Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Pápež môže na Slovensku hovoriť o korupcii aj o solidarite. Je citlivý na zneužívanie náboženstva na politické ciele, hovorí teológ

Miloš Lichner. Foto N - Vladimír Šimíček
Miloš Lichner. Foto N – Vladimír Šimíček

Pápež František strávi v septembri na Slovensku až tri dni. Prečo si vybral práve Slovensko? Je to za odmenu pre slovenskú katolícku cirkev či za trest? A prečo bude pápež v Maďarsku len pol dňa? „Boli v minulosti krajiny, kde bolo blízko pred voľbami a hrozilo nebezpečenstvo, že by mohla vládna strana zneužiť príchod pápeža na získanie politických bodov. Rím je na toto veľmi citlivý,“ vysvetľuje v rozhovore teológ Miloš Lichner.

V rozhovore sa dočítate:

  • aký postoj má pápež k ekológii,
  • prečo by podľa pápeža mal byť každý kňaz ombudsmanom ľudských práv,
  • prečo pápež zjednodušil nulity manželstva.

Ste jezuita – tak ako aj pápež. S jezuitmi sa stretne hneď ako s prvými na Slovensku, budete tam aj vy? 

Pápež František sa snaží pri každej návšteve v zahraničí stretnúť s miestnou jezuitskou komunitou. Predpokladám, že nám bude chcieť povedať posolstvo, ktoré súvisí s prioritami našej rehole. Ako jezuiti sme v službe pápeža, to bola vízia nášho zakladateľa Ignáca z Loyoly. On si ako stredoveký rytier predstavoval jezuitov ako ľahkých jazdcov. Teda nie ako rytierov v ťažkom brnení, ktorí sa ťažko presúvajú, ale ako ľahkú jazdu, ktorá kedykoľvek príde tam, kde je potrebná. V našich pravidlách preto je, že by sme nikdy nemali prijať naviazanosť na také diela, pre ktoré by sme sa nemohli hýbať. Ak by pápež potreboval vyslať jezuitov tam či onam, máme byť v službe disponibilní.

Ako jezuiti máme priority, ktoré reflektujú aj pohľad pápeža. Ide o sprevádzanie na ceste k Bohu, o spolukráčanie s vylúčenými, o sprevádzanie mladých ľudí, aby celostne dozrievali, či o starostlivosť o náš spoločný dom, čo je tak trochu ekologická téma.

Ako bude stretnutie vyzerať? 

Predpokladám, že pôjdeme pápežovi aj podať ruku a budeme mať možnosť na pár sekúnd prehodiť pár slov. Ľudia ako pápež alebo prezidenti sú vopred „nabrífovaní“, vedia, s kým sa stretnú. Pápež k nám prichádza ako zmierovateľ napätia v spoločnosti. Predpokladám, že toto bude jeho posolstvo, aby sme aj my jezuiti k tomu prispeli.

V roku 2017 ste pápežovi Františkovi odovzdali knihu, na ktorej ste spolupracovali – slovenský komentár ku knihe starozákonných žalmov. Aké to bolo? 

Chcel som sa mu prihovoriť po taliansky, mal som to vopred pripravené, ale v prvej vete sa mi asi tak trochu taliančina zamotala. Keď ma arcibiskup Stanislav Zvolenský predstavoval,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pápež František

Slovensko

Teraz najčítanejšie