Denník N

Svetový newsfilter: V Británii tápu, prečo im klesá počet prípadov. Odborník vidí analógiu so Slovenskom

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Čo spôsobilo pokles prípadov v Británii? 2. Americkí policajti rozprávali o útokoch na Kapitol. 3. Končí sa bojová misia v Iraku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

kým EÚ sa teší z rastúceho počtu zaočkovaných, vďaka ktorému dosiahla svoj prvý cieľ, v Británii sú spokojní s poklesom. V ich prípade však ide o počet prípadov covidu, ktorý v súvislosti s variantom delta rýchlo stúpal.

Ide o opačný trend, ako sa očakával, vo Svetovom newsfiltri píšeme o tom, čo môže vysvetľovať tento pokles.


Európa: Čo môže za pokles prípadov v Británii?

Ešte začiatkom júla britský minister zdravotníctva hovoril, že tretia vlna pandémie covidu môže vrcholiť v auguste so 100-tisíc pozitívnymi prípadmi za deň. Niektorí odborníci to hodnotili ako optimistickú prognózu, podľa nich to mohlo byť aj dvakrát toľko.

Dôvodom bolo, že Británia zrušila takmer všetky opatrenia, v krajine sa šíri infekčný variant delta a ľudia sa počas leta vo veľkom stretávajú.

Čo sa stalo: Po skoro mesiaci sa však stal presný opak, čo prekvapilo mnohých vedcov. Napriek otvoreniu ekonomiky minulý pondelok (aj keď to sa možno ešte len prejaví) počty prípadov začali klesať.

Vrchol necelých 50-tisíc prípadov denne dosiahla Británia v polovici júla a odvtedy počty klesli na súčasných 30-tisíc. Ako rýchlo to išlo hore, tak rýchlo to spadlo.

Vývoj počtu prípadov v Británii. Zdroj – coronavirus.data.gov.uk

Vedci to presne nevedia vysvetliť, no vplyv na to môže mať viacero faktorov. Posledný týždeň bol v Británii horúci a mnohí ľudia sa stretávali skôr vonku, kde sa vírus šíri menej.

Takisto v druhej polovici júla začali školské prázdniny a skončili sa veľké športové podujatia (Wimbledon a Euro). Okrem toho robia trochu menej testov.

Práve vplyv futbalových majstrovstiev Európy na počet prípadov v Británii nebol zanedbateľný. Ako si všimol Financial Times, počas majstrovstiev bol veľký nepomer medzi pozitívne testovanými mužmi a ženami najmä v mladom veku. Práve tí najčastejšie sledujú futbal.

Počty prípadov znovu dosiahli „rodovú rovnosť“ týždeň po finále Anglicka s Talianskom.

Pingdémia: Vírus sa však zrejme vo veľkom nemusel šíriť priamo na štadióne, ale skôr v krčmách a na návštevách, teda všade tam (najmä v interiéri), kde ľudia s priateľmi pri pive fandili Anglicku.

Potvrdzovať to môže aj podobný vývoj v Škótsku, kde prípady dosiahli vrchol koncom júna, týždeň po poslednom zápase Škótska na Eure a odvtedy klesajú, rovnako aj počty hospitalizovaných.

Popredný britský epidemiológ Adam Kucharski si pri vysvetlení pomohol aj skúsenosťami zo Slovenska. V Británii posledné týždne skončili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boje v Iraku

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie