Denník N

Zeman sa červených treniek nezbaví, bude ich mať aj pod oknom

Prvá káva a trenky. Foto – Petr Jan Vins
Prvá káva a trenky. Foto – Petr Jan Vins

Story okolo červených treniek namiesto prezidentskej štandardy sa nekončí. Česi sa s kávou v ruke a v trenkách fotia na nádvorí Pražského hradu pod oknami Miloša Zemana.

„Pražská kaviareň“, ako svojich odporcov tituluje Miloš Zeman, si ide hromadne robiť žarty z českého prezidenta. Inšpirovala sa akciou diverzno-umeleckej skupiny Ztohoven, ktorá vyvesila na strechu Pražského hradu namiesto prezidentskej štandardy obrovské červené trenírky ako symbol „buranstva“ a na Facebooku zvoláva ľudí, aby prišli na hrad, priniesli si so sebou kávu a v červených trenkách si ju vychutnali pod Zemanovými oknami.

„Poďme osláviť týždeň, ktorý vyvrcholí Dňom českej štátnosti (28. septembra). Máme radi kávu, preto si na hrade českých kráľov, československých a českých prezidentov pripijeme štýlovo práve tou. Nedá sa očakávať pohostinnosť tamojšieho rezidenta, kávu si teda prinesieme vlastnú (napr. v termoske). A červené trenky sú horúci módny trend. Tešíme sa na vaše fotografie. Zdieľajte a šírte,“ píšu organizátori akcie.

Niektorí už sa v trenkách stihli odfotiť, iní navrhujú hromadný trenkový event na hrade 28. októbra – v deň vzniku Československa a v deň, keď na hrade prezident udeľuje štátne vyznamenania.

event

Zemana a jeho spolupracovníkov trenky namiesto štandardy nahnevali. „Pražská kaviareň sa fašizuje. Už sa neštíti zneuctenia štátnych symbolov a hradu českých kráľov, československých a českých prezidentov,“ reagoval na akciu Ztohoven prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Skupina Ztohoven v pondelok večer v debate ČT oznámila, že sa im podarilo infiltrovať až na Pražský hrad a že ich členom je prezidentov hovorca Ovčáček.

Trenírky na stožiari už stáli kariéru šéfa Útvaru pre ochranu prezidenta Petra Dongresa, ktorého Miloš Zeman nechal odvolať. Ďalšie personálne zmeny spôsobené kusom obrovskej červenej bielizne budú podľa ČTK zrejme nasledovať.

Ztohoven vysvetľuje trenky na stožiari

rudé jak čínská vlajka
snad trapností a taky vzteky
vlají dnes nad Prahou
(a hraje balalajka)
prezidentské trenky

smutně si pleskají
nepostrádaje hýždí
které je i celou zemi
čím dál tím víc hyzdí

nad městem vlaje
zástava zeměpána
jen on a nikdo jiný
arbitr elegance
a moudrost sama

Svet

Teraz najčítanejšie