Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Florida ide „delta freestyle“, aj keď má v nemocniciach toľko ľudí ako Slovensko v zime

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. 48,8 stupňa Celzia. V Taliansku možno namerali európsky teplotný rekord. 2. Na Floride sú plné nemocnice aj hotely, školy však rúška zaviesť nemôžu. 3. Napätie medzi Kanadou a Čínou rastie.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

tento týždeň vyšla nepríjemná správa, v ktorej vedci varujú, že do roku 2040 nás jednoznačne čaká oteplenie o 1,5 stupňa. Môže za to hlavne človek a čo to znamená v praxi, vidíme aj počas tohto leta. Sprevádzajú ho silné záplavy, vlny horúčav a požiare.

Okrem toho vo Svetovom newsfiltri píšeme aj o napätí medzi Čínou a Kanadou a veľmi zlej pandemickej situácii na Floride.

Poznámka: Svetový newsfilter má letnú prestávku, vrátime sa v septembri.


Severná Amerika: Florida má problémy s deltou

Louisiana, Gruzínsko (nie Georgia), Florida, Botswana, Mississippi, Alabama. Ak by boli americké štáty samostatné krajiny, tak až štyri z nich by sa momentálne dostali medzi šesť štátov, ktoré hlásia najviac prípadov covidu-19 na svete.

O čo ide: Epidémia v celých Spojených štátoch je na vzostupe, najviac to však ťahajú republikánske štáty na juhu krajiny, kde je (s výnimkou Floridy) na americké pomery podpriemerná zaočkovanosť. V mnohých štátoch je to pod 40 percentami, čo je podobné číslo ako na Slovensku.

Ako však hovoria mnohí odborníci, po novom nie je až také dôležité sledovať počty prípadov, ale hospitalizácie. Bohužiaľ, aj z pohľadu tohto parametra je to v týchto štátoch zlé.

Florida má plné nemocnice, no napriek tomu žiadne obmedzenia. V stredu v 21-miliónovom štáte hlásili vyše 15-tisíc hospitalizovaných ľudí s covidom, svoj pandemický rekord zlomili 11. deň po sebe. Na počet obyvateľov je to toľko, ako malo Slovensko na vrchole zimy, keď bolo hospitalizovaných 3800 ľudí.

Je to viac, ako mal na jar 2020 New York. Obrázky z tohto veľkomesta vtedy šokovali zvyšok Ameriky.

Prečo je to tak? Dôvodov je viacero. Prvým je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie