Denník N

Afganistan je americká hra, hovorí Dzurinda. Američanom do istej miery vyhovuje, že diktujú

Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda je od roku 2013 prezidentom think tanku Centrum Wilfrieda Martensa, ktorý spadá pod najväčšiu frakciu v Európskom parlamente, Európsku ľudovú stranu. Foto N - Vladimír Šimíček
Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda je od roku 2013 prezidentom think tanku Centrum Wilfrieda Martensa, ktorý spadá pod najväčšiu frakciu v Európskom parlamente, Európsku ľudovú stranu. Foto N – Vladimír Šimíček

Európska únia má najvyšší čas zbaviť sa vojenskej závislosti od USA, hovorí bývalý premiér. Tejto iniciatívy by sa podľa neho mala chopiť aj slovenská vláda.

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Mikuláš Dzurinda rozhodoval v roku 2002 ako premiér o tom, že Slovensko pošle vojakov do Afganistanu. V rozhovore pre Denník N okrem iného hovorí:

  • prečo návrat Talibanu nepovažuje za prehru Západu,
  • v akom postavení bolo Slovensko pri misiách voči USA,
  • ako spätne vidí inváziu do Iraku z roku 2003,
  • prečo by dnes už nehovoril o šírení demokracie,
  • ako by mala na fiasko USA reagovať Európa.

Prečo Západ v Afganistane neuspel? 

No, najprv by som rád dal taký malý skromný otáznik nad uvedené konštatovanie. Naozaj Západ v Afganistane neuspel? To uvidíme. Pohrebné reči sme mali aj o arabskej jari. Pohrebné reči sme viedli aj o Iraku, pričom dnes to s Irakom vôbec nevyzerá tak katastrofálne. Preto sa mi zdá, že aj v prípade Afganistanu musíme počkať tri, štyri, päť, možno až desať rokov. Až potom budeme môcť vysloviť jasný záver.

Podľa vás to, čo sledujeme v Afganistane, nie je prehra Západu? 

Momentálne to naozaj vyzerá tak, že to Američania zbabrali. A oni to aj skutočne zbabrali. Ale či je to neúspech alebo katastrofa aj zo strednodobého hľadiska, to si v tejto chvíli netrúfam povedať.

Prečo nie ste taký pesimista?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Európska únia

Rozhovory

Útoky z 11. septembra

Slovensko

Teraz najčítanejšie