Denník N

Taliban prvý raz súhlasil s rozhovorom so ženou. Povolí aj nezávislé médiá, ale má podmienky

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. Foto - TASR/AP
Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. Foto – TASR/AP

Tri dni po tom, čo Taliban obsadil Kábul, z Afganistanu prichádzajú zmiešané informácie. Islamistické hnutie síce tvrdí, že bude rešpektovať ľudské práva, ale mnohé ženy sa naďalej boja o život.

Taliban vraví, že súkromné médiá „môžu byť slobodné a nezávislé“, a v utorok sa dokonca uskutočnil historický rozhovor – hovorca Talibanu sa rozprával so ženou. Zo štátnych televízií a rádií však zmizli moderátorky a nahradil ich náboženský obsah; miestny hudobník povedal, že „hudba v krajine zomrela“.

Afganci ani medzinárodné spoločenstvo tak stále nevedia, čo majú od Talibanu čakať. Je naozaj možné, že sa zmenil?

V tomto texte zhŕňame všetko podstatné, čo sa v Afganistane stalo za posledných 24 hodín. Naďalej však platí, že situácia je dynamická a neustále sa vyvíja.

Chaos na letisku pokračuje

Kým v pondelok v Kábule prakticky nikto nevychádzal na verejnosť, v utorok už prví zmrzlinári, predajcovia zeleniny a ovocia či lekárnici otvorili svoje prevádzky. Ako počas dňa informoval miestny novinár Bilál Sarvárí, na cesty sa vrátili autá; hoci ich ani zďaleka nebolo toľko ako „za bežných okolností“.

Najrušnejším miestom v Kábule bolo aj v utorok letisko, odkiaľ sa snažia ujsť tisíce Afgancov. Momentálne ho kontrolujú americkí vojaci a naďalej ide o jediné miesto, odkiaľ sa dá z krajiny odísť.

Hoci sa Taliban zaviazal, že všetkým dovolí bezpečne odísť, objavili sa správy, že bil a bičoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Svet

Teraz najčítanejšie