Denník N

Poprad a Tatry nie sú tak úplne východ, teda aspoň podľa volieb (+ mapy)

Mapy volebnej podpory ukazujú, že okolie Tatier nedávalo hlasy Robertovi Ficovi ani Vladimírovi Mečiarovi. V parlamentných voľbách tam bola silná pravica, po Nežnej revolúcii aj po vojne demokrati.

Tento text je súčasťou projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Poprade a v Tatrách.

Mestečko Vysoké Tatry, ktoré vzniklo spojením tatranských obcí a osád, je administratívne súčasťou Prešovského kraja, a teda východného Slovenska. Ak sa tam však pozrieme na volebné výsledky, pripomenie nám skôr Bratislavu.

V posledných parlamentných voľbách v Tatrách získali pravicové strany dohromady 63 percent. Podobný výsledok mala vládna koalícia v Košiciach a len o čosi viac v Bratislave.

A naopak, dovtedy dominantný Smer v roku 2020 pod Tatrami volil výrazne menší podiel voličov ako vo zvyšnej časti Prešovského kraja (kde miestami získaval aj viac ako 40 percent).

Napríklad aj liberálna koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu mala v slovenských veľhorách na svoje pomery nadpriemerný volebný výsledok.

Iste, voľby sa konali počas lyžiarskej sezóny, a tak tatranské výsledky mohli ovplyvnené lyžujúcimi Bratislavčanmi s voličskými preukazmi.

Pozreli sme sa však na volebné výsledky v Poprade a Tatrách aj desiatky rokov do minulosti. Spracovali sme volebné výsledky z kľúčových volieb do interaktívnych máp.

Potvrdzuje sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Kiska

Denník N v Poprade

Smer

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie