Denník N

Masér a vedci o masáži: Pri stuhnutí od počítača radšej cvičte. Kedy vám naozaj môže pomôcť?

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Svalové napätie môže znižovať aj sauna, ktorá má podstatne viac fyziologických účinkov ako masáž.

Aj keď sú masáže nesmierne populárne, ich účinky nie sú také jednoznačné. Niektorí športovci ich dokonca ani nemajú radi alebo sa im niekoľko dní pred výkonom vyhýbajú.

„Súhrnné výsledky desiatok vedeckých štúdií dávajú veľký otáznik nad účinkami masáže pri regenerácii a športovom výkone,“ hovorí Viktor Bielik, športový vedec z Fakulty telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorý sa jej venoval v dizertačnej práci a v minulosti dlhé roky športovcov masíroval.

„Nechcem povedať, že niekomu nemôžu pomôcť, ale z vedeckého hľadiska o tom jednoducho nemáme žiadny dôkaz,“ uvádza profesor kinantropológie Dušan Hamar.

Každopádne, ak cítite potrebu vyhľadať maséra, dajte si pozor na to, kto mu certifikát vydal.

„Medzi školami sú veľké rozdiely. Poznám školiteľov, ktorí vás môžu naučiť veci, ktorými podstatne zhoršíte stav zákazníka,“ hovorí Roman Šimáček, ktorý masérskou licenciou disponuje od roku 1991.

Dušana Hamara, Viktora Bielika a Romana Šimáčka sme sa pýtali na to, ako uvoľniť svalové napätie, kedy zaradiť masáž pri fyzickej aktivite a prečo je ťažké ju vedecky overiť.

V článku sa tiež dočítate:

  • ako rozlíšiť dobrého a zlého maséra;
  • prečo veda účinky masáže skôr vyvracia;
  • prečo niektorí športovci odmietajú masáž;
  • či zvoliť masáž pred alebo po výkone.

Dĺžka praxe nerozhoduje

Ako rozlíšiť dobrého a zlého maséra? Roman Šimáček hovorí o viacerých atribútoch.

„Vychádzajte z referencií, ak niekoho nepoznáte a nie ste si istý, pozrite si, či má vyvesené certifikáty zo vzdelávania nad rámec základného kurzu. Celoživotné vzdelávanie je neoddeliteľnou súčasťou našej profesie. Zapíšte si, odkiaľ má daný masér certifikát a na internete si to overte.“

Medzi školami sú podľa neho veľké rozdiely. „Poznám školiteľov, ktorí vás môžu naučiť veci, ktorými podstatne zhoršíte stav zákazníka,“ hovorí.

Podľa Viktora Bielika rozdiel nevyplýva z repertoáru masážnych hmatov, ktoré masér ovláda. „Dokonca som presvedčený, že mnohokrát nerozhoduje ani dĺžka praxe. Ide o schopnosť vnímať, precítiť svaly masírovaného. Masér sa musí rád dotýkať ľudí.“

Upozorňuje, že skúsený masér sa nemusí pýtať klienta, či má viac pritlačiť, alebo pôsobiť menej intenzívne. Dokáže podvedome aplikovať tlak, ktorý zodpovedá svalovému tonusu športovca.

“Napríklad hráči športových hier majú spravidla vyššie svalové napätie ako plavci. Ženy menšie ako muži, aj keď nájdeme výnimky,” vraví Bielik.

Šimáček by rozdelil masérov na hladičov a drvičov, čím zároveň odpovedá na otázku, prečo masáž nemusí nevyhnutne bolieť.

„Našich študentov učíme, že masáž nesmie bolieť. Sú však prvky, ktoré môžete trochu cítiť, napríklad reflexológia na trapézovom svale, ktorý často býva tvrdý ako kameň.“

Skúsený masér podľa jeho slov nahmatá vo svale hrčky, teda spúšťacie body a ich ošetrením rozpustí útvar, ktorý sa pri aktivite vytvorí vo svale. „Môže to byť bolestivé, obzvlášť na šiji,“ myslí si Šimáček.

Svalové napätie môže znižovať aj sauna, upozorňuje Bielik. „Tá má dokonca podstatne viac fyziologických účinkov ako masáž.“

Ochabnuté svaly prebudíme len aktívnym telesným cvičením. Foto – Unsplash

Veda priame účinky masáže vyvracia

Šimáček hovorí, že úlohou maséra je povoliť svalové tkanivo. S tým sa spája oddeľovanie obalov svalov (fascií – pozn. red.) od svalov, napríklad na chrbte či na trojhlavom lýtkovom svale.

„Pri klasickej masáži ide o zmiernenie svalového napätia. Či ste športovec alebo manažér, keď ste v strese, svalový korzet sa napína, a to bez toho, aby ste si to uvedomili. Niekomu sa to bolestivo ukáže v bedrovej časti chrbtice, inému na šiji.“

Keď je terapeut bystrý, stačí, ak si spraví dve vodorovné bodky na platničkách a zákazníkovi povie, aby sa predklonil. Niekedy sa stane, že sa pohne len jedna bodka alebo ani jedna. „To znamená, že medzi kožou a svalom je fascia prirastená k svalu,“ hovorí.

Je masáž dokonalým nástrojom na regeneráciu alebo športový výkon? Nie je to také jednoznačné. Podľa profesora Hamara problém spočíva v tom, že nie sme schopní urobiť takzvanú dvojito zaslepenú porovnávaciu klinickú štúdiu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Športová veda

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie