Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Extrémista žiadal Google o odstránenie kritického článku, na krátky čas mu to vyšlo

Dobrý deň, čítate MediaBrífing, týždenný newsletter o médiách a internete. Prihláste sa na odber a dostanete ho každý piatok do schránky. Dnes sa okrem iného dočítate:

  • Ako Google odstraňuje stránky z výsledkov vyhľadávania.
  • Vládne noviny nebudú, povedal to premiér Heger.
  • Vo vnútri Facebooku prebieha spor o to, aké dáta zverejňovať.
  • Ruskí športovci dostali manuál, ako majú odpovedať novinárom.
Foto – Mitchell Luo / Unsplash / CC

Predstavte si, že ste v minulosti robili nepekné veci. Tak nepekné, že o vás písali v celoštátnych novinách. Ale mali ste vtedy svoj súkromný biznis a bolo vám to vlastne jedno.

A teraz si predstavte, že ste pravou rukou vysokopostaveného politika, stali ste sa členom jeho novej strany a uvažujete o politickej kariére.

Čo urobíte, aby sa na správy o vašej nepeknej minulosti zabudlo? Aby sa staré články z novín stratili a aby ste vyzerali ako človek s čistým štítom? No predsa požiadate spoločnosť Google o odstránenie nelichotivých informácií z výsledkov vyhľadávania.

Niečo také urobil Radovan Fašung, asistent europoslanca Milana Uhríka a člen jeho strany Republika.

V januári 2019 Denník N napísal, že Fašung bol autorom anonymnej facebookovej stránky AntiSoros, ktorá šírila množstvo antisemitských príspevkov a dezinformácií. Niektoré mohli byť pokojne na paragraf.

Pred pár týždňami spoločnosť Google informovala redakciu, že článok o Fašungovi bol odstránený z výsledkov vyhľadávania.

Verejný záujem

Google tvrdil, že článok odstránil z dôvodu ochrany súkromia. Text pritom neobsahoval žiadne osobné kontaktné informácie, neboli v ňom citlivé informácie, ale len údaje, ktorú sú verejne dostupné – a dali sa už predtým vyhľadať aj cez Google.

Vyhľadávač sa zároveň pridržiava zásady, podľa ktorej neodstraňuje stránky, ak obsahujú informácie, ktoré sú dôležité vo verejnom záujme. „Rozhodovanie o tom, či je obsah vo verejnom záujme, je zložité. Môže zahŕňať posudzovanie rôznych odlišných faktorov, medzi ktoré okrem iného patrí aj to, či sa príslušný obsah týka profesionálneho života žiadateľa, trestného činu v minulosti, politickej funkcie, funkcie vo verejnom živote, alebo či ide o vládne dokumenty, žurnalistický obsah alebo o obsah, ktorého autorom je žiadateľ,“ vysvetľuje Google.

Text bol zverejnený vo verejnom záujme – opisoval verejné aktivity autora AntiSorosa, pri ktorých existuje dôvodné podozrenie z porušenia zákonov. Navyše v čase, keď Google článok zablokoval, už bol Fašung asistentom europoslanca a bol aj členom strany Republika. Ako verejne činná osoba teda musel zniesť väčšiu mieru kritiky.

Keď Google nejakú stránku odstráni, prevádzkovateľa webu o tom informuje a on sa môže odvolať. Firma však varuje, že žiadostí o prehodnotenie dostáva veľa, a tak ich vybavenie môže trvať dlhšie. Čakacie lehoty predĺžila aj pandémia.

Denník N sa proti odstráneniu článku z výsledkov vyhľadávania odvolal. Po šiestich týždňoch čakania nakoniec Google situáciu prehodnotil a článok o Fašungovi obnovil.

Ako systém funguje?

Každý má právo požiadať Google o odstránenie určitých výsledkov vyhľadávania, napríklad ak porušujú ich autorské práva alebo z dôvodu ochrany súkromia.

V prípade ochrany súkromia môže človek požiadať o odstránenie stránok z výsledkov vyhľadávaní ich mena. Google môže takej žiadosti vyhovieť, ak nahlásená stránka obsahuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Google

Médiá

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie