Denník N

Bieloruský denník: ako sme sa zmenili rok po ukradnutých voľbách

August 2020, Bielorusko. Foto – TASR/AP
August 2020, Bielorusko. Foto – TASR/AP

Každú nedeľu napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách protestovať Bielorusky a Bielorusi proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Ako sa zmenilo Bielorusko za posledný rok?

Prebudenie sa občianskej spoločnosti a jej následne rozdrvenie, vytlačenie z krajiny alebo uväznenie politikov a novinárov, zoznámenie sa Bielorusov medzi sebou a malé nádeje na slobodnú budúcnosť.

Najprv si pripomenieme, čo sa stalo pred rokom. V lete – 9. augusta – Bielorusi hlasovali za to, že nechcú žiť s Alexandrom Lukašenkom ďalších päť rokov.

S istotou môžeme povedať, že nikto ani nepočítal hlasy Bielorusov. Podľa všetkých matematických modelov sa ukazuje, že oficiálne číslo 80,1 % hlasov za Lukašenka je jednoducho vymyslené.

Nedávno nezávislá občianska platforma Hlas (Golos) zverejnila nové údaje.

Koľko reálne získal Lukašenko?

Iniciatíva, ktorá sa počas volieb venovala online počítaniu hlasov, po dlhej analýze prostredníctvom veľkého tímu uzavrela: Sviatlana Cichanovská získala vo voľbách 9. augusta 2020 najmenej tri milióny hlasov, čo znamená jej víťazstvo v prvom kole.

Členovia prieskumného tímu sú si istí, že Alexandr Lukašenko zase získal nie viac ako 38 % hlasov.

Možno tiež tvrdiť, že pomerne veľká časť týchto hlasov je výsledkom pridávania (falošných) hlasovacích lístkov „za Lukašenka“ počas predčasných volieb.

Občan Alexander Lukašenko ukradol hlasy a zmocnil sa moci v krajine násilím – to je dôvod, prečo mierumilovní Bielorusi vyšli do ulíc a svetové spoločenstvo neuznalo voľby, a naďalej ukladá sankcie proti nelegitímnej vláde.

K tomuto obrovskému zločinu v celoštátnom meradle však viedlo mnoho malých. Hlavným nezávislým kandidátom nedovolili zúčastniť sa na voľbách, uväznili ich alebo „vyhodili“ z krajiny.

Do okrskových volebných komisií, ktoré počítali hlasy vo voľbách, sa podľa vlastnej vôle nevedel dostať ani jeden občan  – zoznamy členov koordinovali zástupcovia štátnych orgánov.

Potom obmedzili počet nezávislých pozorovateľov vo volebných miestnostiach a zabránili im v monitorovaní procesu. Na pozorovateľov, ktorí zaznamenali porušenia zo strany komisií, volali políciu.

Ale aj vo vymenovaných komisiách boli ľudia, ktorí čestne spočítali hlasy – kde podľa protokolov Svetlana Cichanovská vyhrala.

Dramatických 365 dní

Uplynul rok. Rok, ktorý možno nazvať rovnako krásnym a inšpirujúcim, ako aj obludným a dramatickým.

Na jednej strane sme si za tento rok my Bielorusi začali všímať jeden druhého a naozaj sa spoznali. Naučili sme sa solidarite, naučili sme sa cítiť ako Bielorusi. Uvideli sme, že my ľudia, ktorí chceme žiť v slobodnej krajine s fungujúcimi zákonmi, sme väčšinou.

Na pochodoch sme sa na seba usmievali, pomáhali sme obetiam, podporovali sme sa, nosili vodu a lieky, dávali peniaze.

Cítili sme, že nežijeme v oddelených bytoch, ale vo svojom dome (bytovke), dvore, okrese a meste. Uvedomili sme si, že od nás závisí, aká bude krajina, nie od želaní a rozmarov Lukašenka. Tiež sme uvideli, aká veľká, krásna a aktívna je naša diaspóra.

Bielorusi v iných krajinách vyšli a naďalej chodia na akcie solidarity po celom svete, zbierajú peniaze pre tých, ktorí pokračujú v bojoch vnútri krajiny, spúšťajú online projekty na podporu občianskej spoločnosti, presadzujú záujmy Bieloruska v iných krajinách.

Vďaka obrovskému príspevku diaspóry sa Bielorusom podarilo odňať u diktátora majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, urýchliť prijatie Zákona o demokracii v Bielorusku, v Spojených štátoch, dosiahnuť ukončenie zmlúv súkromných spoločností s bieloruskými štátnymi spoločnosťami, ktoré sponzorujú režim, a oveľa, oveľa viac.

Nie sme v tom sami

Uvedomili sme si, koľko priateľov máme po celom svete.

Medzi európskymi a americkými úradníkmi a politikmi, novinármi, obhajcami ľudských práv a bežnými občanmi. Je to neoceniteľné.

Počas tohto roka sa však stalo veľa tragických, dokonca katastrofických udalostí.

Mierumilovní Bielorusi čelili nemilosrdným represiám: podľa rôznych odhadov 16 ľudí obetovalo svoj život za slobodu svojej krajiny.

Viac ako 600 ľudí je uznaných za politických väzňov – a každý deň ich pribúda. V Bielorusku bolo za rok otvorených viac ako 4700 trestných prípadov – to znamená, že tisíce Bielorusov čelia rokom väzenia za to, že chcú žiť v demokratickej krajine, kde funguje zákon.

Domové prehliadky, zadržania, bitie, mučenie – toto sa, bohužiaľ, stalo súčasťou každodenného života Bielorusov. V Bielorusku hovoria, že ak sa zobudíte o 7. hodine ráno a neprídu k vám s prehliadkou, bude to dobrý deň.

Chcel by som dokončiť túto časť denníka slovami človeka, ktorý pred rokom zrejme vyhral voľby v Bielorusku.

Sviatlana Cichanovská je presvedčená, že Bielorusi si zvolili a budú svoj výber naďalej obhajovať až do víťazstva: „9. august je deň, keď sme sa všetci rozhodli. Toto je deň, keď sme sa rozhodli medzi štátom, v ktorom prekvitá klamstvo, násilie a bezprávie, a Bieloruskom, v ktorom chceme žiť. A túto voľbu stále obhajujeme. Režim by chcel tento deň vymazať z pamäti všetkých Bielorusov. Keby to bolo v ich moci, zmenili by kalendár – a po 8. auguste by to bolo 10. Ale my nezabudneme. Neodpustíme a budeme naďalej pripomínať.“

Bielorusi sa vydali na ťažkú cestu k slobode a nevzdajú sa.

Z ruštiny preložila Diana Shvedová. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Alexandr Lukašenko

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie