Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Keď sa začnú plniť nemocnice, bude to aj vinou Matoviča a Kollára

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Matovič a Kollár budú mať najviac zárezov na pažbe.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský.

1. Matovič a Kollár budú mať najviac zárezov na pažbe

Na mape Európy zafarbenej podľa miery zaočkovanosti čupí Slovensko presne na civilizačnej čiare medzi Západom a Východom. Nie je to tu taká katastrofa ako na Balkáne, v Turecku či na Ukrajine, ale rovnako ďaleko je to aj opačným smerom – k Belgicku, Nemecku či k Veľkej Británii, kde už dávno zaočkovali viac ako polovicu obyvateľov.

Keďže rozdiel medzi Západom a Východom sa podľa všetkých predpovedí bude už onedlho merať v počte obetí tretej vlny pandémie, bude pre Slovensko životne dôležité zase raz urobiť niečo ako civilizačný skok.

V minulosti sa podobným skokom na poslednú chvíľu odpútalo od Mečiara a pripútalo k Západu, teraz by sa to zišlo zopakovať, a to skôr, než príde impulz v podobe plných nemocníc a márnic.

Drobné kroky. Zatiaľ sa počítajú aj drobné kroky: Prví všeobecní lekári už informujú svojich pacientov o tom, ako a kedy sa začne očkovanie v ambulanciách. Slušne sa rozbieha aj očkovanie neregistrovaných ľudí, pomáha tomu dostupnosť očkovania na miestach s veľkou hustotou – napríklad zdravotnícka výjazdovka na košickom Luníku IX zaočkovala prvých 120 ľudí, 300 ľudí sa očkovalo v prešovskom obchodnom centre.

Lenže dvíhajúca sa tretia vlna a nízky, len 40-percentný podiel zaočkovanosti slovenskej populácie, napovedá, že v týchto pretekoch nebudú stačiť drobné kroky.

Bod zlomu. Čo je horšie, už od konca júna sa každým týždňom očkovalo menej a menej ľudí. Kým na vrchole záujmu o očkovanie dokázali podať aj 160-tisíc vakcín týždenne, teraz je to o stotisíc menej. Jediné, čo rástlo, boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie