Denník N

Spor Žilinku a Lipšica je pre Hegera bežnou diskusiou. Takáčovec poprel časť svojej výpovede

Maroš Žilinka a Daniel Lipšic. Foto – N
Maroš Žilinka a Daniel Lipšic. Foto – N

Aktualizované 30. 7. o 11.01: Generálny prokurátor zvažuje kroky proti špeciálnemu prokurátorovi, ktorého v stredu kritizoval. Premiér ich prestrelku považuje za konštruktívnu diskusiu. Takáčovec Csaba Dömötör na výsluchu vravel, ako ho manipulovali.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) považuje slovnú prestrelku medzi generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom za bežnú diskusiu. „Nech diskutujú, nech rozprávajú svoje názory. Ide o výsledok a na ten výsledok si musíme počkať,“ povedal predseda vlády vo štvrtok večer počas diskusie Denníka N v Prievidzi.

„Ja čo badám na Slovensku, bojíme sa otvorenej diskusie. Ak je konštruktívna a vedie k výsledkom, tak je zdravá,“ odpovedal premiér na otázku týkajúcu sa rozkolu medzi Žilinkom a Lipšicom.

Žilinka v stredu prvýkrát verejne ostro skritizoval Lipšica po tom, ako vyhlásil, že špeciálna prokuratúra so znepokojením vníma snahy zabrzdiť vyšetrovanie NAKA v kauze Očistec.

Rádio Slovensko vo štvrtok večer zverejnilo, že Žilinka podal návrh na disciplinárne stíhanie Lipšica, čo sa však nepotvrdilo.

Generálna prokuratúra v piatok predpoludním iba uviedla Denníku N, že Žilinka v tejto veci koná. „Podrobnosti jeho postupu zatiaľ konkretizovať nebudeme,“ povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa informácií Denníka N generálny prokurátor sa vyjadrí k tomu, či podá alebo nepodá disciplinárny návrh najskôr budúci týždeň.

Lipšica aj Žilinku do funkcií presadila v parlamente terajšia koalícia.

Spor medzi nimi vypukol po konfliktoch Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá prešetruje, či dochádza k ovplyvňovaniu vyšetrovania politicky citlivých káuz.

Obdobne ako premiér reagoval aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). V stanovisku uviedol, že mu neprináleží šéfov prokuratúr hodnotiť, ale „je prirodzené, že v témach, ktoré sú v uplynulom období mimoriadne citlivo vnímané aj širokou verejnosťou a ktoré sú živnou pôdou pre mnohé konšpirácie a dezinformácie, môže dôjsť k výmene názorov“.

Aj napriek týmto bojom ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Maroš Žilinka

Slovensko

Teraz najčítanejšie