Denník N

Buďte nároční na seba aj na učiteľov. 20 rád pre vysokoškolákov

Ilustračné foto: Flickr/Francisco Osorio/CC
Ilustračné foto: Flickr/Francisco Osorio/CC

Viac ako 150 ľudí napísalo svoje rady dnešným vysokoškolákom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Debaty o vzdelávaní sa u nás väčšinou končia odporúčaním, aby každý, kto môže, išiel radšej študovať na vysokú školu do zahraničia. Tieto rady majú svoje opodstatnenie, stačí sa pozrieť na rebríčky najlepších svetových univerzít.

Desaťtisíce mladých však študujú a budú študovať na slovenských školách. Čas strávený na univerzite pre nich pritom nemusí byť stratou času. Čaká ich totiž neopakovateľná etapa života, ktorú môžu celú zasvätiť svojmu osobnému rozvoju.

Ako na to? Čo urobiť pre to, aby roky na (slovenskej) vysokej škole neboli pre nich len stratou času?

Rozhodli sme sa, že skúsime zozbierať tie najlepšie rady pre dnešných vysokoškolákov. Oslovili sme zhruba tri desiatky osobností verejného, spoločenského a kultúrneho života s otázkou, čo by odporučili dnešným vysokoškolákom. Rovnakú otázku sme sa spýtali aj čitateľov Denníka N.

Od čitateľov sme dostali viac ako 150 zaujímavých odpovedí. Spojili sme ich s názormi od nami vybraných osobností a vzniklo týchto 20 rád. Možno niekomu pomôžu.

1. Networkujte a spoznávajte nových ľudí

Na vysokej škole môžete získať ešte niečo cennejšie, ako je diplom – a to ľudský kapitál. Kontakty a známosti, ktoré si tu vytvoríte, sa vám raz môžu zísť. Oplatí sa rozprestrieť čo najširšiu sieť, do ktorej budete chytať zaujímavých ľudí (a knihy, články, skúsenosti…). „Čím je človek starší, tým je tá sieť, paradoxne, menšia, pretože praktický život prináša množstvo prekážok, ktoré mnohých posadia na jednosmernú koľaj.“

Chodievajte na diskusie, spoločenské podujatia a študentské párty – alebo ich sami pomôžte zorganizovať. Venujte sa dobrovoľníckej činnosti, pomáhajte pri organizovaní festivalov či workshopov. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sa v krčme vedia baviť aj o „niečom inom ako o futbale a frajerkách“. Nezabudnite, že networkingové príležitosti zmeškáte, ak budete celé hodiny sedieť v knižnici, na priváte alebo sa už v stredu poobede budete ponáhľať k rodičom do rodného mesta.

Niektorí odporúčajú, aby ste počas školy bývali radšej na internáte ako v byte. „Vysokoškolské štúdium (a tiež internátne prostredie) je jedna obrovská crazy networkingová párty, kde stovky podobne zmýšľajúcich ľudí sú vzdialení na jedno prosté ,ahoj‘.“ Po štátniciach sa už kontakty budujú ťažšie. „Zatiaľ čo kamarátstva z vysokej školy vydržia na celý život, vytváranie nových vzťahov neskôr v profesijnom živote je neporovnateľne ťažšie.“

2. Držte sa aktívnych študentov

Trávte so spolužiakmi čo najviac času. A keď nájdete skupinku takých, ktorých baví učiť sa a sú aktívni – držte sa ich. „Spoločne budete rásť a posúvať sa.“

„Naučte sa obchodovať so svojimi zručnosťami. Jeden doučí matiku, iný angličtinu.“ Pri zložitých zadaniach spolupracujte – viac hláv viac vie.

A ak narazíte na nejakého vyučujúceho, u ktorého vidno, že má naozaj záujem pomôcť, držte sa ho. Stretávajte sa s ním, komunikujte, pomôžte mu s výskumom či prednáškou, načerpajte od neho čo najviac.

3. Menej sa sťažujte, viac makajte

„Po skončení školy sa väčšinou študenti rozdelia na dve skupiny – na tých, čo frflú, že im škola nič nedala, majú problém si nájsť prácu, a na tých, ktorým sa darí a s radosťou na vysokoškolské časy spomínajú. Tí prví sú vždy tí, ktorí okrem navštevovania prednášok a urobenia skúšok nespravili nič navyše – prišli na školu s dojmom, že už len štúdium stačí. Nie, nestačí.“

„Mám pocit, že študenti na vysokých školách si zvykajú na pohodlný život. Všetko, čo sa mám naučiť a čo mám vedieť, mi dá vyučujúci. A nech sa neopováži skúšať a pýtať na niečo, čo na prednáške nepovedal.“

„Vysoká škola tu nie je na to, aby vás prinútila niečo sa naučiť, ale na to, aby vám ukázala, čo všetko sa môžete naučiť sami, a inšpirovala vás k tomu, čo všetko môžete dokázať. Doštudovať sa dá aj na dekanské termíny, medziročníky a prenášané predmety, ale zo štúdia by ste mali vyťažiť maximum, inak to celé nemá zmysel.“

„Nie je to také ťažké! Choď na prednášku! Začni pracovať DNES, nie zajtra! Začni sa učiť DNES, nie zajtra! Dobre sa vyspi!“

4. Buďte nároční na seba aj na svojich vyučujúcich

„Nájdite si svoju vášeň a nasledujte ju. Čo robíte, robte najlepšie, ako dokážete. Ak vás v škole nič nebaví, vybrali ste si zle. Pracujte na sebe.“

„Nepodliezajte latku, je nastavená veľmi nízko. Radšej ju preskočte s čo najväčšou rezervou. To, ako sa k tomu postavíte, ukáže, akí budete v budúcnosti úspešní.“ Myslite na to, že je lepšie mať problémy na ťažšej škole, ako byť najlepší na zlej. A tiež, že slovo ,odporúčaná‘ vlastne znamená ,povinná‘.

Nájdite si pozitívnych a uvedomelých učiteľov, ktorí predmety, výučbu a výskum posúvajú dopredu. „Nikdy nebudete mať viac času na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie