Prečo je Taliban opäť silný a kto ho platí? Radikálov čaká iná krajina, než z akej sa stiahli v roku 2001

Píše Derek Hawkins, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post
Po dvoch desaťročiach bojov v Afganistane je Taliban prvýkrát od roku 2001 blízko k opätovnému uchopeniu moci.
Fundamentalistická sila, ktorá sa snaží zaviesť islamské právo, sa prehnala celou krajinou, preberala kontrolu nad jedným mestom za druhým a zavŕšila to v nedeľu vstupom do Kábulu, pretože Spojené štáty v lete stiahli svoje jednotky.
Len málo afganských miest zostáva pod kontrolou Západom podporovanej vlády, ktorá teraz prosí medzinárodné spoločenstvo, aby jej pomohlo odraziť úplné prevzatie moci.
Státisíce civilistov sa dali na útek, čím sa rozbehla humanitárna kríza, ktorá môže zasiahnuť celý svet. Tí, čo ostali, rátajú s návratom extrémistickej vlády s talibanskou interpretáciou islamu. Militanti v obsadených mestách zatvárali dievčenské školy, na niektorých miestach zakázali smartfóny a nútili mladých mužov, aby sa pridali do ich radov.
Čo je Taliban zač?
Taliban sa prvýkrát dostal k moci v Afganistane v 90. rokoch minulého storočia. Vtedy ho tvorili najmä partizánski bojovníci, ktorí v predchádzajúcom desaťročí s podporou americkej CIA a pakistanských spravodajských služieb vytlačili sovietske sily. Väčšina členov sú Paštúni, najväčšia etnická skupina v krajine. Názov Taliban v paštčine znamená „študenti“.
Veliteľ protisovietskeho odboja Muhammad Omar založil hnutie v roku 1994 s cieľom