Denník N

Psychoterapeutka: Neexistuje návod na dobrú dovolenku, ale jeden týždeň nestačí, lebo sa nestihneme preladiť na iný režim

Foto - Liga za duševné zdravie
Foto – Liga za duševné zdravie

Článok uverejňujeme v rámci spolupráce s Ligou za duševné zdravie.

Potrebujeme sa naučiť vypínať. Upíname sa na dovolenku raz alebo dvakrát za rok a vôbec si neuvedomujeme, že to potrebujeme robiť každodenne, vraví psychologička a psychoterapeutka Miroslava Zimányiová v podcaste Ligy za duševné zdravie Ako sa máš?

V rozhovore sa okrem iného dočítate, prečo by sme mali chodiť na dovolenky, ako to súvisí so stresom či traumou a ako sa naučiť „vypínať“.

Prečo potrebujeme dovolenkovať?

Dnešný človek dovolenku potrebuje. Potrebujeme sa uvoľniť, dovoliť si, od toho slova, že dovolím si fungovať trošku inak. A je veľmi dôležité, keď hovoríme o duševnom zdraví, striedať aktivitu, striedať výkon s relaxáciou, keď regenerujem a odpočívam. Dovolenka by mala byť práve o tej regenerácii.

Čiže na dovolenke by sme mali viac spať? Lebo niekto chodí na dovolenku „žúrovať“, viac konzumuje, viac pije alkohol a niekedy aj menej spí. Aké parametre by mala dovolenka spĺňať? 

Keby som teraz dala dlhý zoznam parametrov, tak by som klamala. Neexistuje šablóna a návod na to, ako vyzerá dobrá dovolenka. Každý to máme inak. Je veľmi dôležité rozumieť tomu, čo ja ako osoba vlastne potrebujem. Z čoho, z akého bežného fungovania vystupujem na dovolenke. Niekto potrebuje ticho, niekto potrebuje diskotéku každý deň až do rána, niekto potrebuje veľa spať, niekto si potrebuje udržať režim. Potrebujeme rozumieť tomu, aký typ dovolenky je pre nás najlepší.

Ako dlho by mala trvať dovolenka, aby telo, a teda v našom prípade hlavne myseľ už cítila, že som sa zregeneroval a oddýchol si?

Hovorí sa o tom, že týždenná dovolenka nemá vôbec zmysel, že je to krátky čas na to, aby sme sa stihli preladiť. Náš mozog funguje svojím spôsobom. Na to, aby sme si vybudovali nejaký zvyk, potrebujeme 21 až 28 dní, v podstate mesiac, a keď sa z toho má stať automatizmus, teda aby sme začali zapájať iné neuronálne dráhy, tak to vyžaduje až trojmesačné obdobie. Ale kto si môže dovoliť trojmesačnú dovolenku?

Takže v priemere môžeme povedať, že tie dva až tri týždne je optimum. Už po dvoch týždňoch, keď máme istý režim, istý rytmus, sa môžeme začať regenerovať. Pretože aj keď odídeme zo stresového pracovného prostredia, tak nás to ešte dobehne – všetko to, čo sme nestíhali. Často dovolenky začínajú hádkou, kto čo zbalil, nezbalil, kto na čo zabudol. Väčšinou je prvý týždeň o preladení sa na iný režim – že teraz nepotrebujem podávať výkon, ale idem naozaj relaxovať.

Aký je najdôležitejší dôvod, aby som išiel na dovolenku, a prečo nesmiem nejsť na dovolenku? 

Žijeme v uponáhľanej dobe, potrebujeme stíhať veľa vecí aj pracovne, zaťaž je veľká. Potrebujeme sa naučiť vypínať. Upíname sa na dovolenku raz alebo dvakrát za rok a vôbec si neuvedomujeme, že to potrebujeme robiť každodenne. Potrebujeme striedať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rozhovory

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie