Denník N

Slovenskou knihou roka 2014 Medzerový plod Veroniky Šikulovej

Veronika Šikulová. Foto - Peter Procházka
Veronika Šikulová. Foto – Peter Procházka

Cenu Anasoft litera získala Veronika Šikulová. O svojej knihe hovorí, že je to asi jej najautobiografickejšia próza, hoci hrdinkou nie je ona, ale jej „hrdinka“.

V jubilejnom, desiatom ročníku ceny Anasoft litera, honorovanou sumou 10-tisíc eur, zvíťazila Veronika Šikulová s knihou Medzerový plod z vydavateľstva Slovart.

Ocenenie jej v stredu večer na slávnostnom ceremoniáli v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave odovzdali predstavitelia softvérovej spoločnosti Anasoft, ktorá je generálnym partnerom ceny.

Odborná porota vyberala spomedzi 188 kníh

V tomto ročníku ceny, ktorá sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov, ktorí sú občanmi SR a ich diela alebo preklady ich diel do slovenčiny vyšli knižne v predchádzajúcom kalendárnom roku, sa hodnotilo 188 titulov.

obalkaSpomedzi nich odborná porota (Zora Prušková, Ivana Taranenková, Adam Bžoch, Marek Debnár a Valerij Kupka) v prvom kole vybrala desať finalistov – okrem víťaznej knihy ešte Vtedy v Lošonci. Via Lošonc Petra Balka, Sprievodcu nezrozumiteľnosťou Juraja Briškára, …a nezabudni na labute! Petra Juščáka, Až do nirvány Ivana Koleniča, Jednouholník Máriusa Kopcsaya, Návštevy Richarda Pupalu, Hegemóniu Erika Šimšíka, Menoslov Alty Vášovej a Letmý sneh Pavla Vilikovského.

Všetci finalisti boli potom prezentovaní na festivaloch Pohoda a Anasoft litera fest, na mnohých čítačkách po Slovensku a seriálmi rozhovorov v Denníku N a v Rádiu Devín.

Vitalita a lyrizmus nezvyčajnej intenzity

„Próza Veroniky Šikulovej predstavuje vyzreté literárne dielo, ktoré sa vyznačuje vitalitou a lyrizmom nezvyčajnej intenzity,“ uviedla porota. „Autorka v tejto knihe ponúka nesentimentálny príbeh tichého odchádzania blízkej osoby. Veronika Šikulová sa prejavuje ako suverénna majsterka slova. Jej príbeh je naplnený citlivosťou voči zdanlivo jednoduchým veciam života, citlivosťou, ktorá hlboko zasahuje do vedomia súčasníka.“

Veronika Šikulová sa Medzerovým plodom lúči so zosnulou matkou. „Na niektoré veci sa ťažko myslí a ešte ťažšie sa o nich hovorí či píše. Menej je niekedy viac, a v tomto prípade určite,“ povedala pre Denník N. „Knihu som písala ako prozaický text, nevnímala som písanie ako opis nejakej traumy. Je to asi moja najautobiografickejšia kniha, napriek tomu jej hrdinkou nie som ja, ale moja ’hrdinka’.“

Ako povedala členka tohtoročnej poroty, literárna vedkyňa a kritička Zora Prušková, „aj v tejto próze Veronika Šikulová píše o Modre a o rodine. Pridanou hodnotou rozprávania je hraničná skúsenosť s maminou smrťou. Aj kvôli tomu sa štýl a spôsob rozprávania prechyľujú k štylistickým ornamentom, paralelným alegóriám, a predovšetkým k množstvu krátkych spojení medzi obrazom a slovom , ktoré však, vďaka tomu, že pochádzajú z emócie, okázalo zápasia s literárnym klišé.“

Tretia finálová účasť

Veronika Šikulová sa narodila v roku 1967 v Modre ako najstaršie dieťa spisovateľa Vincenta Šikulu. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Ako redaktorka pracovala v periodikách Literárny týždenník, Nový Čas a Meridián. Pracovala tiež v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre a v súčasnosti je zamestnaná v Malokarpatskej knižnici v Pezinku.

Jej knižnou prvotinou boli Odtiene, za ktoré dostala Cenu Ivana Kraska pre najlepší debut. Nasledovali knihy Z obloka, Mesačná dúha, To mlieko má horúčku, Domček jedným ťahom, Miesta v sieti, Diera do svetra, Medzerový plod a Freska v dome a je zastúpená aj v poviedkových zbierkach Päť x päť a Sex po slovensky.

V cene Anasoft litera sa už predtým dvakrát dostala do jej finále – s knihami Domček jedným ťahom a Miesta v sieti.

Víťazné repete vydavateľstva Slovart

Šikulovej víťazstvo je aj trium­fom vydavateľstva Slovart, v ktorom vyšla aj kniha vlaňajšieho laureáta Pavla Vilikovského Prvá a posledná láska. Z dvoch víťazstiev sa v minulosti tešilo aj vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, najviac – štyrikrát – triumfovalo vydavateľstvo KK Bagala.

V desaťročnej histórii ceny Anasoft litera sa stali jej laureátmi deviati autori, keďže Pavel Vilikovský získal ocenenie dvakrát za knihy Čarovný papagáj a iné gýče a Prvá a posledná láska. Ďalšími držiteľmi ceny sú Marek Vadas (Liečiteľ), Milan Zelinka (Teta Anula), Alta Vášová (Ostrovy nepamäti), Stanislav Rakús (Telegram), Monika Kompaníková (Piata loď), Balla (V mene otca), Víťo Staviarsky (Kale topanky) a teraz Veronika Šikulová (Medzerový plod).

Cena čitateľov pre Petra Balka

Na stredajšom ceremoniáli vyhlásili tradične aj víťaza čitateľskej ceny, ktorého určilo internetové hlasovanie. Cenu, ktorú venoval Denník N, získal Peter Balko s knihou Vtedy v Lošonci. Via Lošonc, ktorá vyšla vo vydavateľstve Koloman Kertész Bagala.

Z hlasujúcich čitateľov vyžrebovali Annu Gruskovú z Bratislavy, ktorá získala kolekciu desiatich finálových kníh jubilejného ročníka ceny Ana­soft litera.

Peniaze sa mi hodia na opravu strechy

Čerstvá laureátka ceny Anasoft litera 2015 VERONIKA ŠIKULOVÁ si veľmi váži aj dve čitateľské ceny, ktoré získala v minulých ročníkoch.

Aký bol váš tip na víťaza?

Ivan Kolenič. Jeho knižka Až do nirvány potvrdzuje, že od svojho šokantného vstupu do literatúry sa nezmenil, je stále svoj. Bol to nielen tip, ale aj moje prianie, aby vyhral.

Čo ešte ďalšie z finálovej desiatky vás najviac zaujalo?

Samozrejme, klasika, osvedčené kvality Alty Vášovej či Pavla Vilikovského. Ale tiež som fandila Máriusovi Kopcsayovi, ktorý svoju stálu kvalitu dokazuje okrem iného aj tým, že už päťkrát bol vo finále ceny Anasoft litera.

Vy ste trojnásobnou finalistkou…

No, už sme tam taký inventár.

Pociťovali ste nejaký rozdiel medzi vašimi jednotlivými účasťami v najlepšej desiatke autorov či kníh, z ktorej potom vzíde víťaz?

Áno. Prvýkrát s Domčekom jedným ťahom, to bolo niečo nové, možno prekvapujúce. Pri svojej druhej finálovej účasti s knihou Miesta v sieti, to som brala dosť vážne a aj som trochu dúfala, že by som tú cenu mohla dostať.

No dostali ste „len“ cenu čitateľov. Ako ste to vnímali?

To nie je „len“ cena čitateľov, aj keď s ňou nie sú spojené žiadne peniaze. Vážim si tú priazeň čitateľov, veď pre nich sa knihy píšu. Nehovoriac o tom, že neboli leniví a zahlasovali.

Už viete, ako využijete finančnú odmenu, ktorá je spojená s cenou Anasoft litera?

Peniaze dám na opravu strechy. Stačiť to síce nebude, ale poteší to. A sestra mi hovorí, že pôjdeme na riadnu večeru.

Kultúra

Teraz najčítanejšie