Denník N

Symbolom Afganistanu sú najmä snežné leopardy, no žijú v ňom aj vzácne hady či žaby. Krajina ma láka od nepamäti, vraví zoológ

Agamy Laudakia predstavujú početný rod s množstvom druhov v Afganistane a Pakistane. Foto – archív Daniela Jablonského
Agamy Laudakia predstavujú početný rod s množstvom druhov v Afganistane a Pakistane. Foto – archív Daniela Jablonského

S Danielom Jablonským o prírodnom bohatstve Afganistanu a Pakistanu a o živote v oboch krajinách. „Ten región ma chytil za srdce,“ vraví vedec z UK v Bratislave. „Oblasť od Hindúkušu cez Karakoram a západné Himaláje zohrala v evolučnej histórii stavovcov – a celkovo biot Ázie – kľúčovú rolu.“

V provincii Chajbar Paštúnchwá v Pakistane na hraniciach s Afganistanom bol zoológ Daniel Jablonski trikrát, naposledy minulý rok v septembri. Vedec má ísť do Pakistanu aj budúci mesiac, no výskum plazov a obojživelníkov zvažuje aj v Afganistane.

Chajbar Paštúnchwá sa kedysi nazývala afganskou provinciou (v minulosti známa aj ako Severozápadná pohraničná provincia, z angl. Northwest Frontier Province) a obývajú ju hlavne paštúnske kmene, ktoré žijú aj na afganskej strane hranice. Na konci 19. storočia ju vytýčila Durandova línia.

V rozhovore pre Denník N Jablonski opisuje faunu Pakistanu a Afganistanu, predovšetkým obojživelníky a plazy. Vedec hovorí o ochrane prírody či miestnych podmienkach na výskum. „Prajem si, aby sa skončil konflikt, ktorý sa tiahne už celé roky. Prajem si, aby ľudia Afganistanu prestali trpieť a situácia sa stabilizovala,“ reaguje na ovládnutie Afganistanu Talibanom.

„Najviac ma pri zmene režimu šokovalo, keď som videl ľudí na letisku v Kábule, ako sa snažia dostať do lietadiel. Ako sa držali spodku lietadla a mysleli si, že tak niekam doletia. Všetci sme videli, ako to dopadlo. Neveril som tým záberom.“

Zoológ Daniel Jablonski z UK v Bratislave v Pakistane v meste Jaglot, odkiaľ vidno Himaláje, Karakoram aj Hindúkuš. Foto – archív Daniela Jablonského

V článku z roku 2018 ste napísali, že „Afganistan je zo zoologického hľadiska jednou z najzaujímavejších krajín sveta“. V liste časopisu Science z tohto júna ste s kolegami uviedli, že Afganistan by mohol byť jedným z centier svetovej biodiverzity. Prečo si to myslíte?

Afganistan leží v Strednej Ázii. Spoločne s Karakoramom, Himalájami a povodím Indu tvorí pohorie Hindúkuš biogeografickú hranicu, kde sa stretáva palearktická oblasť s orientálnou. Biota pôvodom z orientálnej oblasti pochádza hlavne z dnešnej juhovýchodnej Ázie, kde sa rozšírila naprieč Áziou a indickým subkontinentom a „narazila“ na povodie Indu a vysoké horstvá.

V susednej Iránskej vysočine sa vyskytuje 9 rodov a okolo 50 druhov jašteríc čeľade Lacertidae

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Príroda

Rozhovory

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie