Denník N

Čína si zaslúži slušnú večeru, nie hamburger od Trumpa

K Pekingu by mal Západ pristupovať ako k partnerovi. Viackrát sa snažil správať užitočne, je chyba brániť mu v tom.

Autor je ekonóm, pôsobí na Peterson Institute for International Economics

Prezident Si Ťing-pching je tento týždeň na návšteve USA. Práve v čase, keď sú vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom chladné. Napriek nízkej vzájomnej dôvere sa dá očakávať, že prezident Obama sa bude držať obvyklej línie: Čína je vítaná pri spolupráci v rámci existujúcich organizácií a inštitúcií.

Lenže rétorika vyzývajúca na väčšiu spoluúčasť bude znieť čínskym predstaviteľom horko. V skutočnosti má Čína neprimerane malé zastúpenie v Medzinárodnom menovom fonde – americký kongres blokuje reformu, ktorá by hlasovacie právo zrovnoprávnila podľa aktuálneho ekonomického výkonu jednotlivých členov – a bude teda skúšať čoraz viac vlastných iniciatív. Príkladom je novozaložená Ázijská investičná a rozvojová banka.

Viaceré európske krajiny, vrátane Poľska, sa stávajú zakladajúcimi členmi tejto novej inštitúcie. Väčšina európskych ministrov financií pochopila, že Ázia potrebuje viac investícií a nie je nič zlé na tom, ak Čína zakladá nové inštitúcie, ktoré môžu (ak bude vôľa na oboch stranách) byť užitočným doplnkom k dnešnému systému.

Pracovať spoločne a spoločne vytvárať pravidlá

Keď Peking rozbiehal svoju snahu o založenie novej nadnárodnej banky, časť Obamovej administratívy sa aktívne snažila zablokovať účasť svojich spojencov (Veľkej Británie, Austrálie a ďalších) na tejto novej iniciatíve. Británia, Rakúsko a ďalšie štáty Európskej únie tento nový čínsky projekt napriek tlaku nakoniec podporili. Vďaka tomuto strategickému rozhodnutiu budú mať v novej banke Európania spoločne takmer toľko hlasov, ako bude mať samotná Čína.

Ak novú čínsku banku Svetová banka a Medzinárodný menový fond pochopia ako budíček, bude to dobré pre všetkých. Súťaž je vo všeobecnosti pozitívny impulz a azda povzbudí ostatné medzinárodné inštitúcie, aby aktívne hľadali oblasti, kde môžu ostať užitočnými. (Nie je to jednoduchý proces, veď boli vytvorené pre časy, ktoré sa veľmi nepodobajú na svet v roku 2015.)

Primeraný vplyv znamená primerané povinnosti

Z Číny sa stáva ekonomická veľmoc. Je preto legitímne pýtať sa, či jej podiel na riešení regionálnych a svetových problémov je primeraný jej rastúcemu bohatstvu a jej možnostiam.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie