Denník N

Historický proces vo Vatikáne: cirkev prišla o milióny, obvinený je aj kardinál

Angelo Becciu. Foto – TASR/AP
Angelo Becciu. Foto – TASR/AP

Angelo Becciu ešte donedávna patril k najvplyvnejším ľuďom vo Vatikáne. Roky pôsobil v diplomacii, mal vysokú funkciu na Štátnom sekretariáte a pravidelne sa stretával s pápežom Františkom, ktorý ho v roku 2018 vymenoval za kardinála.

V utorok sa však postavil pred súd v procese, ktorý svetové médiá označili za historický a najväčší v dejinách Vatikánu.

„Pápež chcel, aby som sa postavil pred súd. Som poslušný, a preto som tu,“ povedal Becciu, jeden z desiatich ľudí, ktorých obvinili z finančných podvodov a zneužitia úradu. Proces sa točí najmä okolo kontroverznej investície do nehnuteľnosti v Londýne.

Vatikán pri nej prišiel o milióny eur a vyšetrovatelia hovoria o prehnitom systéme.

Investícia, ktorá sa nevyplatila

Harrods je známy luxusný obchodný dom v Londýne. Jeden z jeho skladov v hlavnom meste Británie sa pred rokmi developeri rozhodli premeniť na drahé byty. Projekt prilákal Vatikán, ktorý doň v roku 2013 investoval cez dvoch talianskych finančníkov.

Časť peňazí mala pochádzať aj z verejnej zbierky, ktorá je známa ako Svätopeterský halier, časť si Vatikán požičal od švajčiarskej banky Credit Suisse.

Cena nehnuteľnosti však bola nafúknutá, čo prinieslo Vatikánu straty v desiatkach miliónov eur. Podľa Vatikánu sa to dotklo aj zdrojov, ktoré sú vyhradené na charitatívne aktivity pápeža. Problémová bola aj druhá časť obchodu s finančníkom Raffaelem Mincionem.

Išlo o fond, ktorý sa venoval rizikovejším investíciám a Vatikán v ňom začal strácať peniaze. Preto sa z neho chcel v roku 2018 stiahnuť, no spojil sa s nesprávnym mužom – iným talianskym finančníkom Gianluigim Torzim, ktorý sľúbil, že všetko vyrieši.

Ten však zmluvy napísal tak, že kontrolu nad nehnuteľnosťou v Londýne získal on. Podľa vyšetrovateľov potom Vatikán vydieral a žiadal 15 miliónov eur, aby sa svojho práva vzdal.

Obžaloba tvrdí, že mu pri tomto podvode pomohol aj bývalý investičný manažér Vatikánu. Prevody peňazí a investície, pre ktoré sa v utorok začal proces, celkovo dosahujú až 350 miliónov eur.

Pomohol aj rodine

Becciu bol v čase obchodov druhým najvyšším funkcionárom na Štátnom sekretariáte a mal možnosť rozhodovať o financiách. Investície podporoval, no tvrdí, že je nevinný. Obvinenie považuje za sprisahanie. Odmieta aj to, že by peniaze pochádzali zo zdrojov, ktoré sú určené na charitu.

Obžaloba má opačný názor a v obvinení píše, že vyšetrovanie odhalilo obrovskú sieť vzťahov s finančníkmi, ktoré spôsobili Vatikánu finančné škody. Vyšetrovanie trvalo dva roky, polícia počas neho uskutočnila niekoľko razií a spolupracovala aj s bezpečnostnými zložkami v Británii, Spojených arabských emirátoch, Švajčiarsku či Luxembursku.

Vyšetrovatelia zaistili desiatky miliónov eur na účtoch vo viacerých európskych bankách, väčšina z nich patrí dvom finančníkom, ktorí zabezpečovali kúpu budovy v Londýne.

Becciuove problémy sa však nekončia nevýhodným obchodom v hlavnom meste Británie. 73-ročný kardinál čelí ešte dvom podozreniam. Prvé súvisí s jeho bratom, ktorý na Sardínii vedie katolícku charitu. Becciu charite poslal 100-tisíc eur, no odmieta, že by to bolo pre rodinné väzby.

Zvýhodniť mal aj ďalšieho brata, ktorý na Sardínii vlastní stolársku dielňu. Bez súťaže získal kontrakt na to, aby prerobil okná pápežskej diplomatickej misie v Egypte, zákazky mal aj v misii na Kube, kde Becciu pôsobil pred desiatimi rokmi.

Druhý škandál sa týka rodáčky zo Sardínie Cecilie Marognaovej, ktorá mala humanitárnu organizáciu so sídlom v Slovinsku. Z vatikánskych zdrojov údajne dostala vyše 500-tisíc eur. Nepoužila ich však na humanitárne misie ani na výkupné za unesených katolíckych kňazov, ale na nábytok či drahé šaty a kabelky.

O Marognaovej talianske médiá písali aj ako o „kardinálovej dáme“, podľa vyšetrovateľov ho navštívila aj v jeho súkromnom byte. Na rozdiel od priznania, že peniaze z Vatikánu minula na drahé veci (bránila sa, že kupovala iba talianske značky), vzťah s cirkevným funkcionárom odmieta.

„Ja a kardinálova milenka? Absurdné,“ povedala podľa denníka The Times.

Pojednávanie sa konalo vo Vatikánskom múzeu, aby sa do miestnosti zmestili všetci novinári aj právnici. Foto – TASR/AP

Pápež zmenil pravidlá

Proti Becciuovi svedčí jeho bývalý osobný tajomník Alberto Perlasca, ktorého sa kardinál snažil presvedčiť, aby klamal vyšetrovateľom.

Podľa informácií, ktoré zverejnil taliansky denník Corriere della Sera, Becciu vyšetrovateľov označoval za svine a svojmu tajomníkovi vravel, aby si nainštaloval Signal, vďaka ktorému bude ich komunikácia bezpečnejšia.

„Nežiadal som vysvetlenie k peniazom, ktoré dostala charita na Sardínii. Učili nás, že ak vám to nadriadený nepovie, je to náznak toho, že to nemusíte vedieť,“ povedal Perlasca o prevode peňazí bratovi kardinála.

Angelo Becciu po škandáloch prišiel o funkciu. Odstúpil ešte vlani na jeseň, no priznal, že ho o to požiadal pápež František. 73-ročný kardinál tvrdil, že pápež „trpel“, keď mu to oznamoval.

„Svätý otec mi povedal, že som pomohol svojim bratom a ich firmám peniazmi cirkvi, no som si istý, že som nespáchal žiadny zločin,“ vravel vtedy Becciu, ktorý tak prišiel o možnosť voliť ďalšieho pápeža.

Ten aktuálny pre prípad, v ktorom je obvinený aj Becciu, dokonca zmenil pravidlá a umožnil, aby proces s kardinálmi a biskupmi prebiehal pred civilným súdom. Doteraz ich súdili kolegovia kardináli.

Becciu sa vzdal aj funkcie prefekta kongregácie pre blahorečenie a svätorečenie.

Pojednávanie, ktoré sa začalo v utorok, vedie bývalý prokurátor, ktorý kedysi vyšetroval mafiu zo Sicílie. Očakáva sa, že proces bude trvať mesiace, obhajoba si totiž vyžiadala viac času, aby si mohla naštudovať spis, ktorý má takmer 30-tisíc strán.

Becciuovi aj ostatným obvinením hrozí väzenie. Proces je dôležitý aj preto, že plní pápežov sľub o väčšej transparentnosti a kontrole financií vo Vatikáne.

„Je to zlomový bod, ktorý môže viesť v hospodárskych otázkach k väčšej dôveryhodnosti Svätej stolice. Skutočnosť, že tento proces prebieha, dokazuje, že vnútorná kontrola funguje – obvinenia totiž prišli zvnútra Vatikánu,“ povedal podľa Guardianu Juan Antonio Guerrero Alves, prefekt vatikánskeho sekretariátu pre hospodárstvo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Cirkvi

Pápež František

Svet

Teraz najčítanejšie