod Končitou náučným chodníkom. Kým sa však nedostanete pod vrchol, je to pomerne nezáživné. Ak máte deti, ktoré dlhé výstupy lesom nudia, radšej si vyberte iný výlet.

Kto však vytrvá, neoľutuje. Vďaka nadmorskej výške 1346 metrov Vtáčnik nie je len bežný kopec v lese. Výrazné skalné útvary síce nemá, zato úplný vrchol je ako z iného pohoria – je tu kosodrevina, riedky smrekový les aj čučoriedky.

Tým sa to však nekončí. Hlavnou atrakciou je neďaleká Kláštorská skala, ktorá vytvára malé skalné mesto. Keďže sem však musíte prekonať značné prevýšenie, nemusíte sa obávať davov.

Na zostup použijeme žltú a neskôr modrú značku cez Bystričiansku dolinu. V dolnom úseku vedie popod skalný útvar Veľká Skala. Oproti nej budete míňať horolezeckú oblasť Hrádok. Dá sa k nej aj odbočiť a pokochať sa dlhými andezitovými stenami.

Veľký Grič v pohorí Vtáčnik. Foto – Ľubomír Mäkký

Veľký Grič a Malý Grič z Handlovej

  • 17 km, 900 m prevýšenia, 6 h, trasa na Turistickej mape
  • stredne obtiažna celodenná túra, ľahší variant je s vynechaním Malého Griča

Nad Handlovou sa týči mohutné bralo Veľkého Griča. Jeho masív je prvým výraznejším vrcholom pohoria Vtáčnik. Dá sa naň vydať aj z Prievidze či z obce Cigeľ, no optimálnym východiskom je Handlová. Auto necháme neďaleko centra. V rezidenčnej časti, cez ktorú vedie turistický chodník, nie je veľa priestoru na parkovanie.

V úvodnom úseku stúpame cez Handlovú k rybníku Konštantín, narazíme tu aj na náučný chodník, ktorý približuje banskú históriu tejto lokality. Ďalej pokračujeme po lesnej ceste v príjemnom chládku lesa, ktorý však nie je ničím zvlášť špecifický. V sparnom lete však aj toto veľmi poteší. Asi v polovici trasy je výdatný prameň, odporúčame napiť sa dosýta, ďalšie pramene na trase už nie sú. Provizórnu rúrku vyvedenú na cestu povyše nerátame.

Veľký Grič od Handlovej. Foto – Ľubomír Mäkký

Samotný vrchol je v lesíku a neposkytuje žiadne výhľady. Kúsok povedľa je však skalná vyhliadka na mesto Handlová a okolité pohoria. Veľmi dobre odtiaľto vidieť pohorie Žiar, a keď je dobrá viditeľnosť, môžete vidieť aj Lúčanskú Malú Fatru.

Na vrchol Veľkého Griča vedie aj alternatívna trasa priamo cez bralo neznačenou cestou, ktorá je zabezpečená reťazami. Je vhodná pre pokročilých vysokohorských turistov, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cestovný ruch

Denník N v Prievidzi

Turistika a outdoor

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie