Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Florida ide „delta freestyle“, aj keď má v nemocniciach toľko ľudí ako Slovensko v zime

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. 48,8 stupňa Celzia. V Taliansku možno namerali európsky teplotný rekord. 2. Na Floride sú plné nemocnice aj hotely, školy však rúška zaviesť nemôžu. 3. Napätie medzi Kanadou a Čínou rastie.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

tento týždeň vyšla nepríjemná správa, v ktorej vedci varujú, že do roku 2040 nás jednoznačne čaká oteplenie o 1,5 stupňa. Môže za to hlavne človek a čo to znamená v praxi, vidíme aj počas tohto leta. Sprevádzajú ho silné záplavy, vlny horúčav a požiare.

Okrem toho vo Svetovom newsfiltri píšeme aj o napätí medzi Čínou a Kanadou a veľmi zlej pandemickej situácii na Floride.

Poznámka: Svetový newsfilter má letnú prestávku, vrátime sa v septembri.


Severná Amerika: Florida má problémy s deltou

Louisiana, Gruzínsko (nie Georgia), Florida, Botswana, Mississippi, Alabama. Ak by boli americké štáty samostatné krajiny, tak až štyri z nich by sa momentálne dostali medzi šesť štátov, ktoré hlásia najviac prípadov covidu-19 na svete.

O čo ide: Epidémia v celých Spojených štátoch je na vzostupe, najviac to však ťahajú republikánske štáty na juhu krajiny, kde je (s výnimkou Floridy) na americké pomery podpriemerná zaočkovanosť. V mnohých štátoch je to pod 40 percentami, čo je podobné číslo ako na Slovensku.

Ako však hovoria mnohí odborníci, po novom nie je až také dôležité sledovať počty prípadov, ale hospitalizácie. Bohužiaľ, aj z pohľadu tohto parametra je to v týchto štátoch zlé.

Florida má plné nemocnice, no napriek tomu žiadne obmedzenia. V stredu v 21-miliónovom štáte hlásili vyše 15-tisíc hospitalizovaných ľudí s covidom, svoj pandemický rekord zlomili 11. deň po sebe. Na počet obyvateľov je to toľko, ako malo Slovensko na vrchole zimy, keď bolo hospitalizovaných 3800 ľudí.

Je to viac, ako mal na jar 2020 New York. Obrázky z tohto veľkomesta vtedy šokovali zvyšok Ameriky.

Prečo je to tak? Dôvodov je viacero. Prvým je, že sa tam šíri infekčnejšia delta. V štáte je navyše teplo, a tak sa podľa portálu Politico mnohí stretávajú vo vnútorných priestoroch, kde sa vírus šíri skôr. Zaočkovanosť starých ľudí je síce dobrá (85 percent nad 65 rokov), no menšia ako napríklad v Británii. Ak nerátame deti, na Floride je stále 8 miliónov ľudí, ktorí sa nedali zaočkovať.

Florida zároveň už mesiace nemá žiadne opatrenia. Len pripomeňme, že finále NHL v Tampe sa v júli hralo na krytom štadióne pred 16-tisíc divákmi bez rúšok.

Guvernér Ron DeSantis a jeho republikáni v miestnom kongrese zakázali ďalšie zavádzanie lockdownov v štáte, rovnako sú nelegálne aj výhody pre zaočkovaných či povinné nosenie rúšok. Keďže sa teraz na Floride začína školský rok, niektoré školy chceli otvoriť len s povinnými rúškami, guvernér je proti s tým, že rozhodnutie je na rodičoch.

Na Floride v lete nepraskajú vo švíkoch len nemocnice, ale pod náporom turistov aj hotely, vysoká návštevnosť z iných kútov USA taktiež prispela k šíreniu infekcie v tomto štáte. Mnohí Američania si chceli užiť relax pred jeseňou a Florida so svojimi plážami bez obmedzení bola jasnou voľbou. Od konca mája do konca júla boli čísla návštevnosti ako pred pandémiou, aj keď v posledných týždňoch začali Američania pre covid rušiť rezervácie.

Hlavne nezaočkovaní: Zlá situácia je aj v iných štátoch. V Texase sa začínajú odkladať operácie, ktoré nie sú nevyhnutné. V trojmiliónovom Arkansase bolo tento týždeň len 8 voľných lôžok na jiskách.

Nie je presne jasné, koľko pacientov v nemocniciach na Floride aktuálne tvoria zaočkovaní a koľko nezaočkovaní pacienti, no správy z predchádzajúcich týždňov z niektorých nemocníc hovorili, že viac ako 90 percent je bez vakcíny.

V Louisiane podľa oficiálnych čísel tvoria nezaočkovaní a tí s jednou dávkou 91 percent hospitalizovaných a 83 percent úmrtí. V Alabame sú na jiskách „v podstate všetko nezaočkovaní pacienti“.

Dobrou správou je, že počty úmrtí v týchto štátoch nie sú konštantne také vysoké ako pri predchádzajúcich vlnách, ale zase sú vyššie ako v Británii či inde v Európe počas leta (okrem Ruska). Na Floride je to toľko, ako keby na Slovensku zomieralo 30 ľudí denne.


Európa: Horúčavy sa nekončia

Celosvetová kríza, ktorú priniesla pandémia, sa ešte neskončila, no toto leto nám pripomína, že je tu aj iný problém, ktorý by sme nemali ignorovať. Otepľovanie a klimatická kríza sú reálne a dôkazom sú neuveriteľne vysoké teploty, ktoré zažíva južná Európa.

Čo sa stalo: Z agrometeorologickej stanice na juhovýchode Sicílie prišla tento týždeň správa, ktorá môže mať historický význam. V stredu o 13.14 tam namerali teplotu, akú doteraz prístroje v Európe nezaznamenali. Najvyššia teplota tam dosiahla 48,8 stupňa Celzia.

Horúčavy boli od rána a nad 40 stupňov teplota stúpla už po desiatej dopoludní.

Zatiaľ sa ešte nedá naisto povedať, že ide o nový európsky rekord. Údaje ešte musí odobriť Svetová meteorologická organizácia. Doteraz najvyššiu teplotu zaznamenali v Aténach v roku 1977 – 48 stupňov Celzia.

Talianska meteorologická spoločnosť označila údaj za autentický, no existujú náznaky, že to tak napokon nemusí byť. Napríklad okolité stanice hlásili v ten deň najviac 45 stupňov, teda o skoro štyri stupne menej.

Ničivé požiare zasiahli najmä Grécko. Foto – TASR/AP

Súčasť trendu: V každom prípade to poukázalo na to, aké horúce leto zažíva Európa. Tohtoročný júl je druhý najteplejší v európskych dejinách a celkovo tretí najteplejší na Zemi. Horúčavy sužujú najmä krajiny pri Stredozemnom mori. Na prelome júla a augusta mali v Grécku štyridsiatky takmer nepretržite dva týždne.

Takzvaná tepelná kupola, teda oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá zostane dlhší čas nad jedným miestom a pôsobí ako pokrievka, rozohriala a vysušila krajinu. Krajinou sa odvtedy už dva týždne šíria najrozsiahlejšie požiare od roku 2007.

Zatiaľ zhorelo 100-tisíc hektárov lesa, čo je rozloha asi ako polovica Bratislavského kraja. Najrozsiahlejšie požiare horia na ostrove Eubója, kam odišli pomáhať aj slovenskí hasiči.

Vysoké teploty a požiare hlásia aj v Turecku, Alžírsku či Tunisku, kde padol teplotný rekord v hlavnom meste Tunis. V Alžírsku zomrelo pre požiare vyše 60 ľudí. Obetí horúčav však bude viac, keďže mnohí starší takéto teploty nezvládnu, čo sa často ukáže až pri nadmerných úmrtiach v danom roku.

Vlna bude pokračovať: Predpovede hlásia, že štyridsiatky sa cez víkend presunú nad Španielsko a Portugalsko.

Takáto vlna horúčav v Európe už nie je výnimočná. V posledných rokoch sa opakuje často. V roku 2019 padali teplotné rekordy v Nemecku, Francúzsku či Británii. V našom regióne sme najvyššie teploty zaznamenali v roku 2007 (40,3 v Hurbanove). Väčšina štátov Európy dosiahla teplotné maximá v tomto storočí.

Netýka sa to však len Európy. Koncom júna namerali teplotný rekord v Kanade (49,6 stupňa Celzia). Krátko nato tam vypukli požiare, pri ktorých zhorelo 90 percent toho istého mesta, kde zaznamenali najvyššiu teplotu.

Ak nový európsky rekord neuznajú, zrejme sa nebude dlho čakať na ďalší. Aj nová správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu hovorí, že so stúpajúcou globálnou teplotou budú extrémy ako vlny horúčav častejšie a intenzívnejšie.


Ázia: Odsúdený Kanaďan ukazuje problémy vo vzťahu s Čínou

Napätie medzi Kanadou a Čínou sa stupňuje. Začalo sa v roku 2018, keď vo Vancouveri zadržali finančnú riaditeľku spoločnosti Huawei, a teraz vrcholí odsúdením kanadského konzultanta v Číne.

O čo ide: Michael Spavor je Kanaďan, ktorý založil organizáciu na budovanie obchodných a kultúrnych vzťahov so Severnou Kóreou. V Číne ho zatkli v roku 2018, spolu s bývalým kanadským diplomatom Michaelom Kovrigom.

Oboch obvinili zo špionáže, no Kanada to vnímala iba ako odvetu za to, že v putách skončila finančná riaditeľka spoločnosti Huawei Meng Wan-čou.

Kanadská polícia ju zatkla na základe žiadosti z USA, kde ju vinia z podvodov, obchádzania sankcií proti Iránu a krádeže obchodných tajomstiev. Peking a jej rodina tvrdia, že vyšetrovanie je politicky motivované.

11 rokov vo väzení: V Kanade stále prebieha súdny proces, v ktorom sa rozhoduje, či Meng Wan-čou vydajú do Spojených štátov.

Medzičasom však kanadský občan Michael Spavor dostal 11-ročný trest za špionáž. Nahlas to kritizuje kanadská vláda, USA, Európska únia a prostredníctvom ministra zahraničných vecí aj Slovensko.

Kanadský premiér Justin Trudeau vyhlásil, že Spavora zadržiavali svojvoľne, súdny proces nebol transparentný a problém vidí aj v tom, že prebehol za zatvorenými dverami.

Nemecko zas tvrdí, že je to v totálnom nesúlade s budovaním silného právneho štátu, čo čínska vláda oficiálne prezentuje ako svoj cieľ.

Čo bude ďalej: Kanada žiada, aby Spavora aj exdiplomata Kovriga prepustili. Podľa toho, ako doteraz prebiehal proces, sa však nezdá, že by sa to malo stať.

Analytici a komentátori si myslia, že dvaja zadržaní Kanaďania doplatili na to, že Čína ich chce využiť ako vyjednávacie prostriedky a vyvinúť tlak na kanadské súdy. Cieľom je zbaviť obvinení spomínanú dcéru zakladateľa Huawei.

Proces, v rámci ktorého sa súdy zaoberajú jej vydaním, práve vstupuje do kľúčovej fázy.

Michael Kovrig a Michael Spavor, dvaja Kanaďania zadržaní v Číne. Foto – TASR/AP

Afrika: Poznáme tajomstvá ruských žoldnierov

Stratený tablet v Líbyi odhalil, ako fungujú ruskí žoldnieri zo spoločnosti Wagner. Rusko síce dlhodobo odmieta, že by mali prepojenie na štát – a bude to robiť aj naďalej –, no po novej investigatíve BBC to bude zložitejšie.

O čo ide: Žoldnieri z Wagneru v posledných rokoch pôsobili vo viacerých afrických štátoch. Najčastejšie sa spomína Stredoafrická republika, v roku 2014 bojovali na východe Ukrajiny, aktívni sú aj v Líbyi.

Tam stáli na strane poľného maršala Chalífu Haftara, ktorý sa snažil silou zosadiť medzinárodne uznávanú vládu v Tripolise.

Pri Wagneri sa od začiatku hovorí o ich prepojení na štát. Rusko sa vďaka nim dokáže zapojiť do bojov v rôznych krajinách bez toho, aby to oficiálne priznalo.

Čo našli v tablete: Na bojisku v Líbyi však jeden zo žoldnierov stratil tablet, ku ktorému sa dostali novinári. Spolu s informáciami od ďalších zdrojov a od dvoch bývalých bojovníkov im to ponúklo pohľad dnu, ako Wagner funguje.

BBC na základe toho prišlo so správami o mimosúdnych popravách, zabíjaní vojnových zajatcov aj civilistov, čo je vojnovým zločinom.

Zoznam zbraní, ktoré mali žoldnieri k dispozícii, je zas podľa analytikov dôkazom, že sú prepojení na ruský režim. V ich arzenáli boli zbrane, ktoré sa dajú získať iba priamo od ruskej armády.

Chalífa Haftar. Foto – TASR/AP

Čo na to Rusko: Kremeľ popiera, že by mal so žoldniermi niečo spoločné. Tvrdí, že v Líbyi mu ide o mier a politickú dohodu.

O tej sa rokuje od októbra 2020, keď Haftar uzavrel prímerie s centrálnou vládou. Tento týždeň sa začalo nové kolo rokovaní, ktoré by mali viesť k voľbám.

Delegáti sa pred šiestimi týždňami nedohodli, preto sa začínajú objavovať pochybnosti, či sa im naozaj podarí dopracovať sa k voľbám.

Viac o tejto téme čítajte v článku Mirka Tódu.


Latinská Amerika: Bolsonarovi sa nedarí zmeniť systém

Brazílskemu prezidentovi nevyšiel pokus zmeniť volebný systém. Jair Bolsonaro kritizuje, že vo voľbách sa hlasuje elektronicky, čo podľa neho umožňuje podvody.

O čo ide: Brazíliu budúci rok čakajú prezidentské voľby. Bolsonaro v nich bude favoritom, no cestu k ďalšiemu funkčnému obdobiu mu môže skomplikovať exprezident Lula da Silva.

Lula síce bol vo väzení za korupciu, no najvyšší súd v marci anuloval rozhodnutia sudcov, ktoré ho tam dostali. Vďaka tomu bude môcť znovu kandidovať. A podľa aktuálnych prieskumov má šancu poraziť Bolsonara.

Ten už postupuje podľa návodu, ktorý pred prezidentskými voľbami využil Donald Trump, jeho spojenec a politik, ku ktorému ho často prirovnávajú.

Čo mu prekáža: Bolsonaro vopred spochybňuje voľby a hovorí, že elektronický systém prináša podvody. Tak ako to bez dôkazov tvrdil Trump o hlasovaní poštou v USA.

Bolsonaro dodáva, že výsledky volieb neuzná, ak sa systém nezmení. Znamená to, že elektronické hlasovanie by mali nahradiť klasické hlasovacie lístky z papiera.

Dnes to funguje tak, že brazílski voliči si svojho favorita vyberajú na malej obrazovke za plentou. Hlasy sa sčítavajú elektronicky.

Brazílske úrady tvrdia, že systém je úplne bezpečný a pravidelne sa kontroluje.

Zatiaľ nevyhral: Bolsonarovi to nestačí. Tento týždeň však dolná komora kongresu zamietla návrh na zmenu volebného systému.

Kritici návrhu, vrátane skupiny sudcov, vravia, že podvody by hrozili práve vtedy, ak by sa volebné komisie v Brazílii vrátili k ručnému prepočítavaniu 150 miliónov hlasov.

Bolsonara navyše začali vyšetrovať za jeho výroky o volebných podvodoch.

Šanca, že by sa volebný systém do budúceho roka zmenil tak, aby bol súčasný prezident spokojný, teda nie je veľká. Naopak, pravdepodobnosť, že Bolsonaro voľby spochybní, ak nevyhrá, hraničí s istotou.

A to aj napriek tomu, že ide o rovnaký systém, aký platil pred troma rokmi, keď sa víťazom volieb stal Bolsonaro. Pre férovosť však treba dodať, že elektronické hlasovanie kritizoval ešte dlho predtým.

Meno týždňa: Taliban

Foto – TASR/AP

Afganskému radikálnemu hnutiu sa za týždeň podarilo obsadiť desať provinčných hlavných miest. Bojovníci Talibanu postupujú krajinou rýchlejšie, ako sa čakalo. Krátko pred tým, ako sa má skončiť sťahovanie amerických vojsk z Afganistanu, tak posilňujú obavy, že Taliban sa znovu chopí moci.

Ešte pred pár týždňami spravodajské služby vraveli, že afganská vláda môže padnúť do šiestich mesiacov, teraz už hovoria o 90 dňoch. Ideológia Talibanu sa už prejavuje na územiach, ktoré obsadili, a ľudskoprávni aktivisti hlásia najmä potláčanie práv žien.

Viac čítajte tu.

Foto týždňa

Na hrozbu, ktorá môže prísť z destabilizovaného Afganistanu, sa pripravujú aj susedné štáty. Tadžikistan, Uzbekistan a Rusko uskutočnili spoločné vojenské cvičenie, počas ktorého simulovali práve túto situáciu.

Foto – TASR/AP

O čom sme písali:

Uhlie v Európe končí, Slovensko a Česko by to mali využiť, vraví analytička

Nie je čas na výhovorky. Zem sa do roku 2040 podľa každého scenára oteplí o 1,5 stupňa, tvrdí správa panelu OSN

Narkobaróni ovládnu médiá, straší poľská vláda a útočí na kritickú televíziu. Medzitým sa jej rozpadla koalícia

Mizéria v mizérii. V kolabujúcom Libanone sa prehlbuje ďalšia kríza – utečenecká

Na kolektívnu imunitu im očkovanie nestačilo. Jedna zlá a jedna dobrá správa z Islandu

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Čína

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie