Denník N

Nahrávka: Poradca bratislavského primátora na jar núkal miesta v mestských podnikoch

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Primátor sa dištancuje od svojho poradcu, ktorý podľa nahrávky vyjednával o mestských trafikách. Poradca poprel, že by ponuku dával.

O miestach vo vedení bratislavských mestských podnikov sa nediskutuje len pri oficiálnych konkurzoch, ale aj pri zákulisných rokovaniach. Ukazuje to nahrávka, ktorú dva dni pred hlasovaním o nových šéfoch mestských podnikov zavesil anonym na internet.

Ide o záznam zo stretnutia z apríla. Jeden z účastníkov schôdzky, nezávislý bratislavský poslanec Ján Hrčka Denníku N povedal, že na nahrávke vystupuje poradca primátora Roman Holeš, ktorý prišiel za Danou Čahojovou, starostkou Karlovej Vsi a mestskou poslankyňou.

Vy odpad, my niečo iné

Na nahrávke počuť, ako primátorov poradca ponúka Čahojovej s Hrčkom miesto v predstavenstve mestskej firmy OLO, ktorá má na starosti odpad. Výmenou za to by mali podporiť kandidátov do vedenia iných mestských podnikov.

„Ja vám nedávam trafiku. Teda, my vám nedávame trafiku. Dávame vám priestor, aby ste v OLO mohli s nami robiť poriadok. Aby ste donútili OLO, aby čistili mesto a pridávali koše,“ hovorí na nahrávke Holeš. 

„Chceme, aby ste reálne mohli ovplyvňovať členov predstavenstva. To bude váš človek. A prihláste sa k nemu. A my sa prihlásime k nášmu,“ hovorí ďalej.

Holeš pre TV Markíza poprel, že by takú ponuku dával, pretože vraj na to ani nemal mandát. Tá nahrávka je podľa mňa zmanipulovaná a účelovo zostrihaná, povedal Holeš Markíze.

Nesrovnal sľuboval konkurzy

Nahrávka podľa Hrčku vznikla ešte v apríli tohto roka a má ju už aj polícia. V tom čase ešte nebolo presne jasné, ako vedenie mesta vyberie nových šéfov mestských podnikov, ktorí spravujú majetok za stovky miliónov eur. Až neskôr sa poslanci a primátor dohodli, že urobia výberové konania a prizvú aj Transparency International Slovensko.

Už v čase vzniku nahrávky však bol známy predvolebný sľub primátora Iva Nesrovnala, že vedenie mestských podnikov vyberie v konkurzoch, pred voľbami dokonca hovoril, že cez personálne agentúry.

Vyjednával za primátora, hovorí o Holešovi Hrčka. Potvrdila to aj Čahojová.

Nesrovnal: Holešovi som na to nedal mandát

Primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý) v zverejnení nahrávky vidí snahu o zmarenie jeho transparentných výberových konaní. Pán primátor nikdy nedal pánovi Holešovi mandát na rokovania v tomto smere a o tejto aktivite nevedel, odkázala primátorova hovorkyňa Ivana Skokanová.

S Romanom Holešom sa redakcii nepodarilo skontaktovať.

Holeš na nahrávke Čahojovú s Hrčkom presviedča, že mu ide predovšetkým o efektívne riadenie podnikov a o dobro mesta. Opakuje, že v žiadnom prípade nechcú na magistráte kradnúť.

Viete, že Nesrovnal je taký bohatý, že nepotrebuje nič ukradnúť. Celú kampaň si zaplatil sám.

Hrčka hovorí, že na stretnutí Holešovi vysvetľovali, že nechcú nikoho nominovať a nie je to ich cieľ.

Holeš hovoril aj o tom, že pri výberových konaniach nepotrebujú mimovládky. Nevidím dôvod, aby som do toho procesu vpustil ľudí, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť, nikto ich nezvolil, vždy hľadajú nejaký komplot,“ hovorí na nahrávke. „Je tu obrovská skupina, ktorá tu stále chodí a hovorí, že chcú pomáhať. Ale veď pomáhať sa má ľuďom, ktorým sa niečo v živote stalo, ktorí ochoreli. A to by mal robiť štát.“

Transparency do počtu

O mestských podnikoch napokon rozhodujú komisie zložené z poslancov, poradný hlas má aj Transparency. Komisie už navrhli víťazov, v dvoch prípadoch sú mená totožné s tými, o ktorých už vopred informoval Nový Čas. Mená víťazov sa ešte pred ukončením konkurzov objavili aj na bilbordoch po Bratislave.

Nesrovnal tvrdí, že výberový proces do mestských podnikov nastavil po dlhých rokovaniach s poslancami aj v spolupráci s Transparency International. Komisia podľa neho postupuje podľa týchto zásad a rozhodovanie je na zastupiteľstve. Je jasné, že takéto výberové konania nevyhovujú niektorým mocenským a politickým štruktúram, vraví Nesrovnalova hovorkyňa.

Holeš je bývalý majiteľ agentúry VYV, ktorá robila za vlády Ivety Radičovej napríklad kampaň aj pre štátny Tipos za takmer 150-tsíc eur, píše sme.sk. Šéfom Tiposu bol vtedy Stanislav Žiačik, Holešov bývalý spoločník.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie