Denník N

OH, 6. deň: Jeden úspešný a jeden smutný príbeh slovenskej streľby. Ďalší uvidíme cez víkend

Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková. Foto - TASR, koláž N
Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková. Foto – TASR, koláž N

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

štvrtkový program mal byť podľa niektorých zahraničných komentátorov menej záživný ako tie predchádzajúce. Naši fanúšikovia to však zrejme videli inak.

Po sklamaniach viacerých opôr sme od rána sledovali trapistku Zuzanu Rehák Štefečekovú, ktorá v kvalifikácii utvorila svetový rekord. Vo finále síce prišli aj chyby, no naďalej bola najvyrovnanejšou strelkyňou dňa a získala zlatú medailu.

Rehák Štefečeková je dôkazom, že materstvo nie je prekážkou špičkových výkonov. Najväčší úspech kariéry dosiahla v 37 rokoch ako matka dvoch synov.

Popri jej víťazstve sme však sledovali aj smutný príbeh slovenského trapu. Erik Varga sa stal pred 29 rokmi juniorským majstrom sveta a minimálne odvtedy sníva o olympijskej medaile. A bude o nej snívať najmenej ďalšie dva dni, keď mu opäť nevyšla individuálna disciplína.

V akcii boli aj ďalší Slováci vrátane kanoistky Moniky Škáchovej, ktorá síce na konci semifinálovej trate urobila „eskimáka“, no aj tak postúpila do finále. V ňom skončila predposledná.

Vo štvrtok zároveň skončil boxer Andrej Csemez, podľa jeho trénera Tomáša „Kida“ Kovácsa však to najlepšie predvedie až o tri roky v Paríži.

Olympijský súhrn prinášame po každom dni. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.


1. Štefečeková získala prvú slovenskú medailu

Žiadna strelkyňa v histórii nedosiahla v kvalifikácii na významnom podujatí čistý nástrel 125 bodov.

Až kým sa to v Tokiu nepodarilo Zuzane Rehák Štefečekovej, ktorá pred odletom do Tokia odmietala hovoriť o medaile.

Po tom, čo trafila 125 kvalifikačných holubov a utvorila nový svetový rekord, však už svoje ambície nemohla skrývať. „Tréningy boli veľmi dobré, ale nechcela som sa priznávať,“ povedala pred finále pre TASR.

Vo finále bola Rehák Štefečeková najvyrovnanejšia. Na začiatku síce mala menšie problémy, keď minula štyri z pätnástich terčov, no následne sa trafila desať ráz za sebou. Dostala sa na prvé miesto, na ktorom ostala až do konca.

Slovenská trapistka trafila dokopy 43 z 50 terčov, teda o jeden viac ako strieborná Kayle Browningová.

„Veľmi sa teším, že som si počas celého finále dokázala udržať chladnú hlavu a vydržala dobre strieľať až do konca,“ povedala v bezprostrednej reakcii po finále.

Pre Rehák Štefečekovú ide o prvé zlato v kariére. Predtým získala strieborné medaily v Pekingu 2008 a Londýne 2012.

Na predchádzajúcich hrách v Riu neštartovala, pretože v apríli 2016 sa jej narodil syn Nathan. O tri roky neskôr sa jej narodil aj druhý syn Noah.

Rehák Štefečeková je po Anastasii Kuzminovej ďalším dôkazom, že materstvo nie je prekážkou špičkových výkonov.

„Všetky športovkyne, ktoré poznám, sa po pôrode vrátili do športu silnejšie,“ povedala v októbrii 2019 pre Denník N.


2. Vargovo trápenie na olympiádach pokračuje

V disciplíne trap sme popri krásnom príbehu Zuzany Rehák Štefečekovej sledovali aj smutný príbeh Erika Vargu. Tento 45-ročný športovec sa streľbe venuje už od roku 1987. Juniorským majstrom sveta sa stal ešte za Československa v roku 1992.

Vo svojej kariére vyhral všetko, čo sa dalo – okrem olympiády. Má zlaté medaily z majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy aj Európskych hier. Je víťaz Svetového pohára aj bývalá svetová jednotka.

Počas viacerých sezón bol lepší ako Zuzana Rehák Štefečeková či skeetarka Danka Barteková, ale obe strelkyne sú oveľa známejšie, pretože získali olympijské medaily. V menších športoch sú kľúčové olympijské sezóny a tie Vargovi nevychádzajú.

Pritom napríklad v roku 2015 skončil v ankete Športovec roka štvrtý za Petrom Saganom, Matejom Tóthom a Mariánom Hossom. Ako šiesty strelec v histórii trapu vtedy obhájil titul na majstrovstvách sveta jednotlivcov a bol aj prvý vo svetovom rebríčku.

Vtedy bol na výkonnostnom vrchole, no zostával skromný. „Áno, som majster sveta. To však ešte neznamená, že budem aj chodiť ako majster sveta. Tento šport je zradný. Keď si začneš myslieť, že ho ovládaš, padneš na zadok,“ hovoril počas Európskych hier v Baku 2015.

Na olympiáde teraz štartoval štvrtý raz a opäť nepostúpil do 6-členného finále. Ako sa vyjadril, opäť padol na zadok, a tak jeho najlepším olympijským výsledkom zostáva deviate miesto z Pekingu 2008. Tentoraz skončil jedenásty, keď mu nevyšiel rozstrel o poslednú šiestu finálovú priečku.

V Tokiu dostane ešte jednu šancu na olympijskú medailu a tá bude zrejme najväčšia v jeho kariére. Do programu totiž pribudol trap miešaných družstiev, v ktorom sa môže spoľahnúť aj na vynikajúcu Zuzanu Rehák Štefečekovú.

V novej disciplíne budú Slováci patriť k hlavným kandidátom na zlatú medailu. Aby to dosiahli, Varga sa musí otriasť z nevydarenej súťaže jednotlivcov a ukázať mentálnu odolnosť, ktorú obdivuje na svojom športovom vzore Novakovi Djokovićovi.


3. Csemez skončil

Slovenský boxer Andrej Csemez pri svojej olympijskej premiére skončil v osemfinále, keď prehral s Arméncom Armanom Darčiňanom jednomyseľným rozhodnutím bodových rozhodcov 0:5.

Výsledok zápasu síce pôsobí jednoznačne, no jeho priebeh bol najmä v prvej polovici veľmi vyrovnaný. V prvom kole dokonca mal Csemez miernu prevahu a získal ho u štyroch z piatich bodových rozhodcov.

Druhé kolo bolo spočiatku vyrovnané, ale Darčiňan sa v ňom viac tlačil dopredu a mal silný záver. Arménec vyhral kolo podľa všetkých piatich bodových rozhodcov.

Rozhodovalo teda tretie kolo, v ktorom mal opäť trochu viac prevahu Darčiňan a Csemeza zasiahol asi najtvrdšou kombináciou úderov v celom zápase.

V treťom kole navyše ringový rozhodca Csemezovi udelil aj varovanie, čo znamenalo strhnutie bodu v bodovaní všetkých rozhodcov.

Slovák v zápase nebol favoritom, keďže s o štyri roky starším Darčiňanom prehral aj pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta.

„Pred dvoma rokmi sme prehrali jednoznačne všetky tri kolá. Dnes sme 1. kolo vyhrali my, Bandi výborne dodržoval taktiku, ktorú sme si stanovili, bol v dobrom pohybe, robil dobré protiúdery,“ hodnotil pre TASR reprezentačný tréner Pavol Hlavačka.

„Žiaľ, pod stálym tlakom Arména, ktorý je absolútny tempo boxer, mu v 2. kole začínali dochádzať sily, prestal si držať ideálnu vzdialenosť a začal sa viac presadzovať súper. Tretie to v podstate len podčiarklo. Druhé a tretie kolo išlo zaslúžene na arménsku stranu, čo nás mrzí,“ dodal Hlavačka.

Csemez bol na seba po zápase nahnevaný, pretože si veril na olympiáde na ešte lepší výsledok. V druhom a treťom kole mu však došli sily, čo súviselo s problematickou úpravou váhy.

„Vôbec to nebolo o skúsenostiach. Bolo to tým, že som dva dni robil váhu a poriadne som nejedol a nepil. V tomto sa musím zlepšiť, aby som nemusel toľko odvodňovať a trénovať pred zápasom,“ povedal Csemez.

Postup do olympijského osemfinále je však v náročnej konkurencii svetového boxu aj tak solídnym výsledkom – Slovensko vôbec na účasť boxera na olympiáde čakalo 25 rokov.

Csemez má v 23 rokoch veľký potenciál zlepšovať sa a aj jeho tréner Tomi Kid Kovács pred olympiádou hovoril, že dozreje až pred ďalšou olympiádou v Paríži 2024.


4. Škáchová sa v novej disciplíne dostala do finále

Aj po štvrtku platí, že Slovensko možno prvýkrát v ére samostatnosti nezíska medailu vo vodnom slalome. Od kanoistky Moniky Škáchovej sme ju nečakali, postupom do finále však príjemne prekvapila.

Škáchovej semifinálová jazda nebola ideálna, napriek tomu však postúpila do finále. 21-ročná pretekárka začala dobre, ale na 16. bránke dostala dvojsekundovú penalizáciu. Najväčšiu stratu nabrala pred predposlednou protiprúdnou bránkou, keď urobila „eskimáka“.

Napriek komplikáciám sa však kvalifikovala do finále, keďže veľké problémy mali aj jej súperky. Na semifinálovú víťazku Jessicu Foxovú stratila Škáchová vyše 14 sekúnd.

„Som neuveriteľne šťastná, že sa mi to podarilo,“ povedala po postupe pre TASR.

Vo finále išla ako prvá v poradí, tentoraz sa však trápila už vo vrchnej časti trate. Celkovo si pripísala šesť trestných sekúnd a skončila na predposlednom deviatom mieste.

Prvá ženská C1 v olympijskej histórii bola o trápení pretekárok. Nielen Škáchová, ale aj väčšina ďalších kanoistiek si nevedela poradiť s náročnou traťou.

Dôkazom je aj to, že víťazka Jessica Foxová z Austrálie mala na druhú Mallory Franklinovú z Veľkej Británie takmer štvorsekundový náskok a na tretiu Andreu Herzogovú z Nemecka vyše šesťsekundový náskok. Štvrtá Marjorie Delassusová z Francúzska stratila takmer jedenásť sekúnd a Škáchová viac než 24 sekúnd.

To zároveň nahráva kritikom, ktorí tvrdia, že výmena mužskej C2, v ktorej sa na olympiádach tradične darilo Slovákom vďaka bratom Hochschornerovcom, nebola ideálnym krokom.

Napríklad kanoista Matej Beňuš v dávnejšom rozhovore pre Denník N povedal, že s touto kategóriou nie je „stotožnený“. „Minulý rok som si to pozrel a nedokázal som to dopozerať,“ uviedol.

„Stavajú sa ťažké trate a náš šport je nádherný v tom, že sa riskuje a je to dynamické. V ženskej C1 je to často boj o prežitie, aby hocijako trafili všetky bránky na prvý pokus,“ dodal.

Nová disciplína však zvýraznila dominanciu Foxovej, ktorá momentálne vo vodnom slalome nemá konkurenciu. Okrem zlata v C1 získala aj bronz v K1, pričom vo finálovej jazde mala štyri trestné sekundy.


5. Djoković aj Benčičová so šancou na dve zlaté

Novak Djoković sa tento rok snaží o Zlatý Slam, ktorý v celej histórii tenisu dosiahla len Steffi Grafová v roku 1988. Treba naň vyhrať všetky štyri grandslamové turnaje aj olympiádu.

Djoković je po víťazstvách na Australian Open, Roland Garros a Wimbledone najväčším favoritom na olympiáde a bude ním aj na US Open.

V Tokiu je už v semifinále a zatiaľ to má až príliš ľahké. Jeho najväčší rivali Rafael Nadal s Rogerom Federerom na olympiádu ani neprišli, podobne ako Dominic Thiem, Matteo Berrettini či Denis Shapovalov.

Hlavnými súpermi preto mali byť Daniil Medvedev a Stefanos Tsitsipas, lenže obaja už vypadli. Medvedev prehral vo štvrtok so Španielom Pablom Carreñom-Bustom 2:6, 6:7 (5).

Aj vďaka nižšej konkurencii zverenec Mariána Vajdu a Gorana Ivaniševića vyhráva svoje zápasy veľmi ľahko. Vo štvrťfinále zdolal domáceho Keia Nišikoriho 6:2, 6:0 a v štyroch zápasoch prehral len 17 gemov.

V semifinále by mal čakať na Djokovića najťažší súper na turnaji – Alexander Zverev. Piaty hráč sveta v Tokiu takisto nestratil ani set a Djokovića už dvakrát porazil, no vo vzájomnej bilancii prehráva 2:6.

Druhý finalista vzíde z dvojice Carreňo-Busta – Karen Chačanov. Nad obidvomi vedie Djoković vo vzájomnej bilancii 4:1.

Najlepší tenista na svete má šancu na medailu aj v miešanej štvorhre. S Ninou Stojanovićovou sú už v semifinále.

Ženská dvojhra má semifinálové zápasy už za sebou. Češka Markéta Vondroušová porazila Ukrajinku Jelinu Svitolinovú 6:3, 6:1 a Švajčiarka Belinda Benčičová Kazašku Jelenu Rybakinovú 7:6 (2), 4:6, 6:3.

Aj Benčičová, ktorej rodičia pochádzajú zo Slovenska, má šancu na dve zlaté medaily. Je k nim dokonca ešte bližšie ako Djoković. S krajankou Viktorijou Golubicovou postúpili už do finále štvorhry, v ktorom však budú favoritkami Češky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou.

Dve zlaté medaily na jednej olympiáde získali od návratu tenisu do olympijského programu v roku 1988 traja tenisti. Venus Williamsová to dokázala v Sydney 2000, jej sestra Serena v Londýne 2012 a Čiľan Nicolas Massú v Aténach 2004. Miešaná štvorhra je v programe len od roku 2012.

Vo finále mužskej štvorhy si zahrajú štyria Chorváti. Nikola Mektić s Matem Pavićom nastúpia proti Marinovi Čiličovi s Ivanom Dodigom. Dodig je na bežných turnajoch deblovým partnerom Slováka Filipa Poláška, na olympiáde však musia hrať spolu tenisti z jednej krajiny.


Krátke správy

Lukostrelkyňa Denisa Baránková vypadla v 1. kole vyraďovacej časti. Baránková prehrala s Estónkou Reenou Pärnatovou v piatich setoch.

Golfista Rory Sabbatini je po prvom dni olympijského turnaja na 20. mieste. Úvodných 18 jamiek uhral na 69 úderov, teda dva pod par ihriska. Za vedúcim Rakúšanom Seppom Strakom zaostáva o šesť úderov, turnaj pokračuje v piatok.

Majster sveta v skoku o žrdi Sam Kendricks mal pozitívny test na covid a prišiel o účasť na olympiáde. V izolácii zostali traja členovia austrálskej výpravy, ktorí s ním boli v blízkom kontakte.

Ženská plavecká štafeta Číny získala zlaté olympijské medaily na 4×200 m voľným spôsobom v novom svetovom rekorde, ktorý kvarteto Ťün-Süan Jang, Mu-chan Tchang, Jü-fej Čang a Ping-ťie s časom 7:40.33 m posunulo až o 1,17 s. Pod hranicu predchádzajúceho rekordu zaplávali aj strieborné Američanky a bronzové Austrálčanky.

Američanka Sunisa Leeová získala zlatú olympijskú medailu vo viacboji žien. Pri absencii Simone Bilesovej skončila druhá Brazílčanka Rebeca Andradeová, bronz si vybojovala Angelina Melnikovová.


Foto dňa

V trape mužov bojovali o zlato dvaja českí kamaráti Jiří Lipták a David Kostelecký. Napokon ho získal Lipták.

Foto – TASR/AP

Výrok dňa

„Vďaka toľkej láske a podpore zisťujem, že moju ľudskú hodnotu netvoria len dosiahnuté úspechy v gymnastike. Tomu som nikdy predtým neverila.“

Americká gymnastka Simone Bilesová, ktorá pre psychické problémy odstúpila z olympiády. (Twitter)


Kuriozita dňa

Osemnásť atlétov, ktorí splnili olympijské kritériá, sa v Tokiu nepredstaví, pretože nesplnili požiadavky absolvovať tri antidopingové testy v priebehu desiatich mesiacov. Až desať z nich pochádza z Nigérie.

Ďalšie krajiny, ktoré nemohli na hry zapísať všetkých kvalifikantov, boli Bielorusko, Ukrajina, Etiópia, Keňa a Maroko. Informovala o tom Jednotka integrity atletiky (AIU).


Slováci v piatok

Gabriela Gajanová – atletika, 800 m, 6. rozbeh o 4.05 h

Jakub Grigar – vodný slalom, K1, semifinále 7.00 – 8.00 h, finále 9.00 – 9.37 h

Rory Sabbatini – golf, 2. kolo 0.30 – 9.00 h


Medailová bilancia

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

OH Tokio 2021

Olympijský súhrn

Podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie