Denník N

Čo sa stane, keď sa Západ stane závislým od Východu

Ilustrácia – Vizár
Ilustrácia – Vizár

Hanebnosť továrne Volkswagenu v čínskej provincii Sin-ťiang predstavuje nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje všetky demokracie.

Autor je profesor európskych štúdií na Oxfordskej univerzite

Na YouTube si môžete vyhľadať video výkonného riaditeľa Volkswagenu Herberta Diessa, ktorý popiera, že vie, čo sa deje v Sin-ťiangu. Keď korešpondent BBC vysvetlí, že ide o „reedukačné tábory“ pre milión Ujgurov, šéf VW povie: „Nie som si toho vedomý“. Buď je vinný z nevedomosti o regióne, kde má VW továreň, alebo klame. Vzhľadom na vysokú kvalitu nemeckých vedúcich pracovníkov sa prvé vysvetlenie zdá nepravdepodobné.

Nejde len o Nemecko

Bolo to na jar 2019 a hovorca spoločnosti zakrátko vyhlásil, že Diess si situáciu v Sin-ťiangu „samozrejme uvedomuje“. Samozrejme, že o tom vedel. Tento prípad je zvlášť citlivý, pretože Volkswagen pôvodne založili nacisti, a to, ako firma využívala v čase Tretej ríše nútenú prácu, nemeckí historici dôsledne zdokumentovali.

Je zaujímavé porovnať Diessovu reakciu s vyhlásením prezidentky Výboru zástupcov britských Židov, ktoré vydala na tohtoročný Deň obetí holokaustu. „Ako komunita sa vždy veľmi zdráhame používať porovnanie k holokaustu,“ napísala Marie van der Zyl v liste britskému premiérovi. Ale, pokračovala, existujú podobnosti medzi tým, čo sa údajne deje v Číne, a tým, čo sa stalo v nacistickom Nemecku v 30. a 40. rokoch minulého storočia. Porušovanie ľudských práv Ujgurov sa „ukazuje ako najvážnejšia krutosť našich čias“.

Volkswagen je významný aj z iného dôvodu. Je to príklad západnej spoločnosti, ktorá sa stala natoľko závislou od čínskeho trhu, že sa bez neho ťažko zaobíde. Čína predstavuje viac ako 40 percent globálneho predaja automobilov tejto značky. Nech už boli úvahy, ktoré viedli VW v roku 2013 k otvoreniu relatívne malého závodu v Sin-ťiangu akékoľvek, je zrejmé, že jeho okamžité zatvorenie by malo negatívny vplyv na celý jeho vzťah s čínskym režimom, od ktorého závisí celé jeho podnikanie v krajine. Spoločnosť uviazla medzi Skyĺlou v podobe prezidenta Si Ťin-pchinga a Charybdou – čoraz viac pobúrenej verejnej mienky. Výsledkom môže byť morálna autonehoda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie