Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kompromisy s Kollárom vyhovujú iba Kollárovi

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Sme rodina by rada zobchodovala dohodu aj na ministerstve vnútra.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Sme rodina by rada zobchodovala dohodu aj na ministerstve vnútra

Parlament v pondelok nakoniec neodvolával ministra vnútra. Schôdzu neblokovali svojou neprítomnosťou iba koaliční poslanci, ale aj opoziční, ktorí schôdzu iniciovali. Odvolávanie sa tým presúva na september, čo však neznamená, že si Roman Mikulec môže vydýchnuť a užívať si leto. Koaličná rada má zasadať ešte tento týždeň, aby riešila, ako ďalej s ministrom i s policajným prezidentom Petrom Kovaříkom.

Mikulcovi nedajú pokoj. Romana Mikulca chcela opozícia odvolať naposledy pred mesiacom a pol. Vtedy vytiahli staré kauzy. Obviňovali ho, že vybavoval zákazky pre svojho brata na Vojenskom spravodajstve a klamal o svojej bezpečnostnej previerke. Mikulca sa im vtedy odvolať nepodarilo, aj keď Sme rodina dlho váhala a koalícia nehlasovala jednotne proti opozičnému návrhu.

Bolo pritom jasné, že kauzy, ktorými Smer Mikulcovo odvolávanie zdôvodnil, sú v podstate bezvýznamné. Ministra chce opozícia odstrániť, aby tým zabránila ďalším zatýkaniam, ktoré by sa mohli týkať špičiek vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho.

Spoľahlivý spojenec. Teraz už Smer nehľadal zámienky, ale otvorene sa prihlásil k tomu, že chce ministra odvolávať pre ovplyvňovanie vyšetrovania veľkých korupčných káuz.

Jasne to ukazuje, že Robert Fico bude do poslednej chvíle bojovať všetkými silami, aby proces očisty zvrátil. Odstránením Mikulca a prípadne aj Kovaříka by určite vyvolal dosť veľký chaos, aby sa veci zasekli.

Bez spojenca v koalícii by bol, samozrejme, bez šance, na Borisa Kollára sa však môže spoľahnúť. Kollár zo sebeckých dôvodov úspešne zablokoval účinné kroky proti nástupu tretej vlny pandémie a jeho hnutie čoraz silnejšie tlačí aj na Mikulcov odchod. Používa pritom rovnaké argumenty ako Smer.

Bez Kollára to nejde. Udalosti posledných dní ukazujú, akú kľúčovú úlohu pri riešení budúcnosti Romana Mikulca zohráva Boris Kollár.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Roman Mikulec

Komentáre

Teraz najčítanejšie