Buďte nároční na seba aj na učiteľov. 20 rád pre vysokoškolákov

Viac ako 150 ľudí napísalo svoje rady dnešným vysokoškolákom.
Debaty o vzdelávaní sa u nás väčšinou končia odporúčaním, aby každý, kto môže, išiel radšej študovať na vysokú školu do zahraničia. Tieto rady majú svoje opodstatnenie, stačí sa pozrieť na rebríčky najlepších svetových univerzít.
Desaťtisíce mladých však študujú a budú študovať na slovenských školách. Čas strávený na univerzite pre nich pritom nemusí byť stratou času. Čaká ich totiž neopakovateľná etapa života, ktorú môžu celú zasvätiť svojmu osobnému rozvoju.
Ako na to? Čo urobiť pre to, aby roky na (slovenskej) vysokej škole neboli pre nich len stratou času?
Rozhodli sme sa, že skúsime zozbierať tie najlepšie rady pre dnešných vysokoškolákov. Oslovili sme zhruba tri desiatky osobností verejného, spoločenského a kultúrneho života s otázkou, čo by odporučili dnešným vysokoškolákom. Rovnakú otázku sme sa spýtali aj čitateľov Denníka N.
Od čitateľov sme dostali viac ako 150 zaujímavých odpovedí. Spojili sme ich s názormi od nami vybraných osobností a vzniklo týchto 20 rád. Možno niekomu pomôžu.
1. Networkujte a spoznávajte nových ľudí
Na vysokej škole môžete získať ešte niečo cennejšie, ako je diplom – a to ľudský kapitál. Kontakty a známosti, ktoré si tu vytvoríte, sa vám raz môžu zísť. Oplatí sa rozprestrieť čo najširšiu sieť, do ktorej budete chytať zaujímavých ľudí (a knihy, články, skúsenosti…). „Čím je človek starší, tým je tá sieť, paradoxne, menšia, pretože praktický život prináša množstvo prekážok, ktoré mnohých posadia na jednosmernú koľaj.“
Chodievajte na diskusie, spoločenské podujatia a študentské párty – alebo ich sami pomôžte zorganizovať. Venujte sa dobrovoľníckej činnosti, pomáhajte pri organizovaní festivalov či workshopov. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sa v krčme vedia baviť aj o „niečom inom ako o futbale a frajerkách“. Nezabudnite, že networkingové príležitosti zmeškáte, ak budete celé hodiny sedieť v knižnici, na priváte alebo sa už v stredu poobede budete ponáhľať k rodičom do rodného mesta.
Niektorí odporúčajú, aby ste počas školy bývali radšej na internáte ako v byte. „Vysokoškolské štúdium (a tiež internátne prostredie) je jedna obrovská crazy networkingová párty, kde stovky podobne zmýšľajúcich ľudí sú vzdialení na jedno prosté ,ahoj‘.“ Po štátniciach sa už kontakty budujú ťažšie. „Zatiaľ čo kamarátstva z vysokej školy vydržia na celý život, vytváranie nových vzťahov neskôr v profesijnom živote je neporovnateľne ťažšie.“

2. Držte sa aktívnych študentov
Trávte so spolužiakmi čo najviac času. A keď nájdete skupinku takých, ktorých baví učiť sa a sú aktívni – držte sa ich. „Spoločne budete rásť a posúvať sa.“
„Naučte sa obchodovať so svojimi zručnosťami. Jeden doučí matiku, iný angličtinu.“ Pri zložitých zadaniach spolupracujte – viac hláv viac vie.
A ak narazíte na nejakého vyučujúceho, u ktorého vidno, že má naozaj záujem pomôcť, držte sa ho. Stretávajte sa s ním, komunikujte, pomôžte mu s výskumom či prednáškou, načerpajte od neho čo najviac.
3. Menej sa sťažujte, viac makajte
„Po skončení školy sa väčšinou študenti rozdelia na dve skupiny – na tých, čo frflú, že im škola nič nedala, majú problém si nájsť prácu, a na tých, ktorým sa darí a s radosťou na vysokoškolské časy spomínajú. Tí prví sú vždy tí, ktorí okrem navštevovania prednášok a urobenia skúšok nespravili nič navyše – prišli na školu s dojmom, že už len štúdium stačí. Nie, nestačí.“
„Mám pocit, že študenti na vysokých školách si zvykajú na pohodlný život. Všetko, čo sa mám naučiť a čo mám vedieť, mi dá vyučujúci. A nech sa neopováži skúšať a pýtať na niečo, čo na prednáške nepovedal.“
„Vysoká škola tu nie je na to, aby vás prinútila niečo sa naučiť, ale na to, aby vám ukázala, čo všetko sa môžete naučiť sami, a inšpirovala vás k tomu, čo všetko môžete dokázať. Doštudovať sa dá aj na dekanské termíny, medziročníky a prenášané predmety, ale zo štúdia by ste mali vyťažiť maximum, inak to celé nemá zmysel.“
„Nie je to také ťažké! Choď na prednášku! Začni pracovať DNES, nie zajtra! Začni sa učiť DNES, nie zajtra! Dobre sa vyspi!“
4. Buďte nároční na seba aj na svojich vyučujúcich
„Nájdite si svoju vášeň a nasledujte ju. Čo robíte, robte najlepšie, ako dokážete. Ak vás v škole nič nebaví, vybrali ste si zle. Pracujte na sebe.“
„Nepodliezajte latku, je nastavená veľmi nízko. Radšej ju preskočte s čo najväčšou rezervou. To, ako sa k tomu postavíte, ukáže, akí budete v budúcnosti úspešní.“ Myslite na to, že je lepšie mať problémy na ťažšej škole, ako byť najlepší na zlej. A tiež, že slovo ,odporúčaná‘ vlastne znamená ,povinná‘.
Nájdite si pozitívnych a uvedomelých učiteľov, ktorí predmety, výučbu a výskum posúvajú dopredu. „Nikdy nebudete mať viac času na intenzívne premýšľanie ako počas vysokoškolského štúdia. Kvalita tohto procesu závisí od lektora. Práve preto by ste mali mať vysoké nároky na svojich učiteľov. Pýtajte sa a buďte nepríjemne zvedaví. Prinúťte ich povedať ,neviem‘ a vráťte ich ku knihám.“
Vyhýbajte sa tiež zlým učiteľom. „Takíto ľudia dokážu zabrzdiť rozvoj mladých ľudí a aj pozitívny rozvoj celých skupín, katedier a fakúlt. Míľovými krokmi preč od takých ľudí.“
Určite nezaškodí, ak si ešte na začiatku školského roka pozriete vysokoškolský zákon a študijný poriadok. Naštudujte si svoje práva a povinnosti – práv sa vytrvalo domáhajte, povinnosti si plňte.

5. Vykašlite sa na tie najľahšie predmety
Nestrácajte čas s povinnými jazdami, o ktorých viete, že ich urobíte za každých okolností. „Kým si naozaj netrápite hlavu – buď na prednáškach, alebo pri domácej príprave -, považujte čas venovaný predmetu za stratený.“
Rovnako je dobré vyhnúť sa „prednáškam, ktoré nemajú žiaden prínos a učia ich profesori bez záujmu a kontaktu s realitou“. Je lepšie zamerať pozornosť na niečo iné. A je dôležité vedieť, ako využiť ušetrený čas na niečo zmysluplné.
6. Povinnosti, ktoré si nesplníte, môžete raz ľutovať
Môže to znieť moralizujúco, ale písali to vo svojich odporúčaniach mnohí: nepodvádzajte, učte sa systematicky, nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu.
Ľudia tiež spomínali, ako ľutujú, že neprečítali všetko, čo mali na škole v povinnej literatúre. „Nikdy som už potom nemala čas sa k tomu textu vrátiť v takej kvalite, ako poskytuje vysoká škola – teda analyticky, s kopou času, hovoriť o tom s ľuďmi a pýtať sa blbé otázky.“
7. Neberte kritiku osobne a nebojte sa zmeniť názor
Počas štúdia na vysokej škole je vhodný čas precvičovať si umenie konfrontácie a výmien názorov. Učte sa kriticky myslieť, formulovať argumenty, obhajovať názory a prichádzať s vlastnými nápadmi. Naučte sa zmeniť názor na základe faktov – nie, nie je to slabosť.
„Nebojte sa kritiky a neberte ju osobne, väčšina ľudí vám chce pomôcť.“
Ale nepočúvajte ani všetky rady, ktoré vám dávajú starší. „Inovácie málokedy vznikajú tak, že postupujeme presne podľa pokynov najskúsenejších.“
8. Využite výšku na osobný rozvoj a budujte si meno
„Máte pred sebou päť rokov v režime, ktorý sa už nikdy nebude opakovať – môžete venovať prakticky všetok svoj čas osobnému rozvoju a následky môžete zbierať celý život. V dobrom aj v zlom. Všetko, na čo sa vykašlete, každá seminárka, ktorú skopírujete, a každá prednáška, na ktorú prídete nepripravení, sa vám spočíta – je to čas, ktorý ste zabili a nikdy sa už nevráti. Pracujte na sebadisciplíne.“
Ak budete na výške len márniť svoj čas, už to nikdy úplne nedobehnete, „pretože na pracovnom trhu bude kopec ľudí, ktorí ten čas nepremrhali“. Známky v škole ešte nikdy nikomu dobrú prácu nezabezpečili. Hľadajte praktické skúsenosti a zručnosti. Ak škola neponúka možnosť získať dostatočnú prax, hľadajte ju inde.
Budujte si meno. IT-čkari môžu zverejňovať svoje kódy, iné odbory môžu o svojej oblasti napríklad blogovať. Využite sociálne siete na to, aby ste boli v kontakte s odborníkmi vo vašej oblasti – a nielen tými zo Slovenska.
9. Nebojte sa odísť zo školy
„Zvážte, či vám škola, ktorú ste si vybrali, bude na osoh alebo ju študujete len pre titul, prípadne pre tlak okolia. Tých stratených päť rokov vám už nik nevráti.“
Áno, viacerí odporúčajú, aby ste sa nebáli školu opustiť, ak sa na nej necítite dobre. „Nie je nič zlé na tom, ak človek vystrieda aj dve-tri rôzne školy, kým nájde to, v čom sa skutočne vidí. Vytvoril sa tu nezdravý úzus, že všetci by sme si mali odkrútiť tých istých päť rokov v tej istej inštitúcii, ktorú sme si vybrali ako 17-ročné deti. Pritom nie je hriech nedoštudovať alebo skončiť bakalárskym štúdiom v prípade, že sa človeku vykryštalizuje alternatívna vízia toho, čo chce robiť.“ Nebojte sa ísť magisterský či inžiniersky stupeň študovať inam, pokojne aj do zahraničia.
„Na vysokej škole by mali byť ľudia, ktorí vedia, prečo sú tam a čo tam robia. Ak si študent uvedomí, že je na škole nie kvôli sebe, ale skôr z pocitu povinnosti voči svojim rodičom, z (domnelého) spoločenského tlaku alebo vidiny titulu (ktorý sám osebe má zväčša pochybnú hodnotu), mal by premýšľať nad zmenou a nebáť sa jej.“
10. Pracujte vo svojom odbore
„Vysoká škola je najlepší čas na to, aby človek našiel, v čom je naozaj dobrý, a ešte sa v tom zlepšil. Samozrejme, nie všade sa to dá, ale ak je to čo len trochu možné, nájdite si brigádu vo svojom odbore a robte to, čo vás v škole učia. Najskôr budete variť kávu, potom vám dovolia robiť aj viac, kým skončíte školu, budete kompletný človek.“ Je dobré vedieť, že „po skončení školy sa nepočíta titul, ale každá ,extra míľa‘, ktorú ste počas školy urobili“.
Ak si nájdete prácu vo svojom odbore ešte počas školy, veľmi rýchlo zistíte, aké vedomosti sú vo vašej oblasti dôležité, čo sa musíte doučiť, aké zručnosti potrebujete získať. Praxovať môžete už od prvého ročníka, nemusíte čakať do posledného.
11. Neostaňte uzavretí len vo svojom odbore
Je fajn mať prax z oblasti, ktorú študujete, ale rovnako sa cení, ak vidíte aj do iných vecí. Nemajte klapky na očiach. „Dosť potrebné je aj nezakopať sa vo svojom svete, hoci študujete napríklad sociálne vedy. Budete mať neskutočnú výhodu, ak pritom naozaj dobre zvládnete štatistiku alebo napríklad prácu v zložitejšom grafickom programe. Budete potrebovať naozajstné zručnosti, nie fakty z Wikipédie, budete potrebovať kreatívne a kriticky myslieť, nie pamätať si poučky.“
Snažte sa odhadnúť, kde bude váš odbor o 10 rokov, pretože tam budete úročiť svoje vzdelanie. Sledujte aktuálne aj dlhodobé trendy, diskutujte o nich so spolužiakmi aj s učiteľmi.
12. Buďte aktívni, využívajte príležitosti
Aktívne vyhľadávajte príležitosti, ako sa realizovať. Organizujte semináre a konferencie, zapájajte sa do činností tretieho sektora a neziskoviek. Zapájajte sa do mimoškolských akcií a dobrovoľníckych aktivít. Angažujte sa a pomáhajte riešiť problémy vo svojom okolí a v okruhu svojich záujmov. Navštevujte mimoriadne prednášky, ktoré škola organizuje – môžete na nich vidieť ľudí z praxe a zo zahraničia. Využívajte možnosti robiť si rôzne certifikáty, ktoré školy často umožňujú získať úplne zadarmo.
„Keď je možnosť naučiť sa cudzí jazyk zadarmo, škoda to nevyužiť. A hlavne sa neprestať snažiť len preto, že je to iným na smiech. Vysedieť diplom dokáže každý, ale v konečnom dôsledku sa snaha počas štúdia prejaví.“

13. Cez leto neseďte doma
Využite letné prázdniny na absolvovanie stáže a získanie skúseností, na ktoré popri štúdiu nebýva čas.
Alebo vycestujte do zahraničia za prácou (work and travel) a za zarobené peniaze precestujte svet. „Mne táto možnosť veľmi veľa dala – hlavne iný pohľad na svet. Trošku ma mrzí, že som začala až vo štvrtom ročníku, a tak som stihla vycestovať len na dve letá. Boli to najlepšie letá v mojom živote. Nikto mi predtým nepovedal, o čo prichádzam.“
14. Zaujímajte sa o dianie na škole
Samozrejme, vyštudovať sa dá aj bez toho, aby ste poznali meno vášho rektora. A aj bez toho, aby ste vedeli, že existuje nejaký akademický senát a o niečom rozhoduje. Druhou možnosťou je zapájanie sa do diania na škole.
Nespoliehajte sa len na šepkandy po chodbách, ale majte informácie z prvej ruky. Vytvorte školský časopis alebo pracujte v už existujúcom. Neostaňte len pri nadávkach na nedostatky, ale komunikujte s vyučujúcimi. Zapájajte sa do činností vysokoškolských samosprávnych orgánov, upozorňujte tam na problémy a pomáhajte ich riešiť. Bez hlasu zdola zmena systému nenastane.
„Nebojte sa ozvať! Vysoké školstvo nie je v najlepšom stave, ale mlčaním a ignoranciou to nezlepšíme. Ak vám teda niečo prekáža, či už je to neférový učiteľ, alebo zle postavený predmet, konzultujte to so svojím garantom, tútorom alebo vedúcim katedry. A vedzte, že aj jeden hlas môže zavážiť.“
15. Choďte na chvíľu do zahraničia
Vycestujte aspoň na pár mesiacov von, napríklad cez Erasmus. Aspoň na chvíľu sa potrápte mimo svojej komfortnej zóny. „Sú to skúsenosti a zážitky na celý život.“
„Tie Erasmy sú super vec. Človeku to dá prehľad, uvidí kúsok sveta, zažije nové a neopakovateľné veci. Možno sa stane tolerantnejším a skromnejším. A zdokonalí sa v jazyku.“
„Erasmus mi dal do života oveľa viac ako celý zvyšok štúdia dokopy.“
16. Čítajte zahraničné práce a časopisy
Prakticky všetka múdrosť sveta je od vás vzdialená na jeden jediný klik. Čítajte domáce, ale aj zahraničné odborné práce. Nadväzujte kontakty s miestnou aj so zahraničnou odbornou sférou. Cvičte si cudzie jazyky. Pracujte „s medzinárodnou akademickou literatúrou, nie iba s domácimi derivátnymi zdrojmi“.
„Predplaťte si jeden zahraničný rešpektovaný časopis o súčasnom dianí alebo o vede. Alebo si ho naozaj dôsledne požičiavajte z knižnice. Urobte si rituál, že si ho pôjdete napríklad každý štvrtok prečítať. Jednak budete za strašného intelektuála, a ak z neho naozaj aspoň niečo za týždeň prečítate, budete mať o niekoľko mesiacov o poznanie farebnejšiu perspektívu ako väčšina vašich spolužiakov. To sa vždy zíde.“
17. Vyskúšajte online kurzy
Na internete sú desiatky a stovky výborných kurzov od špičkových odborníkov úplne zadarmo. Pozrite si stránky, ako napríklad Coursera, Udacity, edX, Canvas, NovoED, Open2Study či FutureLearn. Nájdete tam kurzy od učiteľov z najlepších univerzít sveta. Nie za všetky získate na konci certifikát, ale tu ide o reálne vedomosti.
Môžete sa naučiť niečo úplne nové a získať cenné zručnosti. Alebo si môžete vyskúšať, ako sa váš odbor vyučuje vonku. „Študijné plány vám napovedia, či to, čo sa v škole učíte, zodpovedá aktuálnym štandardom a nárokom na absolventov vo vašom odbore. Ak zistíte, že vám niečo chýba, doučte sa to, materiály určite nájdete.“
18. Chodievajte do knižnice
„Nemôže sa predsa stať niečo také ako mne nedávno, že ma štvrták na vysokej škole zastaví na chodbe s otázkou: ,Prosím vás, kde je tu knižnica?‘“
Nepracujte len s internetom, viac času trávte nad knihami. „Elektronické zdroje nie sú ešte stále schopné nahradiť svojou štruktúrou klasický text s poznámkovým aparátom a odkazmi. Práca v knižnici je dôležitá, pomáha pestovať sústredenosť a učí nás vyhľadávať aj tie odkazy, ktoré Google a spol. nereferencujú.“
19. Nezabudnite na zdravú životosprávu
Dajte si pozor, aby ste vysokú školu neukončili ako sivé vyziabnuté myši, ktoré zrazu niekto pustil na denné svetlo. Majte dobrú životosprávu. Pravidelne jedzte a pite, dostatočne spávajte. Športujte a chodievajte do prírody. Nestaňte sa pijanom ani narkomanom.
20. A hlavne si školu poriadne užite
„Určite si študentský život užite na maximum po všetkých stránkach. Ak máte šťastie na výšku, ktorá je náročná a naozaj jej musíte venovať čas, pripomeňte si o druhej ráno pri písaní seminárky, že to raz bude stáť za to. A ak ste na výške, ktorá od vás až tak veľa nechce, nepovažujte to za šťastie, ale snažte sa to čo najviac vynahradiť a čerpať znalosti a skúsenosti pre svoju budúcu kariéru z iných zdrojov, najlepšie praxou. Pretože ak dokážete absolvovať výšku štýlom party hard & study hard, budúci život pravdepodobne bude podstatne viac easy.“
Makajte, ale stihnite aj žúrovať. „Nezabudnite si užívať, lebo keď človek začne pracovať na full time, už je to iné.“
Vychutnávajte si ten pomerne bezstarostný študentský život. Neberte školu ani seba príliš vážne. Vyhľadávajte aktívny oddych, venujte sa veciam, ktoré ste doteraz nestihli uskutočniť. Keďže máte vlaky zadarmo, precestujte Slovensko a navštívte miesta, kde ste ešte neboli.
Jednoducho makajte a žite naplno.
Článok vznikol z názorov, ktoré napísalo zhruba 150 čitateľov Denníka N. Redakcia o rady poprosila aj viacero osobností, medzi inými napríklad: Erik Tabery (študoval na Univerzite Karlovej v Prahe), Erich Mistrík (Univerzita Komenského), Jakub Goda (University of York), Karolína Koščová (Masarykova univerzita), Martin Dubéci (London School of Economics and Political Science), Matúš Maciak (University of Alberta), Matúš Soták (Univerzita Karlova), Michal Havran (Université Marc Bloch), Michal Meško (University of Groningen), Miro Kocúr (Gregorian University Rome), Tomáš Ulej (Univerzita Komenského), Veronika Pizano (Univerzita sv. Cyrila a Metoda), Zuzana Dančíková (Masarykova univerzita) a mnohých ďalších. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za ich čas, rady a postrehy. Druhý diel článku s 10 radami pre učiteľov si môžete prečítať tu.
🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.