Denník N

Súťažila, aby zachránila syna. Legenda gymnastiky v 46 rokoch končí, bola na ôsmej olympiáde

Oksana Čusovitinová sa lúči s kariérou. Foto - TASR/AP
Oksana Čusovitinová sa lúči s kariérou. Foto – TASR/AP

Britský denník The Guardian ju pred rokmi nazval „Martinou Navrátilovou gymnastiky“ a bývalá olympijská šampiónka na kladine Shawn Johnsonová o nej povedala: „Nikto už ani nevie, koľko má rokov, pretože bola na fúre posledných olympiád.“

Reč je o uzbeckej gymnastke Oksane Čusovitinovej, ktorá v 46 rokoch v Tokiu súťažila na svojej ôsmej olympiáde – nepodarilo sa jej postúpiť do finále preskoku, keď vo svojej kvalifikačnej skupine skončila na 11. mieste.

Všetky súperky ju však po jej vystúpení odmenili za celú kariéru potleskom v stoji.

Čusovitinová bola nevídaným úkazom v športe, v ktorom sa bežne presadzujú tínedžerky a akákoľvek tridsiatnička je na veľkých svetových podujatiach raritou.

Na porovnanie: druhé najstaršie účastníčky preskoku – Kim Buiová z Nemecka a Simona Castrová z Čile – majú 32 rokov.

Uzbečka svoju dlhú športovú kariéru začala ešte ako reprezentantka Sovietskeho zväzu, za ktorý v roku 1990 prvý raz súťažila na majstrovstvách sveta, a teraz ju končí ako najstaršia olympijská gymnastka v histórii.

S pomocou prekladateľa novinárom vysvetlila, že chce tráviť viac času so svojím 22-ročným synom, ktorý je starší než mnohé jej olympijské súperky: „Chcem byť mamou a manželkou,“ cituje ju portál USA Today.

Práve syn Ališer je významnou súčasťou Čusovitinovej výnimočného športového príbehu.

Medaily pre tri krajiny

Gymnastka v minulosti sama vyhlásila, že ak by nepokračovala, jej syn by už nežil. Keď mal tri roky, náhle mu totiž diagnostikovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

OH Tokio 2021

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie