Denník N

Rock nikdy nebude mŕtvy. Dnes ho zachraňujú aj rapperi

Dvojgeneračná spolupráca: Post Malone a Ozzy Osbourne. Foto - Republic
Dvojgeneračná spolupráca: Post Malone a Ozzy Osbourne. Foto – Republic

Ak sa pozrieme na rebríčky predajnosti albumov za rok 2020, môže sa zdať, že gitarová hudba má svoje najlepšie roky za sebou. Aj z čísiel to vyzerá tak, že z rockovej hudby sa najviac predávajú výberovky a slávne (a staré) albumy veľkých mien histórie.

V top 10 najpredávanejších albumoch v USA (rebríček Billboard) a ani vo Veľkej Británii (BPI) nie je za posledný rok žiaden rockový album, ktorý by vyšiel v poslednom období. Vo výročnom rebríčku za Spojené štáty nájdete po chvíli skrolovania výberovku Queen a Rumours od Fleetwood Mac (jeden z najpredávanejších albumov všetkých čias z roku 1977). O niečo lepšie je to v Británii, kde sa do prvej desiatky dostali výberovky od Queen, Eltona Johna a opäť Fleetwood Mac.

Komerčný ústup

Za posledných desať rokov mali až na dve výnimky najpredávanejší album roka v USA popové speváčky Adele a Taylor Swift, obe štyrikrát. Naposledy sa to rockovej kapele podarilo v roku 2001, keď všetky vtedy populárne boybandy a rapperov predbehli Linkin Park s albumom Hybrid Theory. V britských rebríčkoch sú prvé miesta za ostatné roky pestrejšie, ale rocková nahrávka bola naposledy najúspešnejšia v roku 2006, konkrétne Eyes Open od skupiny Snow Patrol.

Trend je teda zjavný. Rock je na ústupe, prinajmenšom komerčne. Poslednú celosvetovú explóziu popularity určitého rockového subžánru ako celku (popredné priečky predajnosti a single v Billboard Hot 100) zažili približne súbežne v polovici nultých rokov kapely ako My Chemical Romance, Fall Out Boy alebo Paramore (ktoré by sa dali zjednodušene zahrnúť pod pojem emo) a garage rock revival reprezentovaný menami Arctic Monkeys, The Strokes alebo Jet. Niekoľko rokov predtým to bol nu-metal so spomínanými Linkin Park alebo Limp Bizkit, v polovici 90. rokov zase vyletel pop-punk (Green Day, Blink 182, The Offspring), predtým svet ovládol grunge na čele s Nirvanou a Pearl Jam a celé

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

1991 - rok v hudbe

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie