Denník N

Neznesiteľne jednoduchá Babišova kampaň: z Pirátov spravil strašiaka a pohneval si akurát antivaxerov

Za socializmu to bola montážna dielňa, v súčasnosti je asi najchudobnejším krajom v Česku. Obyvateľov Ústeckého kraja na severozápade Čiech trápi vysoká nezamestnanosť, nedostatok bývania aj odchod mladých ľudí. Tamojší súboj Andreja Babiša a Piráta Ivana Bartoša môže rozhodnúť o budúcom premiérovi.

„Poobede sem prídu tí pirátski pankharti,“ pohoršuje sa dôchodkyňa na námestí v severočeskom meste Louny.

V ruke drží Babišovu knižku Zdieľajte, než to zakážu a trpezlivo čaká na podpis medzi skupinkou asi ďalších dvesto dôchodcov.

Koalícia Piráti a STAN (Starostové a nezávislí) mala cestu po Ústeckom kraji naplánovanú už niekoľko týždňov. Babiš nemusel akciu ani oznámiť s dostatočným predstihom a okolo obeda sa pred žiarivo zeleným stanom s jeho portrétom zhromaždil slušný počet ľudí.

Či bola akcia naplánovaná zámerne v ten istý deň a v troch tých istých mestách, ktoré navštívili v ten deň Piráti, nebolo jasné.

V posledných voľbách tu získalo Babišovo ANO 37 percent, Piráti len 12. Ak by Bartoš kandidoval ako jednotka napríklad za Stredočeský kraj, kde je podpora koalície Pirátov a STAN veľká, mohol by vďaka preferenčným hlasom vytiahnuť seba aj svojich poslancov a mať väčšiu šancu na víťazstvo aj na kreslo premiéra.

V Ústeckom kraji mu však analytici veľké šance nedávajú a Pirátom zrejme nepomôžu ani hlasy zo zahraničia, ktoré sa tomuto kraju pričítavajú.

Celý je dobrý

Babiš na priehľadnej plastovej stoličke nemusí robiť prakticky nič. Podanie ruky, podpis, pár vymenených slov, fotka a na rad ide ďalší. Otázky voličov sú zdvorilo odbité tým, že sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

České voľby

Svet

Teraz najčítanejšie