Denník N

Povedz heslo, inak strieľam (alebo nevyhrávaš)

Reprofoto – RTVS
Reprofoto – RTVS

Chceme odmeňovať tých, ktorí sú zaočkovaní, alebo tých, ktorí sledujú reláciu?

Autor je psychológ

V nedeľu sme mohli vidieť prvé kolo žrebovania v našej očkovacej lotérii. Asi každý už zachytil, že najviac pozornosti sa ušlo panej, ktorá zdvihla telefón v časovom limite, vedela aj heslo, ale pre omeškanie signálu cez internet ho povedala až po časovom limite. A namiesto 400-tisíc eur tak získala oveľa menšiu sumu – tisíc eur.

Niektorí to berú celkom s úsmevom (škodoradosť je tiež radosť – čo je to pre niekoho 400-tisíc v lufte, však, pán minister financií?), iní to chcú riešiť zmenou podmienok (poslankyňa Marcinková vyzýva na zmenu podmienok súťaže, aby rešpektovali možné oneskorenie signálu). Tieto a podobné iniciatívy však kĺžu len po povrchu, problém je totiž hlbšie. Je ním samotné podmienenie výhry znalosťou hesla, ktoré sa na obrazovke zobrazí dokonca len presne v tej chvíli.

Čím je samotné použitie hesla zdôvodnené? Okrem jeho používania pri tajných misiách ako znaku toho, že daný človek je naozaj dôveryhodný (napríklad ak ide o odovzdanie odkazu od druhej strany), sa, samozrejme, používa aj pri lotériách.

V našich podmienkach najčastejšie pri rôznych televíznych či rozhlasových súťažiach. Po tom, ako sa do nich nejakým spôsobom zaregistrujete, musíte v istý čas (niekedy je známy vopred, niekedy nie) odpovedať na prichádzajúci hovor a povedať heslo.

A prečo tento postup niektoré televízne či rozhlasové stanice používajú? Hlavnou motiváciou je určite zvýšenie sledovanosti (počúvanosti) – ak mám šancu niečo vyhrať, budem vybranú reláciu sledovať a dúfať, že zavolajú práve mne, pričom heslo sa takisto dozviem len z tejto relácie. Bonusom (pre vysielateľov) je, samozrejme, príval emócií spojených s tým, keď niekto niečo vyhrá či, nedajbože, prehrá (tým väčšinou stúpa možná výhra pre ďalších).

Na čo však má slúžiť očkovacia lotéria? Ak na zvýšenie sledovanosti nejakej relácie či televíznej stanice, takýto formát žrebovania a získania výhry by bol úplne v poriadku. Tak to však asi nie je.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovacia lotéria

Očkovanie proti koronavírusu

RTVS za Machaja

Komentáre

Teraz najčítanejšie