Denník N

Svetový newsfilter: Merkelová dosiahla úspech, ktorý nahneval spojencov

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Merkelová vyhrala, kontroverzný plynovod bude. 2. Olympiádu v Japonsku komplikuje covid. 3. Vo Venezuele sa sporia o zlato.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vždy, keď sa v uplynulých rokoch objavil problém vo vzťahoch s Ruskom, nasledovala diskusia o tom, či by nebolo správne zrušiť stavbu plynovodu Nord Stream 2. Projekt dlhodobo kritizovali viaceré štáty EÚ vrátane Slovenska, bezpečnostní experti aj mnohí europoslanci.

Nemecko sa ho naposledy nechcelo vzdať ani po tom, čo ruský štát otrávil Alexeja Navaľného. Teraz už Berlín presvedčil Spojené štáty, aby zmiernili svoj negatívny postoj k projektu, čo je veľký úspech pre Angelu Merkelovú.

V Svetovom newsfiltri píšeme aj o spore o venezuelské zlato a chaose v Mali.


Severná Amerika a Európa: Biden a Merkelová našli kompromis

Pár mesiacov pred odchodom z politiky sa Angele Merkelovej podarilo uzavrieť dôležitú politickú dohodu. Nemecko a Spojené štáty našli kompromis, ktorý umožní, aby sa dokončil kontroverzný plynovod Nord Stream 2.

Nie všetci spojenci Nemecka sú z toho nadšení.

O čo ide: Nord Stream 2 vedie popod hladinu Baltského mora a spája Nemecko s Ruskom. Jeho trasa takmer úplne kopíruje rovnomenný plynovod, ktorý funguje necelých desať rokov.

Plynovod obchádza strednú Európu a Ukrajinu, čo štáty z tohto regiónu vrátane Slovenska považujú za ekonomický aj bezpečnostný problém.

Po tom, čo Rusko anektovalo Krym a na Donbase vypukla vojna, sa stavba plynovodu skomplikovala. Na strane spomínaných štátov sú dlhodobo aj USA, ktoré chceli, aby sa projekt zastavil, preto naň uvalili sankcie.

Američania hovorili o tom, že Nord Stream 2 zvýši energetickú závislosť Európy od Ruska, čo je bezpečnostné riziko, no zároveň mysleli aj na to, že prídu o šancu predávať Únii svoj vlastný skvapalnený zemný plyn.

Teraz Biden vraví, že je stále proti plynovodu, no zároveň vie, že Američania ho už nedokážu zastaviť.

Na čom sa dohodli: Nord Stream 2 je momentálne hotový na 98 percent. A hoci jeho odporcovia v Európe naň nezmenili názor, Nemecko ho chce dokončiť.

Bez dohody s Američanmi, ktorých sankcie zdržovali práce na projekte, by to bolo zložitejšie.

Merkelová minulý týždeň vo Washingtone rokovala s Bidenom a tento týždeň oba štáty oznámili, že sa zrodil kompromis.

Ide o politickú deklaráciu, ktorej podstatou je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Koronavírus

    Kríza vo Venezuele

    Plynovod Nord Stream

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie