Denník N

Nemala kopačky a počúvala, že futbal je pre chlapcov. Kapitánka Zambie chce byť najlepšia na svete

Barbra Bandová v súboji s Brazílčankou Angelinou. Foto TASR/AP
Barbra Bandová v súboji s Brazílčankou Angelinou. Foto TASR/AP

Barbra Bandová strelila na olympiáde šesť gólov.

Kto by nemal rád olympijské príbehy športových outsiderov? Jamajskí bobisti či britský skokan na lyžiach Michael Edwards z Calgary 1988, o ktorých vznikli známe filmy.

Kenský bežec na lyžiach Philip Boit, ktorý prišiel v Nagane 1998 do cieľa o 47 minút neskôr ako nórsky víťaz Bjørn Dæhlie. Ten ho v cieli čakal, aby ho objal, a dojatý Keňan neskôr pomenoval jedného zo svojich synov Dæhlie Boit.

Alebo plavec Eric Moussambani z Rovníkovej Guiney, ktorý sa stal nečakanou hviezdou olympiády v Sydney 2000.

Chvíľu to vyzeralo, že jeden podobný príbeh sa deje aj v Tokiu. Kým ste držali palce Danke Bartekovej a Matejovi Beňušovi, sledovali amerických basketbalistov či Novaka Djokovića a Naomi Osakovú, zrejme vám ani nenapadlo zapnúť si futbalistky Zambie.

Tie v prvom zápase prehrali 3:10 s Holandskom a zdalo sa sa, že futbal im príliš nejde – hoci sa snažili. Lenže potom dokázali, že nie sú žiadnou kuriozitou, ale jedným z najinšpiratívnejších tímov na turnaji.

Zambia prišla do Tokia ako outsider a odchádza z neho ako tím, ktorého kapitánka tvrdí, že chce byť najlepšou futbalistkou na svete, a už sa z toho nikto nesmeje.

Zo začiatku vyzerali komicky

Začnime rankingom FIFA, ktorý sa počas slovenského vystúpenia na Eure spomínal ako nikdy predtým. V ženskom futbalovom turnaji podľa neho štartuje osem z desiatich najlepších tímov sveta. Okrem nich je tam 15. Čína, 22. Nový Zéland, 37. Čile a 104. Zambia.

Na ilustráciu, Slovensko je v ženskom futbale na 45. mieste a účasť na olympiáde preň nie je reálna. Zambia nie je ani zďaleka najlepšia v Afrike – pred ňou je jedenásť krajín a na olympiádu postúpila aj so šťastím. V celej kvalifikácii totiž z vyššie postavených tímov narazila iba na Kamerun.

Zambia v prvom olympijskom zápase nastúpila proti Holandsku, štvrtému najlepšiemu tímu na svete. Po pätnástich minútach prehrávala 0:3 po takých ľahkých chybách, po ktorých si poviete, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

OH Tokio 2021

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie