Denník N

Newsfilter: Desať Afgancov ešte vezmeme, jedenásť už nie

Odletovú dráhu na kábulskom letisku zaplnili stovky ľudí, ktorí sa chcú dostať z krajiny. Foto – TASR/AP
Odletovú dráhu na kábulskom letisku zaplnili stovky ľudí, ktorí sa chcú dostať z krajiny. Foto – TASR/AP

1. Táto krajina nie je pre Afgancov. 2. Spolu končí a vrhá sa do náruče PS. 

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Táto krajina nie je pre Afgancov

Zatiaľ to ešte nie je výbušná téma, ale podľa vyhlásení slovenských politikov tam potenciál určite bude. Reč je o žiadostiach o azyl zo strany Afgancov po tom, čo ich krajinu ovládol Taliban. Ako pre naše noviny povedal riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Ján Orlovský, o azyl u nás sa už zaujímajú príbuzní ľudí, ktorí už u nás žijú, prípadne majú k Slovensku iný vzťah. Ide zatiaľ asi o desať osôb.

O rovnakom počte ešte v pondelok rozprával aj premiér Eduard Heger. Ten povedal, že vláda sa rozhodla poskytnúť azyl desiatim občanom Afganistanu, ktorí za posledné roky veľmi intenzívne spolupracovali s členskými štátmi EÚ.

Nik z nich na Slovensku ešte nie je, ale ako sa dalo čakať, už prvé reakcie politikov naznačili smer, akým by sa prípadná debata mohla vyvíjať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Demokrati

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie