Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Lengvarského veľký deň – vláda schválila vážny pokus povzbudiť očkovaných a presvedčiť neočkovaných

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Lengvarský chce motivovať podnikateľov, aby zvýhodnili očkovaných. 2. Omyl guvernéra Kažimíra. 3. Slovenskí hasiči sú už v Grécku, nasadili ich na najohrozenejší ostrov.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Lengvarský chce motivovať podnikateľov, aby zvýhodnili očkovaných

Ministerstvo zdravotníctva a s ním spolupracujúci experti predložili návrh, ako by mal na Slovensku vyzerať v najbližších týždňoch covidový režim. O piatej popoludní o ňom začala mimoriadne rokovať vláda a na mierne prekvapenie ministri plán Vladimíra Lengvarského schválili. Od 16. augusta tak začnú platiť nové a výrazne odlišné pravidlá ako doteraz, ktoré predsa len zvýhodnia očkovaných.

Podarilo sa to napriek tomu, že na Slovensku je zatiaľ pre odpor veľkej časti spoločnosti a slabosť vládnej koalície nepriechodný režim, aký minulý týždeň presadil napríklad francúzsky prezident. Teda, že by štát dal očkovaným plošné výhody a neočkovaných by rovnako plošne znevýhodnil napríklad tým, že by sa nedostali do reštaurácií. U nás vznikol akýsi hybrid, ktorý dá všetkým na výber.

Nie je to dokonalé riešenie, ale v danej chvíli na iné nie je politická vôľa. Navrhnutý režim by mohol výborne fungovať v krajine, ktorá si ctí pravidlá, pretože motivuje podnikateľov z ohrozených sektorov, aby sa správali zodpovedne oni aj ich zákazníci. Ako vypáli u nás, je neisté.

Aké výhody budú mať očkovaní a aké nevýhody ostatní

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Klimatická zmena

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Peter Kažimír

Komentáre

Teraz najčítanejšie